“SİHA’ların Taşıdığı Mühimmat Türleri ve Görev Tanımları Değişecek”
Eylül 13, 2021
Denizaltı Torpido Kovan Bölümü İlk Kez Türkiye’de Üretildi
Eylül 14, 2021
OTOKAR COBRA II MRAP ve TULPAR Londra’daki DSEI Fuarı’nda

Atacama Desert, Chile

Son yıllarda askeri zırhlı araç ihracatında da önemli başarılara imza atan OTOKAR, savunma sanayi alanındaki kabiliyetlerini küresel çapta sergilemeye devam ediyor.

OTOKAR, İngiltere’nin başkenti Londra’da bugün (14 Eylül 2021) başlayan DSEI 2021 Fuarı’nda COBRA II MRAP ile zırhlı paletli aracı TULPAR’ı, MIZRAK kule sistemiyle sergiliyor.

Genel Müdürlüğü döneminde OTOKAR’ın yerel ve küresel başarılarında ve firmanın dikkat çekici şekilde büyümesinde önemli söz sahibi olan Serdar Görgüç, tamamı kendi mühendislerince geliştirilen araçların çok farklı coğrafyalarda, zorlu iklim koşullarında, riskli bölgelerde aktif olarak hizmet verdiğine dikkat çekti.

Serdar Görgüç – OTOKAR Genel Müdürü

Görgüç, şöyle dedi:

Savunma sanayiinde kara sistemleri alanında kullanıcımızın farklı ihtiyaç ve beklentilerini analiz ediyor, mühendislik kabiliyetlerimiz ve üstün Ar-Ge imkânlarımız ile bu ihtiyaçları yanıtlayabilecek çözümleri hızlı şekilde geliştiriyoruz. Fuar süresince mevcut kullanıcılarımızla olan iş birliklerimizi geliştirirken, potansiyel kullanıcılara kara sistemleri alanındaki kabiliyetlerimizi tanıtmayı planlıyoruz.

OTOKAR Genel Müdürü Serdar Görgüç, ihracat pazarlarında sadece araç üreticisi olarak değil, satış sonrası hizmet faaliyetleri ve teknoloji transferi kabiliyeti ile de hizmet verdiklerini vurguladı.

Görgüç, şöyle devam etti:

Türkiye’de tasarlanan ve Türkiye’de üretilen araçlarımızla kahraman ordumuza hizmet etmekten her zaman gurur ve onur duyuyoruz. Ülkemizin yanı sıra dünyada NATO ülkeleri dahil 35’ten fazla dost ve müttefik ülkedeki 55’i aşkın farklı kullanıcımız için günümüz ve gelecek tehditlerine karşı en iyi ürün ve hizmetleri sunmak için çalışıyoruz. Bugün 33 bine yakın askeri aracımız NATO ve Birleşmiş Milletler güçleri kapsamında aktif olarak hizmet veriyor. Hedefimiz ihracat faaliyetlerimizi artırıp ülke ekonomimize ve savunma sanayimizin gelişimine daha fazla katkı sağlamak.

TULPAR

Yeni Nesil Zırhlı Muharebe Aracı: TULPAR

İsmini Manas Destanı’ndaki savaşçıları koruyan efsanevi kanatlı attan alan TULPAR, 21’inci yüzyılın gereksinimleri doğrultusunda geliştirildi.

İngiltere’de yine OTOKAR tasarımı MIZRAK kule sistemi ile sergilenen araç yüksek hareket kabiliyetine, balistik ve mayın korumasına sahip.

En sert iklim ve ağır arazi şartlarında test edilen TULPAR modüler yapısı sayesinde, kullanıcıların farklı ihtiyaçlarına tek bir platform ile cevap veriyor.

TULPAR zırhlı muharebe aracı, personel taşıyıcı, hava savunma aracı, keşif aracı, komuta kontrol aracı, 105 mm silah taşıyan hafif ve orta ağırlık sınıfı tank gibi farklı görevlerde kullanılabiliyor.

Araç otomatik şanzıman, yüksek performansa sahip güç grubu, her türlü arazide hareket kabiliyeti sağlayan palet askı ve süspansiyon ve açık mimariye sahip elektronik sistem ile donatılı.

TULPAR’ın farklı sistem entegrasyonuna sahip alt yapısıyla, müşteriye özel çözümler oluşturmak mümkün.

Ayrıca süspansiyon, hız azaltan, palet gergi gibi alt sistemler OTOKAR bünyesinde tasarlandığı ve geliştirildiği için kullanıcıya düşük ömür devri maliyeti sunuyor.

En zorlu görevler için üretildi: COBRA II MRAP

OTOKAR’ın ihracat pazarlarında dikkatleri üzerine çeken bir diğer ürünü COBRA II Mayına Karşı Korumalı Araç (COBRA II MRAP).

Riskli bölgelerde yüksek beka kabiliyeti sağlamak üzere geliştirilen COBRA II MRAP, kullanıcıların yüksek balistik ve mayın koruma ile yüksek taşıma beklentilerini, bu sınıf araçlardan farklı olarak sahip olduğu hareket kabiliyetiyle birlikte sağlıyor.

COBRA II MRAP, ağırlık merkezinin alçak olması sebebiyle sadece stabilize yollarda değil, arazide de üstün bir hareket kabiliyeti ve yol tutuşuna sahip.

Düşük silueti ile daha az fark edilen araç, modüler yapısıyla muharebe sahasında kullanıcılarına lojistik avantajlar sağlıyor.

COBRA II MRAP, farklı yerleşim seçenekleri ile 11 kişiye kadar personel taşıma kapasitesine sahip.

Araç, kullanıcı gereksinimlerine uygun olarak 3 veya 5 kapılı olarak yapılandırılabiliyor.

MIZRAK Uzaktan Komutalı Kule

1963 yılında kurulan, fikri mülkiyet hakları kendisine ait ürünlerle faaliyet gösteren OTOKAR, kendi teknoloji, tasarım ve uygulamaları ile kullanıcılarının ihtiyaçlarına uygun özel çözümler sunuyor.

Koç Topluluğu bünyesinde yer alan OTOKAR, savunma sanayiinde çeşitli tiplerde 4×4, 6×6, 8×8 taktik tekerlekli zırhlı araçlar ve paletli zırhlı araçlar ile kule sistemleri tasarlayıp üretiyor.

Notice: Trying to access array offset on value of type null in /var/www/html/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286 Haber Merkezi
Buy now