TUSAŞ’tan Uydu Projeleri
Ocak 12, 2023
ASELSAN ve MEB’ten Temiz Bir Çevre İçin Ortak Adım
Ocak 13, 2023
Ukrayna-Rusya Savaşının 323. Günü 12 Ocak 2023


Rusya’nın
-Luhansk bölgesinde savunması ve taktik seviyedeki karşı taarruzlarına,
-Donetsk bölgesinde özellikle Donets nehri güneyinden itibaren ağırlıklı olarak Soledar başta olmak üzere, Bakhmut- Pervomaiske ile Marinka bölgelerinde taarruzlarına, -Zaporizhia ile Kherson bölgesinde savunmasına devam ettiği,
-Özellikle Bakhmut kasabası kuzeyinde harekatının ilerleme kaydettiği,
Ukrayna’nın,
-Luhansk bölgesindeki Svatove-Kreminna hattını ele geçirme maksatlı Svatove ile Kreminna yakınlarındaki taarruzlarına,
-Donetsh nehri güneyinde Donetsk bölgesinde Bakhmut ile Donetsk şehri batısındaki bölgede savunmasına zorlukla da olsa devam ettiği, Soledar’dan geri çekildiği, -Zaporizhia ile Kherson bölgesinde bulunduğu hatları koruma maksatlı savunmasına devam ettiği belirtilmektedir. 

****Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu , halen Ukrayna’daki harekatı sevk idare eden General Sergei Surovikin’in yerine General Valeriy Gerasimov’u ülkenin Ukrayna’daki Müşterek Harekat Komutanlığına atadı .
Rusya Genelkurmay Başkanı unvanını koruyan Gerasimov, göreve General Sergei Surovikin’in yerini aldı. Surovikin, Gerasimov’un 3 yardımcısından birisi oldu.

Rusya savunma bakanlığı, liderlikteki değişikliğin nedenleri olarak “çözülmekte olan görevlerin ölçeğinin genişletilmesi” ve “birlik kolları arasında daha yakın etkileşimi organize etme ihtiyacı” olarak gösterdi. Surovikin bu göreve Ekim ayı başında atanmıştı ve yaklaşık 3,5 ay görev yaptı. 

Bu komuta değişikliğinin muhtemel Rus harekatındaki değişiklikleri veya gelecekteki büyük Rus harekatının şimdiden oluşturulan komuta yapısını gösterdiğini belirtebiliriz. 

KUPYANSK-SVATOVE-KREMİNNA-SİVERSK MUHAREBE BÖLGESİ 

Rus kuvvetleri, savunma hatlarını korumaya devam ederken Svatove ile Kreminna yakınlarındaki kaybedilen mevzileri geri kazanmak için sınırlı karşı taarruzlarına devam etmektedir.
Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı, Ukrayna kuvvetlerinin, 

-Kupyansk 16 km kuzeyindeki Hrianykivka, Svatove 16 km batısındaki Stelmakhivka ile Kreminna kuzey batısındaki Chervonopopivka ve Kreminna güney batısındaki Kuzmyne bölgesindeki Rus ilerleme çabasını boşa çıkartıp başarısız kıldığını,
-Donets nehri güneyinde Yakovlivka, Spirne ile Berestove bölgelerindeki Rus taarruzlarını durdurduğunu belirtti.

Ukrayna kuvvetlerinin Svatove ile Kreminna çevresinde karşı taarruzlarına da devam ettiği bildirilmektedir. Ancak etkin Rus topçu ateş desteğinin büyük çaplı Ukrayna birliklerini harekatına izin vermediği ifade edilmektedir. 

Luhansk Oblastı Başkanı Serhiy Haidai, Rus güçlerinin bölgedeki yerleri kaybedebileceği endişesiyle, Rus güçlerinin Kreminna bölgesinde seferber edilmiş personel yerine daha deneyimli askeri personelden oluşan birlikleri konuşlandırmaya başladığını belirtti. 

Paylaşılan bilgilere göre,
-Kreminna bölgesinde tarafların çok fazla ilerleme kaydetmeden çatışmaya devam ettiği, -Ukrayna kuvvetlerinin özellikle Donetsh nehri güneyinde Bilohorivka yakınlarında hareketli olduğu, Ukrayna kuvvetlerinin Kreminna bölgesindeki savunma hatlarını hedef almaya devam ettiğini görmekteyiz.


BAKHMUT MUHAREBE BÖLGESİ
Bakhmut bölgesinde en şiddetli çatışmalar Bakhmut kasabasının kuzeyinde Soledar, Krasna Hora ve Pidhorodne bölgelerinde cereyan etmektedir. Bunlardan da Rusların siklet merkezi ile en çok önem verdikleri taarruz istikameti de Ukrayna-Donets-Soledar bölgesidir.
-Rusların 6 aydır Bakhmut kasabasını ele geçirmek için çabalarının netice vermemesi ve verilen yüksek zayiat nedeniyle plan değişikliği yaptığı,
-Bakhmut kasaba üzerinde hem havadan hem karadan baskı yapmaya devam ederken, kasabayı hem kuzeyden-Soledar- hem de güneyden kuşatıp Ukrayna kuvvetlerinin geri çekilme yollarını kontrol altına almayı,
-Bakhmut’ta savunan Ukrayna kuvvetlerinin Kramatorsk ve Slovyansk’a kadar geri çekilmesini,
-Ukrayna savunma hatlarının parçalanmasını düşündüğünü kıymetlendiriyoruz.
Planın şimdilik kuzeyde başarılı olduğunu görmekteyiz. Son paylaşılan ve açıklanan bilgilere göre Soledar’ın artık Rusya kontroluna girdiği şeklindedir. Rusların Temmuz ayı başından beri ele geçirdikleri ilk meskun mahal Soledar olmuştur. İlginç bir bilgi olarak Wagner askerlerinin UK üniforması giyip aldatma yaptığına dair bilgi bulunmaktadır. Ancak Ukraynalı yetkililer ise hala kasabanın bir kısmının Ukrayna kontrolunda olduğunu belirtmektedirler. 

Soledar, savaştan önce 13.000 nüfusa sahip küçük bir kasaba olup, Bakhmut’a 18 km uzaklıktadır. Kasabada tuz madenleri ile alçı taşı yatakları bulunmaktadır. Kasaba batısında tuz maden tünelleri bulunmaktadır. Bu tünelleri UK’nin harekat boyunca kullandığı ifade edilmektedir. Hatta bu tünellerin çok uzun olduğu da ifade edilmektedir. 

Rusya’nın Soledar’ı ele geçirmek için en eğitimli, muharebe gücü yüksek Wagner birliklerini tahsis ettiğini ve taarruz şiddetini artırdığını görüyoruz. Halen adeta harap olup yıkılmış bir halde bulunan ve askeri açıdan çok fazla anlam ifade etmeyen bir kasabayı, yaklaşık 5 aydır ele geçirmek için ısrar edip, çok fazla zayiat vermenin askeri bir karar olmadığını, Putin’i Rus kamuoyunda haklı çıkarmak bir başarı hikayesi sunabilmek için siyasi karar olduğunu değerlendiriyoruz. Ayrıca Soledar’ın ele geçirilmesi Wagner gruplarının başarısı olarak Rus komutanlığında ve Rus kamuoyunda takdir edilmekte ve Wagnerlere güveni artırmaktadır. 

Ancak her geçen gün daha fazla zayiat veren Ukrayna’nın da zamanında geri çekilmeyip Soledar’ı elde tutma anlamını da askeri açıdan tarif etmekte zorlanıyoruz. Sonunda Soledar’dan UK’in geri çekildiğini değerlendiriyoruz.


BAKHMUT VE BAKHMUT KUZEYİ 

Tarafların açıklamaları ve sosyal medya paylaşımlarından,
-Soledar’ın Rus kontroluna girdiğini,
-Ve tarafların çok büyük personel zayiatı verdiğini belirtmek lazım.
Soledar merkezinde Rus askerlerini gösteren çeşitli sosyal medya paylaşımlarını görmekteyiz. Buda Rus birliklerin Soledar’ı ele geçirdiğini bizlere ifade etmektedir. Ancak sosyal medya paylaşımlarında küçük Ukrayna direnişlerini de görmekteyiz.
Ukrayna Doğu Harekat Komutanlık Sözcüsü Serhiy Cherevaty,
-Wagner Grubu’nun en yetenekli kuvvetlerini Soledar’da yoğunlaştırdığını, 
-Wagner Grupların taktiksel bazı kazanımları olduğunu,
-Son bir günde Rus kuvvetlerin Soledar’ı 86 defa top ateşine tuttuğunu, 
-Ukrayna Kuvvetlerin, Spirne, Rozdolivka, Vesele bölgelerindeki Rus ilerlemelerini yavaşlatıp kontrol altına aldığını açıkladı. 

Rus kaynaklı açıklamalara göre,
-Wagner Group’a bağlı bir Telegram grubu, 11 Ocak’ta Soledar’ın merkezindeki şehir yönetim binasının yakınında Wagner Group kuvvetlerinin ek görüntülerini yayınladığı ve Wagner Group’un bölgedeki mevzilerini sağlamlaştırmak için çalıştığını, 
-Rus milblog yazarları ayrıca Wagner Group’un Pidhorodne (Soledar’ın hemen güneybatısında) ve Krasna Hora ile Blahodatne’i ele geçirdiğini ve Paraskoviivka’ya doğru ilerlediği, Rusya’nın Soledar’a odaklanması nedeniyle Bakhmut kasaba çevresindeki çatışmaların yoğunluğun azaldığı ve çatışmaların Bakhmut’un doğusundaki sanayi bölgesinde devam ettiği,
-Soledar içinde geri çekilemeyen çok sayıda Ukrayna askerinin olduğu belirtilmektedir. 

Özetle, Bakhmut kuzeyi bölgesinde Rus taarruz kuvvetlerinin, Pidhorodne, Krasna Hora, Bladohatne hattına ulaştığını ve Bakhmut’tan kuzeye Siversk bölgesine giden yolun Rusya kontroluna girdiğini anlamaktayız.
Buda bizlere hem Bakhmut kasabasında hem de Soledar ile Donets nehri arasında savunan Ukrayna kuvvetlerinin harekat emniyetinin artık azaldığını ve bundan sonra savunmasının sıkıntılı ve buradaki UK birliklerinin kuşatılma tehdidi altında olabileceğini göstermektedir. 

BAKHMUT GÜNEYİ 

Bakhmut güneyinde de Rus taarruz harekatı devam etmektedir.
Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı,
-Rusların Bakhmut içinde ve çevresinde taarruzlarına devam ettiğini,
-Ukrayna birliklerinin Bakhmut’a ve Bakhmut’un güneyinde Klishchiivka (7 km güneybatı), Kurdiumivka (12 km güneybatı) ve Mayorsk (20 km güney) yakınlarındaki Rus ilerlemesini durdurduğunu bildirdi.  

Rus milblog yazarları,
-Rus birliklerinin kuzeye ilerlemek ve Bakhmut- İvanivske yolu ile Bakhmut-Chasiv Yar yolunu kontrol altına almak ve Bakhmut’taki bütün Ukrayna kuvvetlerinin geri çekilme yollarını kesmek için Klishchiivka’nın kontrolü için savaştığını,
-Rus birliklerinin Bakhmut güneyinde yer alan Opytne’nin kuzey sınırlarına ilerlediğini ve şimdi Bakhmut’un güney eteklerinde olduklarını,
-Ayrıca Bakhmut’un doğu eteklerindeki sanayi bölgesinde şiddetli çatışmaların olduğunu iddia ettiler.
Kuzeyde Soledar ve devamında Krasna Hora ile Blahodatne kasabalarının, güneyde de Klishchiivka devamında da İvanivske’in Rus kontroluna girmesiyle Bakhmut kasabasının tamamen kuşatılabileceğini söyleyebiliriz. Rus taarruz istikametlerini değerlendirdiğimizde de bu taktik resmi ve anlayışı görmekteyiz. 

Ancak bu kuşatmanın gerçekleşmesine kadar daha Bakhmut’ta Ukrayna savunmasını görebileceğiz. Ancak bu kadar fazla güç sarf edilen bir taarruzun adeta haraba haline gelen Bakhmut ele geçse bile aynı şiddet ve yoğunlukta daha batıya doğru ilerleyebileceğini askeri açıdan söylemek çok zor. Bunu Temmuz ayı başlarında önce Severodonetsk sonra Lyschank kasabalarının ele geçirilmesinde gördük. Temmuz ayı başında Lyschansk ele geçtikten sonra uzun süre Rusların batıya doğru koordineli ve yoğun bir şekilde taarruz etmediğini, harekatının durduğunu görmüştük. Mevsimin kış olduğunu da hatırladığımızda bunun gerçekleşme ihtimalinin kuvvetli olduğu, Rusların bahara doğru harekatını bu bölge veya başka bir bölgeden geliştirmeye çalışacağını ifade edebiliriz. 

Bakhmut kontrolunu Rus kuvvetlerin sağlaması sonrası Rus harekatının, bir mihverinin Slovyansk, diğer mihverinin güney batıya doğru İvanivske istikametinde olabileceği öngörmekteyiz. 

AVDİİVKA -DONETSK MUHAREBE BÖLGESİ 

Rus birlikleri taarruz harekatına devam etmekte ve Rus kuvvetlerinin,
-Kuzeyden itibaren Vodyane bölgesinde ilerleme çabalarının başarılı olamadığı,
-Nevelske yakınlarında ki keşif harekatının başarılı olamayıp temas üzerine geri çekildiği, -Krasnohorivka yönünde yeni bir mevzii ele geçirmeye çalıştığı ama başarılı olamadığı, -Marinka’da Rusların kasabayı ele geçirme maksatlı harekatının devam etiği ve şiddetli çatışmaların devam ettiği,
-Pobieda bölgesinde Marinka’daki Rus kuvvetlerinin harekatına yardımcı ilerleme çabalarının başarısız olduğu,
-Rus kuvvetlerin ilk defa farklı bir bölgeden başlattığı Prechistivka’daki taarruz harekatının Ukrayna kuvvetlerince kontrol altına alındığı açıklanmaktadır. 

****Muharebe sahasında yaralıları tahliye etmek için Zırhlı Ambulans taşıyıcının hala en etkili tahliye aracı olduğu görülmektedir. Ukrayna kuvvetleri temas hattında yaralanan askeri ilk yardım istasyonuna ateş altında M113 Zırhlı Ambulans ile taşımaktadır. 

****Karadan ulaşılamayan birliklere de bazı ikmal maddelerini dronlar ile yapıldığı da görülmektedir. 

(E) Tuğgeneral Levent Köse

Yazar Hakkında: 1960 yılında İstanbul’un Beykoz ilçesinde doğan Levent Köse’nin memleketi Giresun-Görele’dir. İlk ve ortaokulu bitirmeyi müteakip, 1977 yılları arasında Kuleli Askerî Lisesi’nden, 1981 yılları arasında Kara Harp Okulu’ndan mezun olmuş ve çeşitli birliklerde Takım ve Bölük Komutanlığı görevlerinde bulunmuştur. 1992 -1994 yılları arasında Kara Harp Akademisi öğrenimini tamamlayıp Kurmay Subay olarak çeşitli birliklerde Şube Müdürlüğü, Tabur K.lığı ve Alay K.lığı görevlerinde bulunmuştur. 2010 yılında Tuğgeneralliğine terfi etmesi sonrası, Hakkâri Dağ ve Komd. Tug. K. ve Balıkesir Bakım Okulu ve Eğt. Mrk. K. olarak görev yapıp 2014 yılında emekli olmuştur. 2017-2021 yılları arasında Kara Harp Enstitüsü’nde öğretmenlik yapmıştır. Görevi esnasında Silahlı Kuvvetler Akademisi’nde, Milli Güvenlik Akademisi’nde öğrenim görmüş, Selçuk Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde yüksek lisans yapmıştır.

Buy now
Bu site deneyimlerinizi kişiselleştirmek amacıyla KVKK ve GDPR uyarınca çerez (Cookie) kullanmaktadır. Bu konu hakkında detaylı bilgi edinmek için tıklayınız.