CANiK, 2023’ün İlk İhracatını Yaptı
Ocak 25, 2023
Ukrayna’ya Savunma Desteği Artıyor
Ocak 26, 2023
Ukrayna-Rusya Savaşının 337. Günü 26 Ocak 2023 

Ukrayna ile Rusya arasındaki bu savaşta artık 11 ayı tamamladık ve 12. Aydan gün almaya başladık.
Harekatta kuzeyden itibaren,
-Luhansk bölgesinde Ukrayna’nın taarruzlarını geliştirme çabalarını, Rusların savunmasını ve taktik seviyedeki Ukrayna taarruz hazırlıklarını bozucu maksatlı K/T larını, -Donetsk bölgesinde Rusların Donets nehri güneyinden itibaren, Bakhmut kuzeyi, Bakhmut kasabası, Bakhmut güneyinde Rusların gittikçe taarruz hızını, şiddetini artırdığı ve bölgeye çok fazla muharebe gücü tahsis ettiği, en kısa sürede Bakhmut kasabasını ele geçirmeye odaklandığı, Donetsk şehri batısı bölgesinde ise, Rus taarruzların itici bir karakterde yavaş olarak geliştiği, Ukrayna’nın ise Bakhmut bölgesinde tutunmaya çalıştığı, Marinka ile Avdiivka kuzeyi bölgesinde savunmasını sürdürdüğü, 

-Zaporizhia bölgesinde Rusların taktik seviyedeki birlikler ile başlattığı taarruzlarının sadece Charivne bölgesinde ilerlediğini görmekteyiz.
Yine Rusya 26 Ocak geceden itibaren yeni bir füze ve SİHA taarruzuna başladığı belirtilmektedir. 

**** Rusya’nın şubat ayı sonundan itibaren mart ayı içinde büyük çaplı bir taarruz harekâtına başlayacağı, Donbas’da taarruzlarına devam ederken kuzeyden Belarus’dan ve güneyden Zaporizhia bölgesinden yeni bir taarruz başlatarak Ukrayna Harekât Alanında Dinyeper nehri batısına da el atacağı kıymetlendirilmektedir. İşte bu harekât öncesi Ukrayna muharebe gücünü artırmak için müttefikleri üzerinde adeta baskı yapmakta ve yeni harp, silah, araç ve gereçlerini almak istemektedir. 

Ancak tarafımızca yapılan değerlendirmede kuzeyden Belarus kuvvetleri katılmadığı takdirde Rus kuvvetlerin yeterli muharebe gücüne sahip olmadığı, Zaporizhia bölgesinde yeterli kuvvet şimdilik tahsis etmediğinden bu bölgede de Ukrayna derinliklerine el atacak taarruz gücüne sahip olmadığını görmekteyiz. Belki ilkbaharın ilk aylarında böyle bir harekâtı görebileceğiz ama şimdilik değil. 

****Ukrayna Savunma Bakanlığı, Türk şirketi Baykar’dan iki Bayraktar TB2 SİHA daha aldığını açıkladı. Daha önce bir adet ücretsiz olarak Bayraktar TB2 veren Baykar bu SİHA’lardan da ücret almadığını açıklamış. Ukrayna yetkilileri, Ukrayna’ya verdiği tavizsiz ve sürekli desteği için Baykar’a teşekkür ettiği açıklanmaktadır. 

SVATOVE-KREMİNNA-SİVERSK MUHAREBE BÖLGESİ 

Rus kuvvetleri Svatove-Kreminna hattı boyunca sınırlı taktik seviyedeki Ukrayna taarruz hazırlıklarını bozucu maksatlı karşı taarruzlarına, Ukrayna kuvvetleri ise Svatove ile Kreminna bölgeleri siklet merkezi olarak taarruzlarına devam etmektedir. 

Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı, Rus kuvvetlerinin Luhansk Oblastı’ndaki bu savunma mevziin ilk hattına çok sayıda seferber edilmiş personel göndermeye devam ettiğini bildirdi. 

Rusların kendi savunma hatlarının derinliklerinde kuvvet yığınaklamasına devam etmesinin, ilerde bu bölgeden Harkov bölgesine Oskil nehrine doğru bir taarruz emaresi olarak da görebiliriz.

Bölgenin kuzeyinde, Svatove bölgesinde Svatove’ye giden otoyolunun kontrolü için Novoselivske yakınlarında çatışmaların sürdüğü, Rus kuvvetlerin Ukrayna taarruz kuvvetlerine karşı taarruzlar ile karşılık verdiği belirtilmektedir. 

Bölgenin güneyinde ise,
-Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı, Ukrayna kuvvetlerinin Chervonopopivka yakınlarında bir Rus taarruzunu püskürttüğünü, Kreminna güney bölgesindeki ormanlarda karşılıklı çatışmaların devam ettiği, Ukrayna’nın Kreminna’ya yönelik piyade birlikleri ile taarruzlarını hızlandırmak ve zayiattan kaçınmak için birliklerini küçük grupları kullanmaya devam ettiğini belirttiği,
-Rus kuvvetlerin, Kreminna güneyi bölgesindeki kaybedilen mevzileri geri kazanmak için sınırlı karşı taarruzlar yaptığı ve Kreminna güneyinde ormanlık alanda bazı kazanımlar elde ettiği, Kreminna yakınlarındaki Rus kuvvetlerinin Ukrayna kuvvetlerinin 50 ila 200 metre yakınında mevzilendiği belirtilmektedir.
Ukrayna’nın Svatove-Kreminna savunma hattını ele geçirmek için yaptığı ve yaklaşık 2 aydır süren taarruzlarında istenilen başarıyı sağlayamadığı, Rusların ağırlıklı olarak Bakhmut bölgesinde taarruz ederken bu bölgede Ukrayna kuvvetlerini durdurmaya yönelik anlayışla hareket ettiği anlaşılmaktadır. Ukrayna’nın bölgeyi takviye etmeden taarruzlarının gelişmeyeceğini belirtmemiz lazım. Ayrıca Kreminna güneyi bölgesinde ormanlık arazide her iki tarafında mahdut gözetleme ve ateş imkanlarına rağmen Tanklar başta olmak üzere Zırhlı Birliklerinide kullandığını görmekteyiz. Dolayısıyla Ukrayna’ya verilecek Tankların muharebe sahasının her yerinde kullanılacağını ilerde görebileceğiz. 

Donets nehri güneyi bölgesinde ise,
-Rusların, Vyimka’ya doğru ilerlemeye çabalarının başarısız olduğu, 

-Ukrayna kuvvetlerinin, Bilohorivka, Vesele ve Rozdolivka’ya yönelik Rus taarruzlarını durdurduğu açıklandı.

Ukrayna kuvvetlerinin ayrıca HIMARS’ı kullanarak Rus derinliklerindeki toplu hedefleri atış altına almaya devam ettiği ve etkili olduğu belirtilmektedir. 

BAKHMUT MUHAREBE BÖLGESİ

Bakhmut kuzeyi bölgesinde, Rus kuvvetlerin Bakhmut ile Rozdolivka arasındaki taarruzlarının geliştirmeye devam ettiği, Ukrayna’nın Soledar’dan geri çekildikten sonra yeni bir savunma hattı tesis ettiği Bakhmut- Krasna Hora- Rozdolivka hattında Ruslar ile temasa geçtiği, Ukrayna kuvvetlerinin Rus ilerlemesini durdurmaya çalıştığı açıklanmaktadır.

Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı, Ukrayna kuvvetlerinin Bakhmut kuzeyi bölgesinde Bilohorivka, Rozdolivka, Sil ve Krasna Hora yakınlarındaki Rus ilerlemesini durdurduğunu açıklasa da savunmasını zorlukla yürüttüğü görülmektedir. Rusların Bakhmut – Siversk karayolunun bazı yerlerini ateşle, bazı kesimlerini de bizzat ele geçirerek kontrol altına aldığı açıklandı. Bakhmut’ta bulunan Ukrayna kuvvetleri kasabanın kuzeyinden Slovyansk istikametinde kısıtlı imkanlar ile çıkabileceği ancak, Rus kuvvetlerinin bu yolu ateşle tehdit edebileceğini belirtiyoruz. 

Rus kuvvetlerinin Bakhmut’un doğu eteklerinde muhtemelen marjinal ilerlemeler kaydettiği ve kasabaya üç ayrı genel istikametten girmeye çalıştığı belirtilmektedir. Kasabanın güneyinde ise, Rus birliklerinin Opytne’nin kuzey bölümünü ele geçirdiği belirtilmektedir. Wagner paralı askerleri Tavuk Et Fabrikasına doğru ilerledi ve kuzeydoğu eteklerinin çoğunu ele geçirdi. 

Bakhmut güneyinde de Wagner Grubu güçlerinin Klishchiivka – Bila Hora arasındaki bölgeden Bakhmut- Ivanivsk-Kosyantynivka yoluna ulaşmaya çalışıp Bakhmut’u güney ve güney batıdan da kuşatmaya ve böylece bütün geri çekilme yollarını kontrol altına almaya çalıştığını anlıyoruz. 

Rus kuvvetlerinin Bakhmut’u kuzeyden ve güneyden kuşatıp ele geçirme maksatlı harekâtına devam ettiğini görmekteyiz. Ancak Ukraynalı yetkililerin son yaptığı açıklamada Bakhmut kasabasını son ana kadar savunacağını belirtmektedir. 

Son durum haritaları incelendiğinde Rusların Bakhmut kasabasını kuzey ve güneyden kuşatma çabalarını geliştirdiği ve buna devam ettiği, Ukrayna kuvvetlerinin her iki bölgede emniyetli bir savunma yürütmede zorluk çektiği görülmektedir. 

AVDİİVKA -DONETSK MUHAREBE BÖLGESİ
Rus kuvvetleri, Donetsk bölgesinde Avdiivka kuzeyinde Novobakhmutivka ile Krasnohorivka yakınlarında, Vodyane ve Marinka bölgelerindeki taarruzlarına devam ettiği, Ukrayna kuvvetlerinin ise bu Rus taarruz kuvvetlerinin ilerlemelerini kontrol altına aldığı ancak Marinka’da şiddetli çatışmaların devam ettiği açıklandı. 

Ancak Rus kuvvelerinin son zamanlarda, Pervomaiske bölgesindeki harekâtına yoğunlaştığı ve bu bölgede Vodyane yakınlarında bazı kazanımlar elde ettiği, yine Rus kuvvetlerin bölgedeki harekâtı geliştirmek için Donetsk şehri 42 km güney batısındaki Vuhledar bölgesinde yeni bir taarruz harekâtı başlattığı belirtilmektedir. 

Rus kaynakları Rus kuvvetlerin, Vuhledar bölgesinde Ukrayna savunma hatlarının yarılıp Vuhledar güneyinde yer alan Pavlivka’nın kuzeyi ile Mykilske’nin batısına ilerlediği ve çatışmaların devam ettiği belirtilmektedir. 

Rusların Avdiivka ile kuzeyi ve Pervomaiske ve Marinka bölgelerindeki harekâtında istenilen başarılarının elde edilmemesi üzerine cepheyi genişletip farklı istikametlerden taarruz etmeye çalıştığı ve Ukrayna kuvvetlerinin gayretlerini bölmeye çalışmaktadır. Ancak Rusların bu bölgede bekledikleri ilerlemeyi sağlayacak oranda kuvvetleri olmadığı için harekatlarının çok fazla gelişmeyeceği değerlendirilmektedir. 

ZAPORİZHİA MUHAREBE BÖLGESİ 

Rus kuvvetlerin Zaporijya Oblastı’nda sınırlı ve küçük birlik seviyesindeki akın tarzındaki taarruzi harekâtı sonucu bazı kazanımlar elde etiği açıklanmaya devam etmektedir.
Rus kaynakları, Rus kuvvetlerinin bu taarruzlarına yavaş bir hızda devam ettiğini iddia etmektedir. Düşman, Charivne yerleşim bölgesinde Ukrayna savunmasını keşfetmeye çalıştıancakkısa birçatışmanınardındanRusbirlikleringeriçekildiğiiddiaedilmektedir. Rusların Dinyeper nehri kenarında ele geçirdiği Kamyanske’de bulunan ileri mevzileri hala kontrol ettiği ve Ukrayna kuvvetlerin geri çekildiği belirtilmektedir. 

(E) Tuğgeneral Levent Köse 

Yazar Hakkında: 1960 yılında İstanbul’un Beykoz ilçesinde doğan Levent Köse’nin memleketi Giresun-Görele’dir. İlk ve ortaokulu bitirmeyi müteakip, 1977 yılında Kuleli Askerî Lisesi’nden, 1981 yılında Kara Harp Okulu’ndan mezun olmuş ve çeşitli birliklerde Takım ve Bölük Komutanlığı görevlerinde bulunmuştur. 1992 -1994 yılları arasında Kara Harp Akademisi öğrenimini tamamlayıp Kurmay Subay olarak çeşitli birliklerde ve karargahlarda Şube Müdürlüğü, Öğretim Elemanlığı, Tabur K.lığı, Alay K.lığı, Daire Başkanlığı ve Kurmay Başkanlığı görevlerinde bulunmuştur. 

Görevi esnasında, yurt içinde Temel Paraşüt, Atlatıcı Öğretmen ve Yer Ekip Komutanlığı, Serbest Paraşüt, Komando İhtisas, PPBUS kursları ile Silahlı Kuvvetler Akademisi’nde, Milli Güvenlik Akademisi’nde öğrenim görmüş ve yurt dışında Barışı Koruma Harekat Planlaması, İnsani Yardım konusunda Torino-İtalya’da kurs görmüş, Bosna-Hersek’de kısa süreli kurs öğretmenliği, Azerbaycan Türkiye Askeri İşbirliği ve Koordinasyon Kurul Kur. Bşk. lığı görevinde bulunmuş ve 2010 yılında Tuğgeneralliğine terfi etmesi sonrası, Hakkâri Dağ ve Komd. Tug. K. ve Balıkesir Bakım Okulu ve Eğt. Mrk. K. olarak görev yapıp 2014 yılında emekli olmuştur. 2017-2021 yılları arasında Kara Harp Enstitüsü’nde öğretmenlik yapmıştır. 2016 yılında, Selçuk Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde yüksek lisans yapmıştır. 

Buy now
Bu site deneyimlerinizi kişiselleştirmek amacıyla KVKK ve GDPR uyarınca çerez (Cookie) kullanmaktadır. Bu konu hakkında detaylı bilgi edinmek için tıklayınız.