Hulusi Akar, NATO Karargahında İkili Görüşmeler Gerçekleştirdi
Ekim 22, 2021
Prof. Dr. İsmail Demir: Sahip Olduğumuz Veriyi Ülke Sınırlarımız Gibi Korumalıyız
Ekim 23, 2021
NATO’dan 1 Milyar Avroluk Yatırım

NATO Savunma Bakanları Toplantısı sona erdi.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, toplantıların sona ermesinin ardından değerlendirmelerde bulundu.

Stoltenberg, “Savunma bakanları bugün Nükleer Planlama Grubunda bir araya geldi. Güvenlik ortamımız bozulmaya devam ediyor. Dolayısıyla, nükleer silahlar var olduğu sürece NATO’nun güvenilir bir nükleer ittifak olarak kalmasını sağlamak için istişarelerimiz çok önemli. Bugün, müttefikler ayrıca bir NATO İnovasyon Fonu kurmak için bir anlaşma imzaladılar. Bu fonun, ittifak genelinde gelişmekte olan ve yıkıcı teknolojiler üzerinde çalışan yenilikçilere 1 milyar avro yatırım yapmasını bekliyorum. Yeni teknolojiler dünyamızı ve güvenliğimizi yeniden şekillendiriyor” dedi.

NATO’nun yeni İnovasyon Fonu’nun büyük bir resmin parçası olduğunun altını çizen Stoltenberg sözlerine şu şekilde devam etti:

“NATO Yeni İnovasyon Fonu, Müttefiklerin güvenliğimiz için kritik olacak en son teknoloji ve yetenekleri kaçırmamalarını sağlayacak. NATO İnovasyon Fonu, daha büyük bir resmin bir parçasıdır. NATO, birlikte Kuzey Atlantik için “DIANA” dediğimiz bir Savunma İnovasyon Hızlandırıcısı inşa ediyor. DIANA’nın bir parçası olarak Müttefikler, ittifak genelinde bir teknoloji test merkezleri ve hızlandırıcı siteler ağı sağlamaya kararlıdır.”

İlk Yapay Zekâ Stratejisi Kabul Edildi

Stoltenberg, müttefiklerin ilk yapay zekâ stratejisini kabul etmesine ilişkin olarak da “Müttefikler ilk yapay zekâ stratejimizi kabul etti. Uluslararası hukuka uygun olarak yapay zekânın sorumlu kullanımı için standartlar belirlenecek. Yaptığımız işte yapay zekânın benimsenmesini nasıl hızlandıracağımızı ana hatlarıyla belirtmeliyiz. Bu teknolojiyi nasıl koruyacağımızı da belirlememiz gerekiyor. Ve düşmanlar tarafından yapay zekâ kullanımının yol açtığı tehditleri ele almalıyız. Yakın ortaklarımız Finlandiya, İsveç ve Avrupa Birliği ile de görüştük. NATO-AB iş birliği şimdiden görülmemiş seviyelere ulaştı. Askeri hareketlilik, dayanıklılık, ortaya çıkan yıkıcı teknolojiler ve iklim değişikliğinin güvenliğe olan etkisi gibi diğer alanlarda da iş birliğimizi güçlendirmeyi umuyorum.” ifadelerini kullandı.

Notice: Trying to access array offset on value of type null in /var/www/html/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286 Haber Merkezi
Buy now