Hindistan’dan 522 Milyon Dolarlık Silah Alımı
Ocak 13, 2023
İngiliz Ordusu, Elbit Systems’dan Magni-X Alacak
Ocak 16, 2023
Ukrayna-Rusya Savaşının 325. Günü 14 Ocak 2023


Rusya’nın
-Luhansk bölgesinde savunması ve taktik seviyedeki karşı taarruzlarına,
-Donetsk bölgesinde özellikle Donets nehri güneyinden Bakhmut arasındaki bölgede taarruzlarını hızlandırdığı, Soledar, Krasna Hora ile Pidhorodne bölgelerinde başarılı olduğu, Bakhmut kasabasını kuzeyden kuşatmaya başladıkları, Bakhmut kasabası güneyinden de yavaşda olsa Rus taarruzlarının gelişmeye devam ettiği,
-Donetsk şehri batısında ise özellikle Marinka bölgelerindeki taarruzlarının geliştiği,

-Zaporizhia ile Kherson bölgesinde savunmasına devam ettiği, 

Ukrayna’nın,
-Luhansk bölgesindeki Svatove-Kreminna hattını ele geçirme maksatlı Svatove ile Kreminna yakınlarındaki taarruzlarına devam ettiği ve Kreminna şehrine çok yaklaştığı, 

-Donetsh nehri ile Bakhmut arasındaki savunmasını güçlükle sürdürdüğü, Bakhmut kuzeyinde yeni bir savunma hattı tesis ederek tutunmaya çalıştığı, Temmuz ayından beri ilke defa bir meskun mahalli kaybettiği,
-Bakhmut güneyinde ve Donetsk şehri batısındaki savunmasını emniyetle sürdürdüğü, 

-Zaporizhia ile Kherson bölgesinde bulunduğu hatları koruma maksatlı savunmasına devam ettiği belirtilmektedir. 

****Ukrayna Silahlı Kuvvetlerine batıdan çeşitli silah, araç, gereç vb gibi askeri yardım malzemesi gönderilmektedir.
Bunların farklı ülkelerden ve çok farklı modeller olduğundan Ukrayna ordusunda ciddi lojistik, bakım, işletme ve idame sorunları çıkaracağı unutulmamalıdır. Ordu envanterine bir ana malzeme girdiğinde onun, 

-Kullanıcı ve Bakım personelinin eğitimi gerektiği,
-Ana malzemenin ihtiyaç duyacağı yedek parça, bakım malzemelerine ihtiyaç gerektiği, 

-Bakım ve kullanıcı personel için set-alet-avadanlığa ihtiyaç olacağı,
-Onarım için gerekli yedek parçalar ile MAO-Mobil acil onarım timlerine ihtiyaç olacağından bunların sağlanması ile ana malzemenin ömür devri boyunca Ordu envanterinde kalıp kullanılabilecektir.


İşte Ukrayna Ordusunda bunların muhtemelen çoğunun sağlanmaması nedenleriyle ciddi bakım – onarım sorunları ile karşılaştıkları ve onarılamayan Araç-Silah-Gerecin bir kenara bırakıldıklarını muharebe sahası paylaşımlarından anlamaktayız.
İşte bu Lojistik sorunlar, Ukrayna ordusunun önündeki belki en önemli sorunlardan biri olarak karşısına çıkacaktır. Yapılması gereken batıdan gelen ana malzemenin teslimi ile beraber, bakım personeli eğitimi, gerekli onarım-bakım yedek parçalarının ve çok gerekli set-alet-avadanlıklarının da teslim alınması gerekmektedir. 

KUPYANSK-SVATOVE-KREMİNNA-SİVERSK MUHAREBE BÖLGESİ
Svatove – Kreminna bölgesindeki tarafların harekatlarına devam ettiği görülmektedir.
Ukrayna kuvvetleri Kuzeyde Svatove bölgesinde baskı yapmaya devam ederken Rus kuvvetlerin taktik kazanımlı Rusların Stelmakhivka ve Makiivka’ya yönelik taarruzlarını durdurduğu belirtildi. 

Rusların günlerdir Ukrayna kuvvetlerini savunma hatlarından uzak tutmak bazı taktik avantaj sağlayacak alanları ele geçirme maksatlı taarruzlarına devam ettiği ancak çokda başarı sağlayamadığı anlaşılmaktadır. 

Kreminna bölgesinde ise Ukrayna kuvvetleri birkaç istikametten Kreminna’ya doğru ilerleme çabaları devam etmektedir. Hatta Ukrayna kuvvetlerin Kreminna kasabasına çok yaklaştığı ve Rusların bunlara yönelik karşı taarruzunun başarılı olamadığı açıklandı. 

Rus sosyal medya paylaşımlarında,
-Rus kuvvetlerinin Ploshchanka ve Chervonopopivka yakınlarında karşı taarruzlar yaptığı ve Ukrayna kuvvetlerinin Kreminna yakınlarındaki Rus mevzilerine girmeye çalıştığı,
-Ukrayna kuvvetlerinin Kreminna’ya yönelik daha büyük koordineli bir taarruz için bölgede oldukça büyük kuvvetler topladığını iddia etti. 

Rusya Savunma Bakanlığı, Rus kuvvetlerinin, Hryhorivka (Kreminna’nın 11 km güneyinde) yakınlarında Ukrayna taarruz tugaylarını bozguna uğrattığını iddia etti. 

Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı, Ukrayna kuvvetlerinin Bilohorivka yakınlarında (Kreminna’nın 12 km güneyinde) bir Rus ilerlemesini durdurduğunu bildirdi. 

BAKHMUT MUHAREBE BÖLGESİ
Donetsk bölgesindeki Rus taarruz harekatının odak noktası bu günlerde Soledar oldu. Bakhmut’a giremiyen Rus Wagner unsurları Bakhmut kuzeyini takviye edip artan muharebe güçleri ile Soledar kasabasını ele geçirdiler. Wagner unsurların harekata devam edip Bakhmut’u kuzeyden kuşatmaya çalışacaklarını değerlendiriyoruz. 

Son ana kadar Soledar’ı savunan Ukraynalı unsurların kasabadan geri çekilip Krasna Hora- Blahodatne- Rozdolivka hattında yeni bir savunma hattı tesis ettiği belirtilmektedir. Ancak sosyal medya paylaşımları ile Rus kaynaklı paylaşımlardan bazı Ukraynalı askerlerin geri çekilemeyip kasaba içinde kaldıkları bildirilmekte ve çok sayıda Ukrayna askerinin teslim olduğu, ölü ele geçtiği açıklanmaktadır. 

Ukrayna tarafından yapılan açıklamada, Rus ilerlemesi karşısında Ukrayna kuvvetlerinin Soledar için karşı taarruz yaptığı bazı kesimleri hala kontrol ettikleri açıklandı. Bu K/T ile beraber yapılan füze taarruzu sonucu yüzden fazla Rus askerinin öldürüldüğü, Soledar tren istasyon bölgesini hala Ukraynalı unsurların kontrol ettiğini belirtti. 

Ukraynalı yetkililerin Soledar’ın tamamını Rusya’nın ele geçiremediğini söylese de açık kaynak paylaşımlarındaki görüntülerde Wagnerlerin kasabanın içinde ve kontrol ettiklerini anlıyoruz. Ancak bazı özel sosyal medya paylaşımlarında münferit bazı Ukrayna askerinin geri çekilemeyip Soledar merkezinde bazı binalarda kaldığı bilgisi paylaşılmaktadır. 

Soledar’ı Wagner grubunun ele geçirmesi, hem Rusya yönetiminde Wagnerlerin itibarını artırdığı, hem de Wagner finansörü Yevgeny Prigozhin’in Putin nezdinde oluşturduğu güveni artırdı.
Ancak Rus Wagner unsurlarının harekatını daha batıya doğru geliştirip geliştiremeyeceğini de yakında göreceğiz. Zira Wagner gruplarının neredeyse en üstün muharip unsurları Soledar’da kullanıldı, çok zayiat verdiler ve sanki Soledar’a nihai son hedef gibi taarruz edip muharebe güçlerini iyice azalttılar. Askeri açıdan çok fazla fayda sağlamayacak bir kasaba olan Soledar’ın ele geçirilmesi için Rusya’nın çok fazla muharebe gücü tahsis ettiği, çok fazla zayiat verdiği, Soledar’ın kazanılması karşısında gereğinden fazla kaynak tükettiği anlaşılmaktadır. Ukrayna kaynaklı verilere göre, sadece Ocak ayı içinde Rus birliklerin toplam 9.000 personel zayiatı verdiği ve askeri kazançların çok yüksek bedellerle kazanıldığı görülmektedir. 

Soledar’ın ele geçirilmesi sonrası Rus kuvvetlerin, batıya doğru ilerlemelerine devam ettiği bildirilmektedir. 

Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı, Ukrayna kuvvetlerinin Soledar’ın 19 km kuzeyindeki Spirne, Rozdolivka ve Sil yakınlarındaki ve Soledar’ın 6 km güneybatısında Krasna Hora ve Pidhorodne yakınlarındaki Rus taarruzlarını durdurduğunu bildirdi. 

Rus kaynaklarca,
-Rus kuvvetlerinin Bilohorivka (Soledar’ın 12 km kuzeydoğusunda) ve Berestove (Soledar’ın 15 km kuzeydoğusunda) yakınlarında taarruzlarına devam ettiği,
-Yine Rus kuvvetlerinin Sil’deki (Soledar’ın 5 km kuzeybatısında) tren istasyonunu ele geçirdiğini ve yerleşimi üç taraftan kuşattığı,
-Ukrayna kuvvetlerinin Soledar’dan geri çekildiği,
-Rus kuvvetlerinin hâlâ Soledar’da içinde evleri kontrol edip temizlik operasyonları yürüttüğün, 

-Rus kuvvetlerinin Dvorichchia’daki (Soledar’ın 4 km batısında) Ukrayna kuvvetlerini Bakhmut ve Siversk’ten gelen ikmal yollarından başarıyla kestiğini iddia etti. 


Soledar içindeki Rus temizlik harekatı, Ukrayna kuvvetlerinin Soledar’ın batısında koordineli bir savunma sürdürdüğü ve Rus kuvvetlerinin muhtemelen daha fazla ilerleme girişiminde bulunmadan önce Soledar’ı tamamen temizlemeyi düşündüklerini göstermektedir. 

Rus kuvvetlerin taarruzları Bakhmut ve güneyinde de devam etmektedir. Ancak son günlerde kuzeyde Soledar’a yoğunlaşan Rus kuvvetlerin bu bölgedeki taarruz temposunun düştüğü görülmektedir. 

Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı, Ukrayna kuvvetlerinin Bakhmut yakınlarında ve Bakhmut’un 16 km güneybatısında Klishchiivka, Bila Hora-Predtechine, Kurdyumivka ve Mayorsk yakınlarındaki Rus saldırılarını durdurduğunu bildirdi. Rus ilerlemesinin durdurulduğu ancak, Rus kuvvetlerinin Klishchiivka ile Kurdyumivka arasındaki bölgenin çoğunu kontrol ettiği belirtilmektedir. 

Rusya yanlısı sosyal medya paylaşımlarında,
-Wagner Grubu savaşçılarının Bakhmut’un doğu eteklerinde ilerleme girişimlerini sürdürdükleri, 

-Rus kuvvetlerinin Bakhmut’un 4 km güneyindeki Opytne’yi ele geçirdiği,
-Rus kuvvetlerinin Bakhmut’un güney eteklerinde ilerlediği ve Klishchiivka yakınlarındaki (Bakhmut’un 7 km güneybatısında) Ukrayna müstahkem mevzilerine taarruz ettiği, 

-Rus kuvvetlerinin Ozarianivka’nın güneyinde (Bakhmut’un 16 km güneybatısında) muhtemelen kısıtlı oranda ilerlemeler kaydettiği belirtilmektedir.


Eski Luhansk Halk Cumhuriyeti (LNR) İçişleri Bakan Yardımcısı Vitaly Kiselev, Rus kuvvetlerinin Predtechine-Bila Hora-Dyliivka hattı boyunca taarruz için hazırlandıklarını iddia etti. 

Ukrayna için,
-Soledar kuzeyi bölgesinde yer alan Siversk ve çevresinde savunan Ukrayna kuvvetlerinin güney yan emniyetsizliğinin söz konusu olduğu,
-Batıya doğru Kramatorsk’a 36 km, Slovyansk’ ise 39 km kaldığı gerçeğini hiç unutmadan ilave savunma tedbirleri alması,
-Bu bölgeyi savunma açısından rahatlatmak için Kreminna bölgesindeki taarruz hızını artırıp Rus ilk savunma hattını parçalaması gerektiğini düşünüyoruz. 

Rusların Soledar bölgesine ağırlık vermesiyle her ne kadar Rus taarruzları devam etse de Bakhmut ile Bakhmut güneyindeki Rus taarruz şiddetinin azaldığı, yavaşladığını gördük. Wagner unsurlarının ağırlığını kuzeyde Soledar batısına vermesi, siklet merkezinin buraya taşınmasıyla Bakhmut ve güneyi bölgesindeki Rus taarruzlarının bir süre düşük tempoda gideceğini belirtmek lazım. Ancak Bakhmut kasabasını daha erken ele geçirmek isteyen Rusların güneyden de kasabayı kuşatma çabalarını artıracağını vurgulamak lazım. 

AVDİİVKA -DONETSK MUHAREBE BÖLGESİ 

Rus kuvvetleri bölgede taarruzlarına devam etmektedir.
Kuzeyden itibaren Rus kuvvetlerin,
-Vodyane, Pervomaiske ve Nevelske civarındaki Ukrayna mevzilerine girme girişiminin başarısız olduğu,
-Krasnohorivka yakınlarındaki keşif harekatının başarısız olup geri çekildikleri, 

-Marinka kasaba içinde şiddetli çatışmaların devam ettiği,
-Blahodatne bölgesinde Rusların yeni bir istikametten taarruz başladığı Ukrayna Genelkurmay Başkanlığınca belirtilmektedir. 

Rus kaynaklarınca ayrıca, Ukrayna kuvvetlerinin Marinka yakınlarındaki mevzilerden kaçtığını iddia etti.

****Rusya’nın askerlik çağındaki erkeklerine yurt dışı çıkış yasağı konması, savunma sanayi kuruluşlarının tam kapasitesi çalışması bizlere Rusya’nın uzun süreli bir muharebelere hazırlandığı ve son tertiplenmelere göre de ilkbaharda yeni bir istikametten veya daha büyük- koordineli bir taarruz harekatına hazırlandığını değerlendiriyoruz. 

(E) Tuğgeneral Levent Köse

Yazar Hakkında: 1960 yılında İstanbul’un Beykoz ilçesinde doğan Levent Köse’nin memleketi Giresun-Görele’dir. İlk ve ortaokulu bitirmeyi müteakip, 1977 yılları arasında Kuleli Askerî Lisesi’nden, 1981 yılları arasında Kara Harp Okulu’ndan mezun olmuş ve çeşitli birliklerde Takım ve Bölük Komutanlığı görevlerinde bulunmuştur. 1992 -1994 yılları arasında Kara Harp Akademisi öğrenimini tamamlayıp Kurmay Subay olarak çeşitli birliklerde Şube Müdürlüğü, Tabur K.lığı ve Alay K.lığı görevlerinde bulunmuştur. 2010 yılında Tuğgeneralliğine terfi etmesi sonrası, Hakkâri Dağ ve Komd. Tug. K. ve Balıkesir Bakım Okulu ve Eğt. Mrk. K. olarak görev yapıp 2014 yılında emekli olmuştur. 2017-2021 yılları arasında Kara Harp Enstitüsü’nde öğretmenlik yapmıştır. Görevi esnasında Silahlı Kuvvetler Akademisi’nde, Milli Güvenlik Akademisi’nde öğrenim görmüş, Selçuk Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde yüksek lisans yapmıştır.

Buy now
Bu site deneyimlerinizi kişiselleştirmek amacıyla KVKK ve GDPR uyarınca çerez (Cookie) kullanmaktadır. Bu konu hakkında detaylı bilgi edinmek için tıklayınız.