Denizaltı Torpido Kovan Bölümü İlk Kez Türkiye’de Üretildi
Eylül 14, 2021
NATO, Halihazırda Türkiye Komutasındaki VJTF’yi Tanıttı
Eylül 15, 2021
TUSAŞ Personeline Sanal Gerçeklik Teknolojisi ile Eğitim

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii TUSAŞ eğitim alanında yeni bir projeyi hayata geçirdi.

Firmanın toplamda 5 bin teknisyeni için düzenlediği ve ilk fazı başlayan “İş Sağlığı ve Güvenliği” (İSG) eğitimlerinde Sanal Gerçeklik (VR) teknolojisinden de yararlanılıyor.

TUSAŞ, İSG eğitimlerinin yanı sıra üretim ve tasarım operasyonlarına yönelik eğitimleri de VR ve AR (Artırılmış Gerçeklik) destekli olarak yürütmeye hazırlanıyor.

Prof. Dr. Temel Kotil – TUSAŞ Genel Müdürü

Prof. Dr. Temel Kotil – TUSAŞ Genel Müdürü

Geleceğin hava araçlarını geliştiren şirketimize en yeni teknolojileri adapte etmeye devam ediyoruz. Hava aracı üretim süreçlerinde dijital dönüşüm çalışmalarımıza hız kazandırdık. Bu kapsamda yeni hizmete alacağımız sanal gerçeklik uygulamaları ile oluşturulmuş sistemde çalışma arkadaşlarımıza güvenli ve yüksek kalitede eğitim sunacağız. Havacılık ekosisteminin geleceğine güç katmayı sürdüreceğiz.

Diğer taraftan havacılık ve uzay teknolojileri alanındaki kritik becerilerin kazandırılması için öncelikli olarak belirlenen dört farklı operasyonda, gerçekçi bir “Sanal Gerçeklik” deneyimi sunan eğitimlerin geliştirme süreci de tamamlanmak üzere.

Yıl içerisinde faaliyete açılması planlanan eğitim teknolojileri stüdyosu, TUSAŞ’ın yeni sanal beceri eğitimi merkezi olma niteliğini taşıyacak.

Bu kapsamda çalışanlar, hava aracı perçin işlemleri, manuel boya işlemleri, elektriksel bağlama ve girdap akımı ile yapılan işlemlerin muayenesi olmak üzere dört farklı teknik operasyonu VR tabanlı eğitim içerikleriyle öğrenecek.

Nihai olarak 20 dersten oluşacak bir VR tabanlı eğitim kataloğunu mobil bir kit vasıtasıyla farklı yerleşkelerinde yer alan çalışanlarına sunmayı hedefleyen TUSAŞ bu alanda bir ilki de başarmayı amaçlıyor.

Başlangıçta 5 bin teknisyenin hizmetine sunulacak VR tabanlı eğitimlerin, ikinci aşamada mühendislerin eğitim süreçlerine entegre edilmesi öngörülüyor.

Dijital eğitim projesi ile özgün projelerdeki operasyonları tanıma ve deneyimleme fırsatı bulan TUSAŞ çalışanlarının iş başı eğitim ve adaptasyon performanslarının artırılması hedefleniyor.

Notice: Trying to access array offset on value of type null in /var/www/html/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286 Teoman Korkmaz
Buy now