MMU ve Hürjet Yerli Test Sistemine Emanet
Mayıs 8, 2020
Mısır Apache Kabiliyetini Geliştiriyor
Mayıs 10, 2020
Petrol Savaşları İttifakı Bölmüş Olabilir

ABD, İran’la gerilim sırasında Suudi Arabistan’a konuşlandırdığı MIM-104 Patriot hava savunma sistemine ait iki bataryayı geri çekme kararı aldı. Beraberinde yaklaşık 300 ABD askerinin de Suudi Arabistan’dan ayrılacağı açıklandı. Bataryalar başka bir yere konuşlandırılmadan önce bakım için ABD’ye gönderiliyor.

Suudi Arabistan’la petrol üretimi konusunda gerginliğin yaşandığı dönemde bu kararı alan ABD’de Cumhuriyetçiler, Suudi Arabistan’ı virüs salgını sebebiyle zor durumda olan petrol piyasasındaki adımları nedeniyle suçlamıştı. Mart ayı sonunda bazı Cumhuriyetçi senatörler, petrol politikasının değiştirilmemesi halinde, Suudi Arabistan’ın ABD’nin savunma alanında sağladığı desteği kaybetme ihtimalinin olabileceği konusunda uyarıda bulunmuştu.  

THAAD (Terminal High Altitude Area Defence / Terminal Yüksek İrtifa Alan Savunma)'ın ise Suudi Arabistan’da konuşlu kalmaya devam edeceği belirtildi. Pentagon, Orta Doğu'daki ABD gücünün “sağlam” olduğunu ve bölgesel hava savunma kabiliyetini artırmak için uzun vadeli bir çaba sürdürdüklerini açıkladı.

 

 

Notice: Trying to access array offset on value of type null in /var/www/html/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286 Özgür Ekşi
Buy now