Rolls-Royce ve Gulfstream’den “Sürdürülebilir” İş Birliği
Aralık 22, 2022
Quantum3D Gönüllülük Programını Duyurdu
Aralık 23, 2022
Ukrayna-Rusya Savaşı’nın 303. Günü 23 Aralık 2022


Harekatın 303. Gününde,
-Rusya’nın Donbas’ın tamamını ele geçirmek maksadıyla Donetsk bölgesindeki taarruzları ile Luhansk bölgesindeki taktik kazanımlı taarruzları, Zaporizhia ile Kherson bölgelerinde savunması devam etmekte,
-Ukrayna’nın Luhansk bölgesindeki Svatove-Kreminna hattını ele geçirme maksatlı taarruzları, Donetsk bölgesindeki başta Bakhmut ile Marinka kasabaları başta olmak üzere savunması ile diğer bölgelerdeki bölgeyi kontrol etme çalışmaları devam etmektedir.

Ayrıca Ukrayna kaynaklarınca yapılan açıklamada Rusya’nın savaş boyunca, 100 bin asker zayiatı ile 3000 adet Tank, 283 uçak, 267 helikopter, 5.981 zırhlı araç, 1.978 topçu sistemi ve 413 MLRS kaybı olduğu açıklandı.
Afganistan’a 24 Aralık 1979’da Sovyet lideri Leonid Brejnev’in emriyle giren SSCB kaldığı 9 yılda Afganistan’da 14.453 ölü bıraktı ayrıca 451 uçağını yitirmiştir. Ukrayna’daki Rus kayıplarını Rusya’nın girdiği diğer savaşlar ile kıyasladığımızda, Ukrayna’daki kayıplarını daha iyi anlayabiliyoruz. 

****ABD e giden Zelensky Başkan Bıden ile görüşüp, ABD kongresine hitap etti. ABD’nin desteğinin devam edeceğini açıklayan Bıden, Ukrayna’ya 1 Patriot Bataryası dahil toplam 1,8 milyar dolarlık bir desteği açıkladı ve desteğin devam edeceğini de belirti. Bu pakette Patriot Bataryasının yanı sıra 100.000 Tank mermisi olduğuda açıklandı. Ancak Zelensky’nin daha fazla Patriot isteği ile ilgili açıklaması üzerine Biden, ABD’nin bunun üzerinde çalıştığını söyledi. Patriot füzelerinin PAC1, PAC2 VE PAC3 olmak üzere 3 ayrı versiyonu olup muhtemelen Ukrayna’ya 80 km menzilli olanın PAC2 modelinin verileceğini değerlendiriyoruz. 

Ukrayna’nın Rusya hududu 1974 km ayrıca 321 km deniz hududu, Belarus hududun 1084 km olduğunu hatırladığımızda tek Patriot Bataryasının Ukrayna’nın tamamı için yeterli olmadığı ancak Kiev başkent bölgesinde kullanılacağını söyleyebiliriz. Zelensky’in, Ukrayna Harekat Alanının tamamında ve Rusya derinliklerindeki hedeflere karşı kullanmak üzerine, Patriot’un yanı sıra ABD’den uzun menzilli ATACMS füzeleri de istediğini tahmin ediyoruz. Ayrıca Ukrayna’nın Avrupa’nın diğer NATO ülkelerinin Hava Savunma Sistemlerine ihtiyaç duyduğu ve duyacağını belirtebiliriz. Ukrayna’nın ülkeyi Rus işgalinden tamamen kurtarabilecek seviyede taarruzi bir güce kavuşması için ABRAMS tanklarını da istediği bilgisi paylaşılmaktadır. 

****Her yıl sonunda yaptığı geniş katılımlı basın toplantısını bu sene yapmayacağını birkaç gün önce açıklayan Putin, son anda 22 Aralık akşamı Devlet Konseyi toplantısının sonunda gazetecilerin karşısına çıkarak bir saat boyunca soruları yanıtladı.


Vladimir Putin’in ana açıklamaları: 

-Mevcut durum, Rusya’nın 2023 de dahil olmak üzere geleceğe yönelik planlarını uygulamasına engel olmayacak.
-İdeal durumlar yok, ancak genel olarak Rusya geçen yılı “oldukça kendinden emin” geçirdi. 

-Özel bir askeri operasyonda Rusya Federasyonu askerleri ülkenin ihtiyaç duyduğu şeyi elde ediyor. Harekatın hızı yavaş çünkü zayiatı azaltmak ve Ukrayna halkına zarar vermemek için. 

-Özel bir askeri operasyon zorunlu ve gerekli bir önlemdir, Rus askerlerine minnettar olunmalıdır. 

-Rusya, ekonomide birçok G20 ülkesinden daha iyi performans gösteriyor. -Rus ekonomisinde endişe verici unsurlar yok.
-Rusya Federasyonu’ndaki mali durum istikrarlı.
-Gençler her zaman önceki nesillerden daha iyidir. 

-Rus gençliği, dünyadaki süreçler ve gerçek değerlerin neler olduğu konusunda yüksek düzeyde bir anlayış sergilemektedir.
-Gençlerin özel bir askeri operasyonda savaşçıları destekleme ve gönüllü olarak gitme şekli gayet uygun ve başarılı. 

-Rusya Federasyonu gençliği, “sessizce ayrılanların” varlığına rağmen, esas olarak anavatan sevgisini gösteriyor.
-Federal Meclis’e gönderilen mesaj gelecek yılın başlarında duyurulacak.
-Bu yılki olası mesajın ana noktaları zaten diğer konuşmalara da yansıdı. 

-Amerika Birleşik Devletleri, Ukrayna da dahil olmak üzere Sovyet sonrası alandaki süreçlere uzun süredir dahil olmuştur.
-Batı her zaman Rus dünyasını bölmeye çalıştı.
-2022’de yeni yıl mesajın olmaması, diğer şeylerin yanı sıra, ayrıntıları düzeltmeyi zorlaştıran olayların yüksek dinamiklerinden kaynaklanmaktadır. 

-Kendilerini Rus dünyasının bir parçası olarak gören ama 2014’te Ukrayna’da onlara karşı savaş açan insanların iradesine karşı gelemezsiniz.
-Rusya, 2014’ten sonra Ukrayna ile ilgili barış anlaşmalarıyla basitçe “dış güçlerce etkilendi.

-ABD, ne yazık ki Rus ve Ukrayna halklarını bölme girişimlerinde başarılı oldu. 

-Rusya’nın amacı, kendisini halkının ve kültürünün bir parçası olarak gören insanları korumaktır. -ABD, SSCB’nin dağılmasından sonra Rusları ve Ukraynalıları ayırmayı başardığında Rusya başarısız oldu.
-Rusya dışında kimse Rus halkını birleştirmek ve güçlendirmek istemiyor ama o buna doğru ilerleyecek. 

-Rusya son teknoloji silahlarla askeri provokasyonlar düzenlemeyecek ama bunu güçlendiriyor. -Patriot hava savunması – modası geçmiş sistemler, S-300’den daha kötü, onlar için bir tedbirimiz var.
-Rusya Federasyonu, Rusya ve Ukrayna halklarının birliğinin temel temellerinin ayrılıktan daha güçlü olacağı gerçeğinden yola çıktı, ama öyle olmadığı ortaya çıktı. 

-Patriot hava savunma sistemlerinin Kiev’e teslimatı sadece Ukrayna’daki çatışmayı uzatacaktır. -“Amiral Gorshkov” firkateyni yakında hizmete girecek, üzerine Rusya Federasyonu’nun askeri gücünü güçlendirecek yeni silahlar yerleştirildi.
-Rusya, Ukrayna’daki çatışmanın çarkını döndürmeye değil, 2014’te başlayan savaşı bitirmeye çalışıyor. 

****Belarus yetkilileri tarafından, Ukrayna’ya karşı taarruz harekatına katılmayacağını ifade etse de Belarus Cumhuriyeti ve Rusya Federasyonu silahlı kuvvetlerinin bazı birimlerinin, Ukrayna sınırındaki bölgelerde konuşlanmaya devam ettiği açıklandı. 

****Putin 21 Aralık günü Savunma Kolejinde yaptığı konuşmada,
-Rusların zorunlu askerlik yaşının kademeli olarak 18’den 21’e çıkarılması ve azami askerlik yaşının 30’a çıkarılması,
-RF Silahlı Kuvvetlerinin sayısını 695.000’i sözleşmeli asker olmak üzere 1,5 milyon askeri personele çıkarılmasının uygun olduğunu açıkladı.


Şimdi Rusya Federasyonu’nda zorunlu askerlik için yaş sınırı 27’dir. 2022 yazının sonunda Putin, 1 Ocak 2023’ten itibaren ordunun büyüklüğünün 1 milyon 150.000 askeri personel olması gerektiğine dair bir kararname çıkarmıştı. Daha önce bu sayı 1 milyon kişi seviyesindeydi. Özetle 2021 de 1 Milyon civarındaki Rus ordu mevcudu 2023 den itibaren 1 Milyon 650 bine çıkacak ve 2 yıl içinde asker mevcudu 650.000 kişi artmış olacaktır.


Burada Savunma Bakanının yaptığı konuşmada,
-Rus Silahlı Kuvvetlerinin yeniden yapılanmaya başlayacağı, 

-Mevcut tehdit durumuna göre yeni birliklerin teşkil edileceği,
-2008 yılında dönemin Savunma Bakanı Anatoli Serdyukov’un açıkladığı yeniden yapılanma kapsamındaki Ordu-Kolordu/Tümen-Alay-Tabur teşkilinin sevk idare zorluğu, hantallığı ve muharebe sahasında yarattığı sorunlar nedeniyle Ordu-Kolordu-Tugay-Tabur yapılanmasına geçildiği ancak, bu yapının Ukrayna’da başarıya ulaşmadığı ve yeniden Tümen-Alay-Tabur yapılanmasına geçileceği,
-Sözleşmeli personel sayısının artırılacağını belirtti.


Bu yapılanmanın ilgili birimlerde çok iyi analiz edilip tespitler yapılmasını, ilgili en üst Silahlı Kuvvetler eğitim-öğretim birimlerinde öğretim programlarından çıkarılan Rus doktrin, teşkilatı ve tekniğinin öğretim programlarına yeniden konulup öğretilmesi, bununla ilgili talimnamenin güncellenmesinin uygun olacağını değerlendiriyoruz. 

KUPYANSK-SVATOVE-KREMİNNA-SİVERSK MUHAREBE BÖLGESİ 

Rus kuvvetleri, Kreminna-Svatove hattı boyunca bazı yerlerde kaybedilen mevziileri geri almak için sınırlı karşı taarruzlar icra etmeye devam ettiği açıklandı. 

Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı, Ukrayna kuvvetlerinin Kupyansk 12 km kuzeyinde Oskil nehri kenarındaki Masyutivka ve Svatove 10 km kuzey batısındaki Pidkyuchansk yakınlarında Rus taarruzlarını durdurduğunu bildirdi. 

Bir Rus milblogger, Masyutivka’nın ele geçirilmesinin, Rusya’nın kuzeydoğudan Kupyansk’a doğru ilerlemesi için bir ön koşul olduğunu iddia etti. Rusya’nın Svatove kuzeyi bölgesindeki taarruzunun Oskil nehri ve Kupyansk’ı hedeflediğini değerlendiriyoruz.
Bir Rus milblogger ayrıca, Rus kuvvetlerinin Svatove batısındaki Stelmakhivka ve Kreminna güneyindeki Chervonopopivka yakınlarında bir taarruz icra ettiğini açıkladı. 

21.12.2022 günkü Rus harekat değerlendirilmesi Militaryland.nette belirtildiği gibi Ukrayna Genel Kurmaylığınca, Stelmakhivka, Ploschanka ve Chervonopopivka bölgesindeki Rus ilerlemelerinin durdurulduğu belirtildi.


Ukrayna Genel Kurmay Başkanlığınca ayrıca, Ukrayna kuvvetlerinin Svatove batısında Stelmakhivka bölgesinde Rus kuvvetlere karşı karşı taarruz icra ettiğini, Kreminna 5 km güney batısındaki Dibrova ve Donets nehri güneyinde Kreminna 13 km güneyinde yer alan Bilohorivka Verkhnokamyanske, Berestove ve Vesele yakınlarındaki Ukrayna mevzilerine karşı Rus taarruzlarının ise başarılı olamadığını ancak Dibrova bölgesindeki Rus taarruzunun yavaş yavaş ilerlediğini bildirdi.

Svatove-Kreminna hattı ile Oskil nehri arasındaki mesafenin kuzeyde Svatove batısında yaklaşık 15 km, güneyde Kreminna hemen kuzeyinde ise yaklaşık 47 km mesafede olduğu görülmektedir. Rusların Svatove batısı ve kuzeyindeki yaptığı taarruzlarının, temas hattını Oskil nehrine taşıma niyetinde olduğunu da anlatmaktadır bu mesafeler. 

Ukrayna kuvvetlerinin de Svatove ile Kreminna bölgesinde taarruzlarına devam ettiği bildirildi. Luhansk Oblast Başkanı Serhiy Haidai, Ukrayna kuvvetlerinin şu anda Kreminna’ya ulaşmaya birkaç kilometre-4/5 km- uzakta olduğunu, ancak bölgedeki çok fazla mayın bulunduğundan Ukrayna ilerlemesini yavaşladığını bildirdi. Ayrıca Ukrayna kuvvetlerinin Svatove kuzey batısından Svatove’ye doğru ilerlemeye çalıştığını bildirdi. 

Rus milblog paylaşımları da Kreminna bölgesindeki Ukrayna taarruzlarını teyit etmektedir. Haidai, düşen sıcaklıkların ilerlemek için daha elverişli koşullar yarattığını ve mevcut Ukrayna karşı taarruzlarının, yoğunluğu ile hızının artacak şekilde yıl sonuna kadar başarılı olmasını beklediğini bildirdi. 

BAKHMUT MUHAREBE BÖLGESİ
Rus kuvvetleri bütün güçleri ile Bakhmut bölgesindeki taarruzlarına devam etmektedir. Rus harekatında, Bakhmut kasabasını kuzey ile güneyden kuşatma ve doğudan Bakhmut kasabasına girme çabasını görmekteyiz. Bakhmut kasabası doğusunda birkaç binayı kontrol eden Rus Wagner gruplarının bu başarısını kasaba içine doğru ilerletmek istediğini anlıyoruz. 

Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı, Ukrayna kuvvetlerinin,
-Bakhmut yakınlarında ve Bakhmut’un kuzeyinde yer alan Verkhnokamisnke, Berestove, Vesele, Yakovlivka, Soledar ve Bakhmutske yakınlarında ve Bakhmut güneyindeki Opytne, Kurdiumivka, Ozarianivka, Mayorsk bölgesindeki Rus taarruzlarını yavaşlattığı ve kontrol altına aldığını,
-Rus kuvvetlerinin son haftalarda tartışılan bir bölge olan Bakhmut’un doğu eteklerindeki Zabakhmutka mahallesindeki sanayi bölgesini kontrol edemediğini,
-Bakhmut’ta Ukrayna insansız hava aracı gözetleme sisteminin üstünlüğünün, Ukrayna kuvvetlerinin şehrin dış mahallelerine giren küçük Rus birliklerini hızlı bir şekilde etkisiz hale getirmesine imkan sağladığını,
-Ukraynalı sosyal medya kaynakları, Ukrayna güçlerinin Rus güçlerini Bakhmut’un kenar mahallelerinden tamamen geriye çekilmeye mecbur bıraktığını iddia etti. 

Rus milbloggerlar ve diğer Rus Kaynakları,
-Wagner Grubu’nun unsurlarının Bakhmut’un kuzeydoğusunda Pidhorodne yakınlarındaki taarruzunun devam ettiğini ve Bakhmut’un doğu eteklerinde şiddetli çatışmaların devam ettiğini,
-Bakhmut’a taarruz eden Rus kuvvetlerinin kayda değer bir ilerleme kaydetmediğini, 

-Ukrayna kuvvetlerinin Bakhmut’ta kasaba içi ve dışında savunma mevziileri inşa ettiğini ve sokak çatışmalarına hazırlandıklarını,
-Wagner Group’un unsurlarının Bakhmut’un güneyinde Kurdyumivka yönünden de bir taarruz düzenlediğini ve Rus ve Ukrayna kuvvetleri arasındaki çatışmanın Opytne’de devam ettiğini iddia etti. 

AVDİİVKA -DONETSK MUHAREBE BÖLGESİ
Donetsk şehir batısındaki taarruzlarında Avdiivka meskun mahallini aylardır ele geçiremeyen Rus kuvvetlerin, Avdiivka kuzeyinden kasabayı kuşatmaya çalışmakta, ayrıca son günlerde Marinka bölgesindeki taarruzlarının yoğunlaştırıp bu bölgeden batıya doğru ilerlemeye çalıştığını görmekteyiz.
Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı, Ukrayna kuvvetlerinin Avdiivka kuzeyindeki Krasnohorivka, Avdiivka’nın güneybatısındaki Vodyane, Pisky, Nevelske, Marinka ve Novomyhailivka yakınlarındaki Rus ilerlemesini durdurduğunu belirtti. 


Rus milbloggerlar,
-Bölgedeki Rus unsurların kuvvet yetersizliği ve Avdiivka çevresinde ciddi Ukrayna tahkimatı bulunması nedeniyle Rus kuvvetlerinin Avdiivka’ya cepheden yaptıkları taarruzda başarılı olamadığını,
-Marinka’da Rus ve Ukrayna güçleri arasındaki çatışmanın sürdüğünü ve Rus güçlerinin şu anda yerleşimin yüzde 80’ini kontrol ettiğini, bazı paylaşımlarda da tamamını ele geçirdiğini iddia etti. 

Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı, Ukrayna kuvvetlerinin Donetsk Oblastı, Vuhledar 12 km batısındaki Prechistivka yakınlarında bir Rus taarruzunu durdurduğunu bildirdi.

****Her şeye rağmen yeni yılın umut demek olduğu Bakhmut’ta da görülmektedir. 

(E) Tuğgeneral Levent Köse 

Yazar Hakkında: 1960 yılında İstanbul’un Beykoz ilçesinde doğan Levent Köse’nin memleketi Giresun-Görele’dir. İlk ve ortaokulu bitirmeyi müteakip, 1977 yılları arasında Kuleli Askeri Lisesi’nden, 1981 yılları arasında Kara Harp Okulu’ndan mezun olmuş ve çeşitli birliklerde Takım ve Bölük Komutanlığı görevlerinde bulunmuştur. 1992 -1994 yılları arasında Kara Harp Akademisi öğrenimini tamamlayıp Kurmay Subay olarak çeşitli birliklerde Şube Müdürlüğü, Tabur K.lığı ve Alay K.lığı görevlerinde bulunmuştur. 2010 yılında Tuğgeneralliğine terfi etmesi sonrası, Hakkari Dağ ve Komd. Tug. K. ve Balıkesir Bakım Okulu ve Eğt. Mrk. K. olarak görev yapıp 2014 yılında emekli olmuştur. 2017-2021 yılları arasında Kara Harp Enstitüsü’nde öğretmenlik yapmıştır. Görevi esnasında Silahlı Kuvvetler Akademisi’nde, Milli Güvenlik Akademisi’nde öğrenim görmüş, Selçuk Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde yüksek lisans yapmıştır.

Buy now
Bu site deneyimlerinizi kişiselleştirmek amacıyla KVKK ve GDPR uyarınca çerez (Cookie) kullanmaktadır. Bu konu hakkında detaylı bilgi edinmek için tıklayınız.