NMS Yörük Kecskemét Airshow 2021’de
Ağustos 28, 2021
30 Ağustos Zafer Bayramı
Ağustos 30, 2021
Akıncı Taarruzi İHA TSK Envanterinde

Baykar Savunma tarafından tasarlanan, geliştirilen ve üretilen Taarruzi İnsansız Hava Aracı (TİHA) Bayraktar, Tekirdağ Çorlu’da düzenlenen törenle Türk Silahlı Kuvvetlerine teslim edildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan törende yaptığı konuşmada, bundan yaklaşık 10 yıl önce bu sistemleri parasıyla alamadıklarını; satın alınanların ise ilgili ülkeye bakıma gittiğinde uzun süre geri gönderilmediğini hatırlattı.

T.C. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan

Aynı çevreler bugün, sahada oyunu değiştiren Türk İHA’larını ve onların açtığı çığırı konuşuyor.” diyen Cumhurbaşkanı, şunları söyledi:

Şimdi hedefimiz, kendi inşa ettiğimiz kısa pistli uçak gemilerimize inip kalkabilen SİHA’lar geliştirebilmektir. İnşallah bunu da başararak SİHA’larımızı deniz aşırı görevlerde de kullanabilecek bir yetkinliğe sahip olacağız. Tabii tüm bunların yanında Milli Muharip Uçak ve insansız savaş uçağı projelerimizi de titizlikle sürdürüyoruz. Türkiye’yi, bilhassa insansız savaş uçağı teknolojisinin de öncü ülkesi yapmaya kararlıyız. Bunu başardığımızda, hani şu bize verilmeyen 5’inci nesil savaş uçakları var ya, işte onların da bir adım ötesine geçmiş olacağız.

Törende, konuşmaların ardından SİHA pilotluğu kursunu başarıyla tamamlayıp mezun olan 125 personele de belgeleri verildi.

Baykar Savunma Genel Müdürü Haluk Bayraktar ve Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Akıncı’nın teslim belgesini sundu.

Daha sonra komuta kontrol merkezinde Akıncı’nın uçuşu izlendi.

Törene Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Derya Yanık, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, MİT Başkanı Hakan Fidan ve Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir de katıldı.

Akıncı TİHA’nın Özellikleri
Notice: Trying to access array offset on value of type null in /var/www/html/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286 Teoman Korkmaz
Buy now