Ukrayna’ya Leopard Desteği Sağlanacak mı?
Ocak 23, 2023
Ukrayna-Rusya Savaşının 334. Günü 23 Ocak 2023
Ocak 23, 2023
Ukrayna-Rusya Savaşının 333. Günü 22 Ocak 2023


Harekatta kuzeyden itibaren,
-Luhansk bölgesinde Ukrayna’nın taarruzlarını geliştirme çabalarını, Rusların savunmasını ve taktik seviyedeki K/T larını,
-Donetsk bölgesinde Rusların Bakhmut bölgesi başta olmak üzere harekâtını hızlandırdığı, Bakhmut, Marinka kasabalarını ele geçirmeye odaklandığı, Ukrayna’nın ise Bakhmut bölgesinde tutunmaya çalıştığı, Marinka bölgesinde savunmasını sürdürdüğü, -Zaporizhia bölgesinde Rusların başlattığı taarruzun taktik seviyedeki birlikler ile yeterli muharebe gücü olmadan başladığı ve çok fazla Ukrayna derinliklere el atamayacağını görmekteyiz.
Rusların son günlerde Hava Harekâtında etkinliğini artırdığı Ukraynalı kaynaklarca belirtilmektedir. Bütün bunlar bize Putin’in verdiği emir doğrultusunda, Mart ayı başına kadar Donbas’ın ele geçirilmesi yönündeki gayretleri göstermektedir.
Ukrayna çok fazla zayiat verip yüksek bir maliyet ile Bakhmut bölgesi savunmasına devam etmekle, eğer kasabayı bu azim-direnç-sabır ile savunmayıp daha erkenden geri çekilseydi sanırım, Ukrayna hem halkı hem de ordu üzerinde çok fazla olumsuz etki yaratacaktı. Ülke savunmasının zaten bedeli çok ağır maliyetlidir. 

****Almanya’daki NATO Savunma Bakanları toplantısında Ukrayna’ya Almanya’nın Leopard Tanklarını vermesini bekleyenler hayal kırıklığına uğradı.
Esasında bu harekatın en başından itibaren Almanya’nın Ukrayna’ya silah ve araç desteği konusunda tutucu, çekingen ve AB’nin en büyük devlet olma özelliğini içermeyen bir davranışını gördük. Rusya ile tarihte 2 büyük dünya savaşı yaşamış bir ülkenin halen Ukrayna üzerindeki Rus saldırganlığı karşısındaki pasif tutumu dünyada tepkide çekmektedir.

Diplomatik çevrelerde sık sık Almanya’nın 21. yüzyıl başarı modelinin üç temel üzerine inşa edildiği söylenir, Ucuz Çin emeği, Ucuz Rus enerjisi ve Amerikan güvenlik garantileri. 

Birçoğu, diplomatik pragmatizme yönelik bu iyi bilinen tercihlerin ve ardından taraf seçme konusundaki isteksizliğin, herhangi bir savunma reformunun ciddi şekilde sınırlanacağı anlamına geleceğine inandığı düşünülmektedir.
Bir Alman yetkili CNN’e verdiği röportajda, ana akım siyasetçilerin eski alışkanlıklardan kurtulmalarının zor olacağını söyledi. Ona göre; ‘’Açık bir şekilde ABD’nin tarafını tutmaya karşı içsel bir şüpheleri ve Rusya ile ilişkilerin düzeltilebileceğine dair hala ince bir umutları var.” şeklinde konuştu. 

Almanya, Ukrayna’ya başka yollarla da destek verdi, kendisini Rus doğal gazından vazgeçirmek için harekete geçti ve savaşın başlamasından bu yana genel gaz tüketiminin düştüğünü gören Avrupa’nın geri kalanına örnek oldu. Avrupa’nın nispeten ılık geçen kışı elbette yardımcı oldu, ancak Putin’in enerjiyi silah haline getirmesini engellemek, Batı’nın Moskova’ya karşı geri adım atmasında önemli bir faktör oldu. 

Ancak Avrupa’nın güvenlik haritası, uluslararası diplomasideki ayrım çizgileri gibi yeniden çizildi. Rusya’nın başka bir ülkeyi sebepsiz yere işgal etmesi, ahlaki değerlerin evrensel olmadığını her zamankinden daha açık bir şekilde göstermiştir.
Avrupa’nın en zengin ülkesi olan Almanya, iki kampa ayak uydurma politikasından inkâr edilemez bir şekilde çok büyük fayda sağladı. İstenmeyen ortaklarla ekonomik ilişkileri sürdürürken NATO üyeliği tarafından da korundu. 

Almanya şimdi küresel güvenlikle ilgili mevcut durumda tam olarak ne tür bir yönde olacağına karar vermelidir. Önümüzdeki birkaç yıl içinde alacağı kararlar, tüm Avrupa kıtasının güvenliğini on yıllar boyunca tanımlamada çok önemli bir rol oynayabilecektir. Almanya ya kendini düşünüp bu konudaki tutumuna devam edecek ya da Avrupa hatta bir Dünya devleti olma özelliği göstererek Avrupa hatta Dünya barışı için daha fazla sorumluluk alma yönünde ilerleyecektir.

SVATOVE-KREMİNNA-SİVERSK MUHAREBE BÖLGESİ 

Ukrayna kuvvetleri Svatove-Kreminna hattını ele geçirmek için yavaş bir tempoda taarruzlarına devam etmeye çalışırken Rus kuvvetleri de, Svatove-Kreminna hattı boyunca kaybedilen mevzileri geri kazanmak için sınırlı seviyedeki karşı taarruzlarına devam etmektedir.

Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı, 

-Svatove kuzey batısındaki Novoselivske yakınlarında bir Rus taarruzunun durdurulduğunu, -Kreminna yakınlarında şiddetli çatışmalar yaşandığını ve Rus kuvvetlerinin devam eden personel zayiatlarını karşılayabilmek için takviye birliklerini bölgeye getirdiğini,

-Kreminna kuzey batısındaki Ploshchanka ve Chervonopopivka yakınlarındaki Rus unsurların küçük birlik seviyesinde bir taarruzi harekât yaptıklarını, 

-Ukrayna kuvvetlerinin Kreminna savunma hattını ele geçirmek için Kreminna kuzey batısı, batısı ve güneyinden yaptığı taarruzlarını geliştirme gayretlerini sürdürdüğünü açıkladı.

BAKHMUT MUHAREBE BÖLGESİ 

II. Dünya savaşı esnasındaki Stalingrad Muharebesi, 5,5 ay-164 gün süren bir dizi çatışmalar manzumesidir. Daha önce Bakhmut yeni bir Stalingrat olur mu diye sormuştuk ve Rusların yaklaşık 6,5 aydır kuşattığı Bakhmut kasabasını tamamen ele geçirememesi, Ukrayna savunma direncini kıramaması süre olarak Bakhmt’u çoktan yeni bir Stalingart yapmıştır. Sadece sonuç olarakda aynımı olacak onu da biraz daha bekleyip göreceğiz. 

Rus kuvvetleri Bakhmut bölgesindeki taarruzlarına devam etmektedir. Soledar’ı ele geçirdikten sonra Ruslar sağladığı başarıyı genişletip, Bakhmut’u ele geçirmek ve Ukrayna savunmasını daha batıya doğru geri itmeye, Ukrayna unsurlarının düzenli bir şekilde savunma tesis edemeden geri çekilmeye mecbur bırakmaya çalıştığını görmekteyiz. Ayrıca hem Bakhmut kuzeyindeki hem de güneyinde Rus harekatının batı istikametinde ilerlemesi ile Bakhmut kasabasının yavaş yavaş kuşatılmak üzere olduğunu görmekteyiz. 

Bakhmut kuzeyinde,
-Rus kuvvetleri Donets nehri güneyinden Bakhmut’a kadar taarruzlarını geliştirmekte, 

-Artık Siversk-Bakhmut karayolunu Rusların kontrol ettiği,
-Son 3 hafta içinde Bakhmut kuzeyinde Rus kuvvetlerin 7-8 km kadar ilerlediği, Ukrayna savunmasının Bakhmut-Yahidne-Blahodatne-Rozdolivka-Vesele hattına geri çekildiği, 

-Soledar bölgesinden geri çekilen Ukrayna kuvvetlerin geride tesis ettiği acele hazırlanmış mevzilerde Rus kuvvetler karşısında çok fazla direnemeyip geri çekildiği, 

-Ukrayna kuvvetlerinin önceliği ve bütün gayretlerini Rus ilerlemesini kontrol altına almaya çalıştığı ve bu maksatla bölgeyi takviye etmeye çalıştığı,


Bakhmut ve Bakhmut güneyinde,
-Rus kuvvetleri Bakhmut kasabasına doğu istikametten girmeye devam ettiği ancak, çok fazla ilerleyemediği,
-Bakhmut güneyinde özellikle Rus kuvvetlerinin, Bakhmut 8 km güneybatısındaki güney Klishchiivka’da ve bizzat Bakhmut’un güneydoğu eteklerinde artan ilerlemeler kaydettiği, 

-Klishchiivka’nın daha da güneyinde ise Rus kuvvetlerin Kostyantynivka-İvanivske

-Bakhmut otoyolunu kesmek amacıyla Bakhmut 14 km güney batısındaki Dyliivka’dan Bila Hora’ya doğru ilerlemeye çalıştığı ve söz konusu otoyola 9 km mesafe kaldığı,
-Ukrayna kuvvetlerinin Bakhmut’un kuşatılmasına karşı tedbir almaya çalıştığı ancak, başarılı olup olamayacaklarını önümüzdeki günlerde görebileceğimizi belirtmek lazım. 

AVDİİVKA -DONETSK MUHAREBE BÖLGESİ
Rus kuvvetleri, Donetsk Şehri batısındaki bölgede, Avdiivka, Pervomaiske, Marinka bölgelerindeki taarruzlarına devam etmektedir. Ancak bölgedeki Rus harekatı Bakhmut bölgesindeki Rus taarruz harekatı ile kıyaslandığında daha düşük bir tempo ve şiddette olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. 

-Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı, Ukrayna kuvvetlerinin Avdiivka’nın 32 km güneybatısında, Vodyane, Nevelske, Marinka ve Pobieda yakınlarındaki Rus taarruzlarını durdurduğunu,
-Rus milbloggerlar, Rus ve Ukrayna kuvvetlerinin Marinka’da mevzi çatışmaları sürdürdüğünü iddia etti. 

Bölgedeki harekatın durumu bizlere, Rusların muharebe güçlerinin çoğunun Bakhmut bölgesine sevk edildiğini belirtmektedir.


ZAPORİZHİA MUHAREBE BÖLGESİ
Rus kuvvetlerin bölgeyi ele geçirip yaklaşık 10 aydır savundukları Zaporizhia bölgesinde sürpriz bir şekilde taarruz harekâtı başlattılar. 

-Rusya Savunma Bakanlığı ve birkaç Rus milblog yazarı, Rusların yaklaşık 7 km ilerleyip Orikhiv’in 25 km güneybatısındaki Lobokove’u ve Orikhiv’in güneybatısındaki Maly Shcherbaky, Shcherbaky ve Novoandriivka’yı ve Novodanylivka, Mala Tokmachka’yı ele geçirdiğini, -Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı ise, Rus iddialarının aksine, Ukrayna kuvvetlerinin Stepove (Orikhiv’in 20 km güneybatısında) ve Mala Tokmachka (Orikhiv’in 7 km güneydoğusunda) yakınlarındaki Rus taarruzunu püskürttüğünü, 

-Bir Rus Milblogger, Rus askeri komutanlığını, Rus kuvvetlerinin ağır silahlar veya zırhlı araç desteği olmadan yapılan bu taarruz girişimine izin verdiği için eleştirerek, Rus kuvvetlerinin şu anda Zaporijya Oblastı’nda uzun süreli bir taarruzu sürdürmek için gerekli teçhizata sahip olmadığını veya Komutanlığın tahsis etmek istemediğini ileri sürdü. 

Bölgedeki taarruzun Ukrayna’nın buralarda kuvvet tasarrufu yapamamasını sağlamayı ve ilerde gelişecek bir ortamda hem bu bölgeden hemde kuzeyde Oskil nehri trafeyninden ilerleyerek Zaporizhia ile Donbas’ı ele geçirmeyi düşünebileceğini de dikkate almak lazım. 

(E) Tuğgeneral Levent Köse 

Yazar Hakkında: 1960 yılında İstanbul’un Beykoz ilçesinde doğan Levent Köse’nin memleketi Giresun-Görele’dir. İlk ve ortaokulu bitirmeyi müteakip, 1977 yılında Kuleli Askerî Lisesi’nden, 1981 yılında Kara Harp Okulu’ndan mezun olmuş ve çeşitli birliklerde Takım ve Bölük Komutanlığı görevlerinde bulunmuştur. 1992 -1994 yılları arasında Kara Harp Akademisi öğrenimini tamamlayıp Kurmay Subay olarak çeşitli birliklerde ve karargahlarda Şube Müdürlüğü, Öğretim Elemanlığı, Tabur K.lığı, Alay K.lığı, Daire Başkanlığı ve Kurmay Başkanlığı görevlerinde bulunmuştur. 

Görevi esnasında, yurt içinde Temel Paraşüt, Atlatıcı Öğretmen ve Yer Ekip Komutanlığı, Serbest Paraşüt, Komando İhtisas, PPBUS kursları ile Silahlı Kuvvetler Akademisi’nde, Milli Güvenlik Akademisi’nde öğrenim görmüş ve yurt dışında Barışı Koruma Harekat Planlaması, İnsani Yardım konusunda Torino-İtalya’da kurs görmüş, Bosna-Hersek’de kısa süreli kurs öğretmenliği, Azerbaycan Türkiye Askeri İşbirliği ve Koordinasyon Kurul Kur. Bşk. lığı görevinde bulunmuş ve 2010 yılında Tuğgeneralliğine terfi etmesi sonrası, Hakkâri Dağ ve Komd. Tug. K. ve Balıkesir Bakım Okulu ve Eğt. Mrk. K. olarak görev yapıp 2014 yılında emekli olmuştur. 2017-2021 yılları arasında Kara Harp Enstitüsü’nde öğretmenlik yapmıştır. 2016 yılında, Selçuk Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde yüksek lisans yapmıştır. 

Buy now
Bu site deneyimlerinizi kişiselleştirmek amacıyla KVKK ve GDPR uyarınca çerez (Cookie) kullanmaktadır. Bu konu hakkında detaylı bilgi edinmek için tıklayınız.