“International Future Soldier Conference” Ankara’da Gerçekleşecek
Ekim 18, 2021
ASELSAN ve NUROL Makina Satış Sözleşmesi İmzaladı
Ekim 18, 2021
Özdemir Bayraktar Vefat Etti

BAYKAR Yönetim Kurulu Başkanı Özdemir Bayraktar vefat etti.

Özdemir Bayraktar’ın vefatını oğlu Haluk Bayraktar duyurdu.

Twitter hesabından paylaşım yapan Haluk Bayraktar, “Özdemir Bayraktar, Babamız, ilham kaynağımız bugün Hakk’ın rahmetine kavuştu. Değerlerinden taviz vermeden adanmış bir ömür yaşadı. Yılmak bilmeyen azmiyle araştırıp üretenlerden oldu. Haksızlıklar karşısında hiç pes etmedi, gücü yettiğince yardım etti. Allah rahmet eylesin” ifadelerini kullandı.

BAYKAR’dan yapılan açıklamada ise “Milli Teknoloji Hamlesi idealinin ve Milli SİHA’larımızın öncü ismi, Yönetim Kurulu Başkanımız ve yol göstericimiz Özdemir Bayraktar, Hakk’a yürüdü… Allah rahmet eylesin. Dualarınızı bekliyoruz.” denildi.

Milli Savunma Bakanlığı Twitter hesabından yapılan paylaşımda “Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar: “Ülkemiz ve Türk Silahlı Kuvvetlerimiz için çok değerli hizmetlere imza atan kıymetli İş İnsanı Özdemir Bayraktar’ın vefatını üzüntüyle öğrendik. Merhuma Allah’tan rahmet, değerli ailesine ve tüm sevenlerine başsağlığı ve sabır dileriz” ifadelerine yer verildi.

Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir Twitter hesabından yaptığı paylaşımda “Türk savunma sanayiimizin azim ve kararlılık timsali, Baykar Savunma Yönetim Kurulu Başkanı Özdemir Bayraktar ağabeyimiz Hakk’a yürüdü. Bu ülke için verdiği kıymetli mücadeleye şahidiz. Kendisine Allah’tan rahmet, ailesi ve sevenlerine başsağlığı ve sabır diliyorum. Mekanı cennet olsun” ifadelerini kullandı.

72 yaşında vefat eden Bayraktar yarın (19.10.2021) Fatih Camii’nde öğle vakti kılınacak namazın ardından İstanbul’da toprağa verilecek.

1949 yılında aslen Trabzon Sürmeneli olan Balıkçı Lütfi Reis’in oğlu olarak Sarıyer’in Garipçe köyünde doğan Özdemir Bayraktar, Kabataş Erkek Lisesi’nden mezun oldu.

Özdemir Bayraktar, 1967’de girdiği İstanbul Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümündeki eğitim ve öğrenimini 1972 yılında tamamladı.

Mezuniyetinin ardından 2 yıl boyunca İTÜ Motorlar Kürsüsü Profesörü İsmail Hakkı Öz’ün araştırma asistanlığı görevini yürüterek içten yanmalı motorlar konusunda yüksek lisans çalışmasını tamamladı.

Türkiye’nin sanayi sektöründe rol üstlenen birçok fabrikanın (Burdur Traktör, İstanbul Segman, Uzel vb.) kuruluş ve yeni yatırımlar aşamasında teknik yönetici görevlerinde çalıştı.

Bayraktar, 1984 yılında otomotiv sektörüne yönelik yerlileştirme çalışmalarına katkı sunmak maksadıyla Baykar Makina’nın kuruluşunda yer aldı.

Baykar tarafından TSK için geliştirilen ilk insansız hava aracı olan Bayraktar Mini İHA Ar-Ge çalışmalarının yapıldığı 2005-2009 yılları arasında Güneydoğu Anadolu bölgesinde askerler ile birlikte gerçekleştirilen çalışmalara liderlik yaptı.

Baykar tarafından geliştirilen tüm ürünlerin tasarımlarını çizen Özdemir Bayraktar, Bayraktar TB2 ve Bayraktar AKINCI TİHA’ya karakterini veren özgün tasarımların da sahibi.

Özdemir Bayraktar, Baykar tarafından milli ve özgün olarak geliştirilen Bayraktar TB2 SİHA’ların Karabağ’ın Ermenistan işgalinden kurtulmasına sunduğu katkı nedeniyle 2021’de Azerbaycan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı İlham Aliyev tarafından Karabağ Nişanı’na layık görüldü.

Havacılığa olan merakı dolayısıyla hususi pilot sertifikası bulunan Özdemir Bayraktar, Türkiye’nin insansız hava araçları serüveninin öncü ismi olarak biliniyor.

Notice: Trying to access array offset on value of type null in /var/www/html/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286 Haber Merkezi
Buy now