Tümamiral Yaycı Genelkurmay’a Atandı
Mayıs 16, 2020
Nükleer Denizaltı Testlerde
Mayıs 18, 2020
Türk Donanması’na Mk41 VLS Tedariki

Dikey fırlatma sistemleri (Vertical Launching System / VLS), donanma platformlarına atış hızı, esneklik ve taşınan mühimmatın dışarıdan tespit edilememesi nedeniyle istihbarat alanlarında önemli avantajlar sağlamakta.

Amerikan Donanması Deniz Sistemleri Komutanlığı (Naval Sea Systems Command (NAVSEA) BAE Systems ile 42,8 milyon Amerikan Doları tutarında yeni bir anlaşma imzaladı. Bu kapsamda, Mk 13 Mod 0; Mk 21 Mod 1, Mod 2 ve Mod 3 ile Mk 29 Mod 0 kanister üretiminin yanı sıra Mk 13 Mod 0 kanister yenileme işlemleri yer alıyor. Kontrat, Amerikan Donanması'nın yanı sıra FMS dâhilinde Japonya, Avustralya, Norveç, Hollanda ve Türkiye'ye de tedarik edilecek sistemleri kapsamakta. Türk Donanması'nın anlaşmadaki payı ise %3 olarak belirtildi.

Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, geçtiğimiz hafta C4Defence'in de katıldığı ortak yayında MilGem Projesi devamında inşa edilen İ Sınıfı fırkateynelrde de Mk 41 VLS'lerin entegre edileceğini belirtmiş, ilk platformdan sonra gelecek gemilerde yerli fırlatıcıların kullanılabileceğinin sinyalini vermişti.

Taşıma esnasında depolama bileşeni olarak kullanılan bahse konu kanisterler, VLS fırlatma tüplerine yerleştirildiğinde ise fırlatıcı olarak görev yapmakta. Türk Deniz Kuvvetleri envanterinde yer alan Gabya ve Barbaros sınıfı fırkateynlere de RIM-162 ESSM modernizasyonu sırasında Mk41 VLS'ler entegre edilmişti.

Notice: Trying to access array offset on value of type null in /var/www/html/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286 Özgür Ekşi
Buy now