Amerika, 2023’te İlk Hipersonik Füzesini Ateşleyecek
Ocak 2, 2023
Norveç, Rheinmetall İle Anlaştı
Ocak 3, 2023
Ukrayna-Rusya Savaşının 313. Günü 02 Ocak 2023


Harekatın 313. gününde,
-Rusya’nın Donets bölgesindeki Donbas bölgesini ele geçirmek maksatlı taarruzlarına, Luhansk bölgesindeki taktik seviyedeki karşı taarruzları ile bu bölge ile diğer bütün bölgelerdeki savunma harekatına devam etmekte,
-Rus kuvvetlerin, bazı alanlardaki taktik seviyedeki karşı taarruzlarına devam ederken, Svatove-Kreminna hattındaki savunmasında özellikle Kreminna ile Svatove kasabaları bölgelerinde güçlükler yaşadığı, bölgeyi takviye etmeye çalışmakta,
-Ukrayna’nın Luhansk bölgesindeki Svatove-Kreminna hattını ele geçirme maksatlı taarruzları, özellikle Kreminna bölgesinde gelişmekte, Donetsk bölgesindeki başta Bakhmut ile Marinka kasabaları başta olmak üzere savunmasının zorlukla devam etmekte ve Donets bölgesi ile diğer bölgelerdeki savunmasına devam etmektedir. 

Volodymyr Zelenskiy’nin yeni yıl konuşması, tahmin edilebileceği gibi, savaşta uzun vadeli bir zafer hedefini vurguladı. Hedef olarak belirlediği Kırım’ın kolayca ele geçirilemeyeceğini, bu bölgeye el atmadan önce Melitopol’un özgürleştirilmesine atıfta bulundu.


Ancak Zelensky’in hedef olarak belirlediği bu bölgelerin kısa vadede elde edilmesini çok zor olacağı, Ukrayna’nın öncelikle Bakhmut bölgesini elde bulundurmasının, Savatove- Kreminna hattında bir yarma gerçekleştirmesinin müteakiben, bu hattan Rusları geri çekilmeye mecbur bırakmasının, bunlar gerçekleştirildiğinde hem Bakhmut hemde Donetsk bölgesindeki Ukrayna harekatının kolaylaşacağını söyleyebiliriz. Ancak bunların kış şartlarında nasıl yapılabileceğini hep beraber göreceğiz. 

****Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı’nca,
Rusya’nın son bir günde 44 Shahed-136 İHA başta olmak üzere 51 hava taarruzu düzenlediği ve bunların tamamı Ukrayna Hava Savunma Sistemlerince düşürüldüğü bildirildi. 

****Ukrayna Savunma Bakanlığı İstihbarat Başkanlık temsilcisi Vadym Skibitskyi, Ukrayna televizyonunda yayınlanan bir programda, Ukrayna, Rusya’daki herhangi bir silah üretimindeki artışı önlemek için mümkün olan her şeyi yapıyor. Bu arada Rusya, Ukrayna’ya yönelik saldırı taktiklerini birleştirmeye ve değiştirmeye başladı diye konuştu. 

“Ekonomik yaptırımların Rusya Federasyonu üzerindeki etkisini görüyoruz. Yaptırımları atlatmaya ve silah imal bileşenlerini ithal etmeye çalışıyorlar ama bunu yapmak o kadar kolay değil. Önce bu tür bilgileri toplayıp ortaklarımızla paylaşıyoruz. Ayrıca Rusya Federasyonu topraklarında herhangi bir silah üretiminin artmaması için başka önlemler de alınıyor. Bugünkü Rusya açığı İskender balistik füzeleri ile ilgili, Kalibrs stokları tükeniyor ve Kh-101, Kh sayısı – 555 hava tabanlı seyir füzesi azalıyor. Son zamanlarda gördüğümüz gibi, Rusya’nın 70-75 füze ile iki veya üç taarruz yapabileceğini ve ardından tamamen tükeneceğini söyledi. 

Skibitsky, Rusya’nın füze üretmeye devam ettiğini, ancak bunun için çoğunlukla depolardaki bileşen kalıntılarını kullandığını açıkladı. GUR temsilcisi, Rusya’nın hala S-300 gibi daha az isabetli füze stoklarına sahip olduğunu vurguladı. Onları cephedeki kasabaları terörize etmek için kullanıyor. 

Aynı zamanda Rusya’da füze üretiminin durmadığını kaydetti. “Maalesef üretim durmuyor. Hacimleri o kadar büyük değil ama üretiliyorlar. 2022’nin dördüncü çeyreğinde yapılmış füzelerin enkazını şimdi buluyoruz. Yani üretiliyor ve hemen bizimkilerin bombardımanı için birliklere veriliyor. 

Rusya’nın İran yapımı İHA’ları, eski tip füzeleri, yüksek hassasiyetli balistik füzeleri ve modifiye S-300 füzelerini çeşitli konfigürasyonlarda kullanarak birleştirmeye ve taktik değiştirmeye başladığını kaydetti.


Skibitskyi ayrıca, düşmanın çoklu fırlatma roket sistemi sıkıntısı çekmeye başladığını da belirtti. “Karadan bahsedecek olursak, o zaman her şeyden önce Smerch, Uragan ve hatta 122 mm, 152 mm top mermileridir. Rusya’nın bu mühimmatları diğer ülkelerden temin etmek için aldığı önlemleri sürekli olarak kaydediyoruz. Belarus’tan büyük miktarda mühimmat getirdiler. 

****Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı Harekat Başkan Yardımcısı Tuğgeneral Oleksii Hromov, Ukrinform’a yaptığı özel bir yorumda, Ukrayna Silahlı Kuvvetlerinin 20.000’den fazla askerinin savaş boyunca yurtdışında çeşitli konularda eğitim gördüğünü söyledi. 

****CNN de 1 Ocak 2023 günü Nick Paton Walsh tarafından yayımlanan, Avrupa’nın büyük sorusu: Küçülen Rusya bundan sonra ne yapacak? Analizinde bu soruya cevap aranmış. Analiz ana noktaları.
-Rusya’nın savaşı çoktan kaybettiğine dair açıklamalar erken. Mevcut durumda savaş tam olarak Rusya’nın planlandığı gibi gitmese de, hala Rusya lehine bir çıkmaza, hatta talihin tersine dönmesine yol açabilecek değişkenler var. NATO, silah sevkiyatı konusunda sabrını veya cesaretini kaybedebilir ve uzun vadeli güvenlik yerine ekonomik çıkarlar arayarak Kiev için elverişsiz bir barışı zorlayabilir. Ancak bu, şu anda pek olası görünmüyor.
-Rusya, Ukrayna’nın güneyindeki Dinyeper Nehri’nin güneyi/doğusunda mevzi hazırladı/hazırlıyor ve Ukrayna’nın doğusundaki Donetsk ve Luhansk cephe hatlarının Rusya sınırına yakın olmasının avantajına sahip. 

-Yine de zorlukları çok büyük, yetersiz eğitimli, zorla askere alınmış personel, cephedeki birliklerinin 77.000’ini oluşturmaktadır. Mühimmat ikmalinde sorunlar var ve kış ikmal zincirine yönelik düzenli olarak açık, dahili eleştiriler yapılmaktadır.
-Ukrayna kendi topraklarında, moral hâlâ yüksek ve Batı silahları gelmeye devam etmektedir. -Bir Rus yenilgisi olasılığı, daha geniş bir resimde gizlidir. Ayrıca geçen 10 aylık süre içinde Rusya, çok sayıda araç, silah, teçhizat ve personel kaybetti. Tahminler bunların yerine konmasının 5-10 yıllık sürece ihtiyaç bulunmaktadır. Neredeyse bir kağıttan kaplan olarak ortaya çıkan Rus ordusu, NATO ile bir nevi emsal statüsünü yeniden kazanmak için onlarca yıl mücadele edecek. Bu belki de Kremlin için daha büyük bir hasardır. Moskova’nın akıllı, asimetrik bir düşman olarak itibarını yeniden inşa etmek için yıllarca harcanan çabalar ve onu destekleyen konvansiyonel güçler, yaklaşık altı aylık kötü yönetimde buhar olup gitti. 

-Nükleer güç sorunu, esas olarak Putin’in düzenli olarak buna başvurmayı sevmesi nedeniyle hala devam ediyor. Ama burada bile Rusya’nın tehdidi azaldı. İlk olarak NATO, herhangi bir nükleer silah kullanıldığında kuvvetlerinin vereceği konvansiyonel yıkımın kesin sinyallerini gönderiyor. İkinci olarak, Rusya’nın iyi müttefikleri Hindistan ve Çin, Rusya’nın kaybetme çizgisini çabucak değerlendirdi ve Moskova’nın nükleer söylemini alenen uyardı. 

-Peki Batı, Ukrayna’da bu kadar büyük bir itibar kaybına uğrayan ve yaptırımlar nedeniyle ekonomik olarak yavaş yavaş çöken bir Rusya ile nasıl başa çıkıyor? Zayıf bir Rusya korkulacak bir şey mi, yoksa sadece zayıf mı? Bu, Batı’nın boğuşması gereken bilinen bir bilinmezliktir. Ama artık o kadar da korkutucu bir soru değil. 

-70 yılı aşkın bir süredir, Ruslar ve Batı, dünyayı karşılıklı garantili bir yıkımın kıskacında tuttu. Korkuya dayalı bir barıştı. Ancak Moskova korkusu yavaş yavaş azalıyor olmalı ve bununla birlikte yanlış hesaplama riski de geliyor. Aynı zamanda daha az ürkütücü bir beklentiyi de gündeme getiriyor: Rusya- ondan önceki birçok otokrasi gibi- ülke içinde korkuya olan beceriksiz bağımlılığı nedeniyle zayıflıyor olabilir. 

-Avrupa’nın şu anki mücadelesi, yönetilen bir gerileme durumuna dönüşmesini umarken, kaotik bir inkar durumundaki Rusya ile başa çıkmaktır. Kalıcı bir teselli, Moskova’nın kötülük potansiyelini hafife aldıktan sonra, Avrupa için riskin onun bir tehdit olarak potansiyelini abartmak olacağı olabilir. 

KUPYANSK-SVATOVE-KREMİNNA-SİVERSK MUHAREBE BÖLGESİ 

Ukraynalı kuvvetler, Svatove-Kreminna savunma hattında birkaç yerden gedik açıp Rus savunmasını parçalamaya çalışırken özellikle, Svatove ve Kreminna kasabası bölgesinde baskıyı artırmaktadır.
Rus kuvvetleri de savunma hattı gerisinde derinlikte savunma tedbirleri almakta, takviye kuvvetleri getirmekte ve bazı alanlarda taktik kazanımı hedefleyen karşı taarruzlar icra etmektedir. 

Rusların Stelkhmakhivka, Ploschanka yakınlarında Nevske istikametindeki ve Chervonopopivka yakınlarında daha önce kaybettiği mevzileri geri kazanımlı taarruzlarında başarılı olamadığı açıklandı. Ukrayna birliklerinin, Donets nehri güneyinde de hem Siversk hemde Bakhmut bölgesine yakın iki Bilohorivka yerleşim bölgesindeki Rus taarruzlarını durdurduğunu açıkladı. 

Ukrayna ordusunun 1 Ocak günü HIMARS’ları kullanarak ateş altına aldığı Kreminna 24 km kuzey batısındaki Marinkiivka’da bulunan Rus askeri üssünde 400 Rus askerinin öldürdüğünü açıklamıştı.


Bu gün Rusya Savunma Bakanlığının yaptığı açıklamada ise, taarruzu doğrulayarak 63 Rus askerinin öldüğü belirtildi. 

Ukrayna ordusunun Stratejik İletişim Departmanı Telegram’da ayrıca, en az 300 askerin yaralandığını da belirtmişti. Ukrayna Savunma bakanlığından yapılan açıklamada, Ukrayna kuvvetlerinin bir HIMARS fırlatma sisteminden altı roket ateşlediği ve ikisinin hedefi vurduğu belirtildi. 

Söz konusu rakamların hala teyide muhtaç olduğu ve doğrulanması için birkaç gün daha beklememiz gerekmektedir Ancak bilinen tek gerçek Rusya’nın büyük bir zayiat verdiğidir. 

Bu taarruz, Ukrayna’nın son dönemlerde Rusya’ya verdirdiği en büyük zayiata neden olan ateşle taarruzdur. Rusya’nın buna en kısa sürede, yeni bir füze taarruzu ile karşılık verebileceğini öngörmekteyiz. 

BAKHMUT MUHAREBE BÖLGESİ 

Ukrayna Doğu Kuvvetleri sözcüsü Albay Sergei Cherevaty, 31 Aralık Cumartesi günü sadece Bakhmut istikametinde 23 çatışma çıktığı, Ukrayna ordusunun tahminlerine göre Rusların 170’den fazla ölü ve yaklaşık 200 yaralı asker zayiat verdiğini söyledi.
“Savunmamızı tekrar kıramadılar, ara hedeflere ulaşamadılar” dedi. Cherevaty, Rusların harekata bir ara vermeye ihtiyacı olduğuna inanıyor, ancak Putin’in asla geri adım atmayacağı efsanesi nedeniyle bunu karşılayamıyorlar. 

Albay, “Sürekli olarak seferber edilmiş, eski mahkumları ve çeşitli türden PMC’leri ön plana çıkararak bu ölüm hattını sürdürmek zorunda kalıyorlar” dedi. Rusya’nın bu tür taktikleri sürdürmek için yeterli seferberlik kaynaklarına ve eski Sovyet silahlarına sahip olduğunu kabul etti. Ancak, Ukrayna’ya yüksek hassasiyetli silah sistemlerinin tedariki gidişatı değiştirebilir. 

Ruslar diğer bölgelerdeki harekat nasıl gelişirse gelişsin hiç etkilenmeden ısrarla Bakhmut kasabasını ele geçirmek için taarruzlarına devam etmektedir.
Bakhmut kuzeyinde; Soledar ve Bakhmutske’de çatışmaların devam ettiği, Pidhorodne yakınlarındaki Ukrayna mevzilerine girme girişiminin başarısız olduğu, 

Bakhmut kasabası doğusu ve güneyinde ise; tekrar doğudan Bakhmut kasabasına girme girişiminin devam ettiği, güneyde Opytne bölgesinden kasaba içinde ilerlemeye başladığı ve şiddetli çatışmaların olduğu, Klishchiivka bölgesinde de çatışmaların devam ettiği, Kurdyumivka’daki durum sis nedeniyle durduğu Rusların ilerlemediği, Ozaryanivka yakınlarında yerleşim yerinin batısında kısa süre önce yeniden ele geçirilen mevziler bölgesinde Rusların durdurulduğu Ukrayna Genelkurmay Başkanlığınca açıklandı. 

AVDİİVKA -DONETSK MUHAREBE BÖLGESİ 

Ruslar bu bölgede bir an önce Marinka ile Avdiivka kasabalarını ele geçirmeye yönelik taarruz harekatına devam etmektedirler. Marinka’nın çoğunu ele geçiren Rusların kasabayı adeta yok ettiği ve kasaba içindeki son Ukraynalı unsurları imha etmeye yönelik harekatına devam etmektedir. 

Rusların Avdiivka ve Avdiivka kuzeyi bölgesinde, Novoselivka, Krasnohorivka ve Kamyanka yakınlarında taarruzlarına devam ettiği ancak başarısız oldukları, ayrıca Ukraynalı birliklerin, Pobieda yönünde bir Rus taarruzunu durdurduğu, Marinka meskun mahal içinde Rusların ilerleme gayretlerini devam ettiği Ukrayna Savunma Bakanlığınca açıklandı. 

(E) Tuğgeneral Levent Köse

Yazar Hakkında: 1960 yılında İstanbul’un Beykoz ilçesinde doğan Levent Köse’nin memleketi Giresun-Görele’dir. İlk ve ortaokulu bitirmeyi müteakip, 1977 yılları arasında Kuleli Askeri Lisesi’nden, 1981 yılları arasında Kara Harp Okulu’ndan mezun olmuş ve çeşitli birliklerde Takım ve Bölük Komutanlığı görevlerinde bulunmuştur. 1992 -1994 yılları arasında Kara Harp Akademisi öğrenimini tamamlayıp Kurmay Subay olarak çeşitli birliklerde Şube Müdürlüğü, Tabur K.lığı ve Alay K.lığı görevlerinde bulunmuştur. 2010 yılında Tuğgeneralliğine terfi etmesi sonrası, Hakkari Dağ ve Komd. Tug. K. ve Balıkesir Bakım Okulu ve Eğt. Mrk. K. olarak görev yapıp 2014 yılında emekli olmuştur. 2017-2021 yılları arasında Kara Harp Enstitüsü’nde öğretmenlik yapmıştır. Görevi esnasında Silahlı Kuvvetler Akademisi’nde, Milli Güvenlik Akademisi’nde öğrenim görmüş, Selçuk Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde yüksek lisans yapmıştır.

Buy now
Bu site deneyimlerinizi kişiselleştirmek amacıyla KVKK ve GDPR uyarınca çerez (Cookie) kullanmaktadır. Bu konu hakkında detaylı bilgi edinmek için tıklayınız.