Afganistan, ABD’nin Hibe Ettiği 640 Adet Askeri Aracı Teslim Aldı
Şubat 25, 2021
Askeri Bütçenin %5’i Uçak Gemisine Ayrıldı
Şubat 25, 2021
T129 Egemen Projesinde İlk ATAK Teslim Edildi

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) ana yükleniciliğinde yürütülen T129 Egemen Projesi kapsamında, Emniyet Genel Müdürlüğünün (EGM) ilk T129 ATAK helikopteri düzenlenen törenle teslim edildi.

Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir törende, platformun elektronik harp ve karşı tedbir yeteneğinin artırıldığını belirtti. Demir, Atak projesi kapsamında, “Başta merkezi görev bilgisayarı olmak üzere çok sayıda milli ekipman ve silah sisteminin yurt içinde üretimi gerçekleştirilmektedir. Atak helikopteri bugün operasyon sahasında yerli akıllı mühimmatları ve ateş gücü ile aktif görev almaktadır.” açıklamasında bulundu.

Emniyet Genel Müdürü Mehmet Aktaş da Havacılık Daire filosuna alınan helikopterin Ankara merkezli yönetileceğini söyledi. Aktaş, “Diyarbakır, Van, Şırnak ve Hakkâri öncelikli olmak üzere bölge illerinde hareketli filo olarak görevlendirilecek.” dedi.

Mart ayı içerisinde iki adet, 2022 sonuna kadar ise toplamda dokuz adet helikopterin EGM’ye teslim edileceği de paylaşılan bilgiler arasında.

Etkinlikte konuşan TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil ise firmanın merakla beklenen projeleri hakkında da gelişmeleri paylaştı. Kotil, Atak-2 helikopterinin 2023’te, Hürjet’in 2022 sonunda ilk uçuşu yapacağını, Milli Muharip Uçağın ise 18 Mart 2023’te motor çalıştırıp taksi yapacağını ifade etti.

Buy now