Rusya, Balkanlarda Varlığını Sürdürüyor
Ağustos 22, 2019
MKEK’in MPT-55’i Rekora Doğru
Ağustos 24, 2019
Rus Helikopterleri Emekli Oluyor

 

Çekya, envanterindeki Rus yapımı helikopterleri emekli etmeye karar verdi. Bu değişiklik için Çekya Savunma Bakanı Lubomir Metnar’ın 22 Ağustos'taki açıklamasına göre, ABD merkezli Bell Helicopter firmasından 622 milyon ABD Doları değerinde 12 adet helikopter tedarik edilecek. Bakan Metnar, sekiz adet UH-1Y Venom ve dört adet AH-1Z Viper helikopterini Çekya envanterine katacaklarını söyledi. 2023’ten itibaren teslimatın başlaması beklenirken, sözleşmenin bu yılın sonunda imzalanması planlanıyor.

Bell Helicopter ise, Çekya ile çalışacaklarını resmi Twitter hesabından şöyle duyurdu: “Çekya’nın Bell UH-1Y ve AH-1Z helikopterlerini tedarik etme kararından kıvanç duyuyoruz!”

Çift motorlu, orta büyüklükte olan genel maksat helikopteri Bell UH-1Y Venom, Super Huey olarak da biliniyor. AH-1W ise çift motorlu taarruz helikopteri. İki helikopter H-1 geliştirme programının bir parçası olarak Amerika Birleşik Devletleri Deniz Piyadeleri için iyileştirilmişti. Tedarikle birlikte Çekya’nın envanterindeki Mi-24, Mi-35 ve Mi-171 helikopterleri emekli olacak.

 

Buy now