Rusya’dan Afrika’ya İlave Üsler
Ağustos 5, 2020
İşten Çıkarmalara Karşı Havaaracı Tedariki
Ağustos 7, 2020
Tanklara Veda

Birçok ülke yeni tanklar tedarik eder hatta özgün platformlarını geliştirken ABD Deniz Piyade Kolordusu (United States Marine Corps / USMC), tank birliklerini lağvediyor.

Muharebe doktrinleri ve envanterindeki araç türlerinde köklü değişikliklere gitme kararı alan USMC, geçtiğimiz hafta bir ana muharebe tankı biriminin daha faaliyetlerine son verdi. Ardından 2'nci Tank Taburu'na bağlı M1A1 Abrams'lar, Kuzey Carolina'da konuşlu Camp Lejeune'u terk etti. Kapatılma kararı alan diğer tank birlikleri ise platformlarını depolama prosedürleri doğrultusunda hazırlamaya başladı.

Envanterindeki üç tank taburunun da faaliyetlerine son vereceğini açıklayan Deniz Piyadeleri, ABD'nin “ikinci kara ordusu” kisvesinden sıyrılacak. Yeni planla birlikte daha çevik ve daha gelişmiş bir kuvvet gücüne erişmek isteyen Kolordu, denizci kökenine geri dönmek istiyor. Bu doğrultuda USMC, gemi savunması, ada muharebeleri, zorlu kıyılara çıkarma harekâtı gibi kabiliyetlerini geliştirme yoluna gidiyor. 2030 yılına kadar 12 bin personel ile yollarını ayıracak olan kuvvet, askeri inzibat ve ağır topçu birimlerinin sayısını da önemli ölçüde azaltacak. USMC, piyade birliklerinin mevcudunu da azaltacak ve yeniden yapılandıracak, bir kısım insanlı hava birimlerini de dağıtacak.

Kolordu, yeni yapılanma dâhilinde hafif zırhlı keşif birlikleri, insansız hava aracı filoları teşkil edecek. Topçu roketi unsurlarında üç kat artış planlanan kuvvetin ek olarak uzun menzilli hassas vuruş imkânı sunan silah sistemlerine yöneleceği de belirtiliyor. 

USMC'nin ihtiyaç duyacağı ağır zırhlı unsur desteği ise ABD Kara Kuvvetleri'nce sağlanacak. İsteyen Deniz Piyade Tankçısı ise görevine ABD Kara Kuvvetleri bünyesinde devam edebilecek. Savunma kulislerinde, söz konusu yeniden yapılanmanın gelecekte Pasifik'te yer alan Adalar Bölgeleri'nde Çin ile yaşanacak olası sıcak temaslar için bir hazırlık niteliğinde olduğu belirtiliyor.

Notice: Trying to access array offset on value of type null in /var/www/html/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286 Özgür Ekşi
Buy now