“F-35’lerin %15’i Motor Arızası Nedeniyle Uçamıyor”
Temmuz 16, 2021
İsrail, Yunanistan’da İki Yeni İHA’sını Görücüye Çıkardı
Temmuz 16, 2021
SSB ve TUSAŞ’tan Uydu Alanında Yeni Anlaşma

Savunma Sanayii Başkanlığı ve TUSAŞ GÖKTÜRK Yenileme Keşif Gözetleme Uydu Sistemi Geliştirme Projesi sözleşmesini imzaladı. Bu kapsamda GÖKTÜRK-1 Uydu Sistemi’nin görev ömrü tamamlandıktan sonra Türk Silahlı Kuvvetlerinin yüksek çözünürlüklü elektro- optik uydu görüntüsü ihtiyacının karşılanması amaçlanıyor. Proje ile bir adet uydu, bir adet sabit yer istasyonu ve bir adet taşınabilir yer istasyonu ile ilgili sistem/alt sistemler tedarik edilecek.

SSB Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, sözleşme kapsamında ROKETSAN Uzay Sistemleri ve İleri Teknolojiler Merkezini açtıklarını, ROKETSAN’ın geliştirdiği Mikro Uydu Fırlatma Sistemi ile fırlatılan Sonda Roketi uzay sınırını aştığını ve bu alanda bir ilki gerçekleştirdiğini hatırlattı.

SSB bünyesinde kurulan DELTA-V şirketiyle ilk hedeflerinin uzay sınırını hibrit yakıtlı roket motoruyla geçmek olduğunu ifade eden Demir, “Bu çalışmalar uzaya gidecek roketler ve onu fırlatacak sistemleri yerli imkânlarla geliştirmeyi amaçladığımız projelerdir.” dedi.

Notice: Trying to access array offset on value of type null in /var/www/html/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286 C4Defence
Buy now