İrlanda Avcı Uçağı Tedarik Edebilir
Temmuz 1, 2020
Rusya Helikopter Ve Drone’ları Entegre Ediyor
Temmuz 3, 2020
Eurofighter Typhoon Pahalı Geldi

Hâlihazırda birçok ülkenin envanterinde görevlerini sürdüren Eurofighter Typhoon'ların yeni adresi Kuveyt olmuştu. Geçtiğimiz günlerde uçakların tedarik süreci ülkede yeniden gündeme geldi.

Kuveyt parlamentosu, geçmişi 2015 Eylülü'ne dayanan Eurofighter Typhoonlar için bir soruşturma açmıştı. Maliyetin yüksek bulunması nedeniyle başlayan süreç hâlihazırda COVID-19 nedeniyle çıkmaza girmiş olsa da alım için ayrılan bütçelerin yankıları sürüyor. Soruşturma için kurulan komite, Katar'ın 24 Eurofighter Typhoon için yaklaşık 6,23 milyar Amerikan Doları; Suudi Arabistan'ın ise daha eski varyantlarda toplam 72 adet Eurofighter Typhoon tedariki için 8,86 milyar Amerikan Doları bütçe ayırdığını belirten kurul, Umman'ın Birleşik Krallık'tan 24 adet Eurofighter Typhoon alımının maliyetinin 2,24 milyar Amerikan Doları olduğunun altını çizdi. 

Komite'nin hazırladığı rapora göre uçakların birim maliyeti mevcut durumda diğer ülkelere 110 milyon amerikan Doları. Ancak bu miktar Kuveyt'in tedarik sürecinde 321 milyon Amerikan Doları'na ulaşmış durumda.

Heyet, Eurofighter Typhoon uçaklarının alımı sürecinde devlet bütçesinin istismar edildiği görüşünü savunuyor.

Buy now