Kuzey Afrika’da Silahlanma Yarışı Devam Ediyor
Kasım 27, 2020
Eurofighter Typhoon Konya’da
Kasım 28, 2020
TCG Anadolu Envantere Giriyor

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda, 2021 yılı bütçelerinin görüşmeleri yapılıyor. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, bütçe hakkındaki sunumunda savunma sanayi konusuna da yer verdi.


Oktay sürmekte olan savunma projelerine dair, “ATAK helikopterimiz, BAYRAKTAR TB2 ve ANKA İHA’larımızın seri üretim ve teslimatları devam ederken, GÖKBEY helikopterimiz ve AKINCI İHA’nın seri üretimine yönelik test faaliyetlerinde son aşamaya gelinmiştir. İHA’larımız için yerli ve milli imkânlarla geliştirilen PD-170 motorumuzun teslimatları devam etmektedir.” açıklamasında bulundu.


Hava-hava füzesi GÖKTUĞ’da uçak üzeri testlere başlandığını duyuran Oktay, ATMACA’da seri üretime geçildiğini aktardı.


2021 yılı itibarıyla AKINCI, AKYA, KARAOK ve ATMACA projelerinde teslimat faaliyetlerine başlaması ve TCG ANADOLU’nun envantere alınması planlanıyor.
Oktay, savunma sanayinin 2019 yılında sektörel cirosunun yaklaşık 11 milyar Amerikan Doları olarak açıkladı ve ekledi: “İhracat tutarı ise 3 milyar dolar seviyesine ulaşmış olup yürütülen savunma projesi sayısı 700’ü aşmıştır.”

Notice: Trying to access array offset on value of type null in /var/www/html/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286 Yaren Yıldırım
Buy now