Tekerlekli Kundağı Motorlu Hava Savunma Sistemi Seri Üretim Sürecinde
Haziran 30, 2020
Apache Satışları Durmuyor
Temmuz 2, 2020
Yerli Sungur Hava Savunma Füzesi

Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB), yerli Sungur füzesini duyurarak temmuz ayına bir sürprizle başladı.

Roketsan ve yerli alt yüklenicilerin çalışmalarıyla geliştirilen Sungur, bir alçak irtifa hava savunma füzesi. SSB'nin duyurusunda atışlı testlerin başarıyla tamamlandığı ve envantere girmeye hazır olduğu belirtilen sistem, hareketli araçlardan fırlatılabiliyor. Bunların yanında gündüz ve gece her türlü ortam koşulunda kullanılabilen Sungur; kara, hava ve deniz platformlarına entegre edilebilecek yapıda. 360 derece fırlatmanın yanı sıra sistem, hedef tespit, teşhis, tanımlama ve takip kabiliyetine sahip. 

C4Defence'in edindiği bilgilere göre Sungur, Türk Silahlı Kuvvetleri envanterinde de aktif olarak kullanımda olan FIM-92 Stinger hava savunma füzesinden daha üstün kabiliyetlere sahip. PorSav (Portatif Hava Savunma Füze Sistemi) Projesi'nin ayrı bir süreç olarak hâlihazırda devam ettiği belirtildi. Sungur'un ise daha çok araç konuşlu olarak kullanımı gündemde. Ancak sistemin, PorSav'da için geliştirilen füzeyi kullandığı da C4Defence'e gelen bilgiler arasında.

Manevra kabiliyeti, Sungur'a hava unsurlarına karşı yüksek etkinlik sunuyor. Sistemde kullanılan mühimmat, AIM-9 Sidewinder füzelerinde de kullanılan Titanyum harp başlığı teknolojisine sahip. Ayrıca SSB, Sungur'un hedefin uzun menzilden görüntülenmesini sağlayan bir nişangah ile donatıldığını da belirtti.  Savunma sanayii kulislerinde PorSav'ın IIR (Imaging Infrared / Kızılötesi Tarayıcı) harp başlığına sahip olacağı hususunda birtakım görüşler mevcut. Bu nedenle Sungur sisteminin de hedefine IIR teknolojisi ile güdümlendiği tahmini mevcut.

C4Defence özel haberidir. Kaynak gösterilmek kaydıyla yeniden yayımlanabilir.

Buy now