Milli Muharip Uçağın Güç Grubunda Stratejik Adım Atıldı
Şubat 14, 2021
ABD’den S-400 Avcısı
Şubat 15, 2021
TEI’den Yeni Motor

ODTÜBİRDER’in düzenlediği canlı yayına katılan TEI Genel Müdürü Prof. Dr. Mahmut F. Akşit, yeni bir motor üzerinde çalıştıklarını duyurdu. TEI-PD170’in daha hafif ama daha güçlü bir versiyonunu geliştirdiklerini belirten Akşit, “Yeni bir PD180 motoru geliştiriyoruz, ilk denemesini yaptık.” dedi.

Akşit, bu yıl içinde PD180 ve TEI-TJ300 Turbojet motor çalışmalarının ilerletileceğini ifade etti.

“İlk Üretilecek 5-10 Prototip İmalatı
TEI’de Yapılacak”

Akşit, Milli Muharip Uçak (MMU) hakkında gelen soruya karşılık, motorun geliştirilmesinin TEI’ye verilmediğini belirtti ve “MMU motorunun geliştirilmesi yıllar alacak, TRMotor geliştirse bile imalatı bize gelecek büyük ihtimalle. 2023’te hangardan çıkacak ilk uçak F-16 motorlarıyla, F110 ile çıkacak. F-16 motorlarının bütün bileşenleri TEI’de bir araya getiriliyor. F110 konusunda bizde çok ciddi bir know-how tecrübesi var. İlk üretilecek 5-10 prototip motor imalatı TEI’de yapılacak. Biz onun görüşmelerini yürütüyoruz şimdi.” cevabını verdi. 

GE’den 5 Milyar Dolarlık Sipariş

TEI’nin en büyük ikinci ortağı General Electric (GE) firmasının aynı zamanda en büyük müşteri olduğuna değinen Akşit, şu an sadece GE’den 5 milyar dolar siparişlerinin olduğunu dile getirdi.

Buy now