ASELSAN’dan Kamuoyuna Açıklama
Aralık 7, 2021
TEKOM Savunma Firmasının Yeni Hizmet Binası Açıldı
Aralık 8, 2021
Yerli ve Milli Güç Birliği

Askeri Lojistik ve Destek Zirvesi (DLSS) önemli bir iş birliğine ev sahipliği yaptı.

TÜBİTAK SAGE (Savunma Sanayii Araştırma ve Geliştirme Enstitüsü) ile ASELSAN ve ALTINAY Savunma ortak iştirakı olan DASAL Havacılık Teknolojileri arasında iş birliği protokolü imzalandı.

İmza törenine; TÜBİTAK SAGE Müdürü Gürcan Okumuş ile DASAL Havacılık Teknolojileri Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Emin İlkmen katıldı.

Protokol, DASAL havacılık platformlarına TOGAN Silah Sistemi entegrasyonunu içeriyor.

“Bir Artı Bir İkiden Fazladır”

TÜBİTAK SAGE Müdürü Gürcan Okumuş, protokole ilişkin olarak şunları söyledi:

“TOGAN, çoklu taşıma ve bırakma imkânı sağlayan akıllı salan ile birlikte etkinliği artırılmış 81 mm havanların ağırlık eşdeğeri olarak geliştirilen ve salana entegre atış kontrol sistemleriyle kullanılan bütün bir silah sistemidir. Personel etkinliği artırılmış, bilyeli havanlara havadan atım yeteneği kazandırılarak görece düşük maliyetli hava yer mühimmatları elde ediliyor. TÜBİTAK SAGE olarak ürettiğimiz TOGAN Silah Sistemi şimdi DASAL Havacılık ile yaptığımız bu iş birliği sayesinde farklı sınıftaki İHA’lara entegrasyonu gerçekleşti. Ürünlerimizin bir araya gelmesiyle verimli ve etkin sistemlerin ortaya çıktığını görüyoruz. Bu güç birliği sayesinde bir artı birin ikiden fazla ettiğini vurgulamak isterim.”

“Maliyet ve Lojistik Etkin Bir Araç Geliştirildi”

DASAL Havacılık Teknolojileri Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Emin İlkmen de şu bilgileri verdi:

“15 – 75 ve 150 kg kapasiteli olmak üzere üç ayrı taşıma gücüne sahip üç farklı İHA platformumuza TOGAN Silah Sistemi entegrasyonu kapsamında iş birliği gerçekleştirdik. Ağır + sınıfında, 8 ila 12 TOGAN mühimmatı taşıyabilecek olan İHA’larımız 100 km hızla ilerleyebiliyor. Bu platformun 40 km menzili bulunuyor. Diğer iki platformumuzda ise sırasıyla 6 ve 2 adet TOGAN mühimmatını 20 km ve 10 km menzilde etkin kullanabiliyoruz. Bu platformların tümü uygun kara araçlarıyla kullanılarak sahada etkinlikleri artırılacak şekilde tasarlanmış durumdadır. Örnek olarak orta sınıf aracımız; 4×4 arazi araçlarına ağır sınıf aracımız da kısa saşe arazi kamyonlarında hem şarj hem yedek bateri hem de mühimmat taşımak suretiyle bir mobil operasyon merkezi olacak şekilde tasarlanmıştır. Bu önemli iş birliği sayesinde maliyet ve lojistik etkin bir araç geliştirildi. Düşük maliyetlerle operasyonlar gerçekleştirilebilecek.”

Buy now