Kriminalistik ve Kriminoloji Kongresi Bildirileri Bekliyor
Ocak 20, 2023
Ukrayna’ya Leopard Desteği Sağlanacak mı?
Ocak 23, 2023
Muharebe Sahasının Kraliçesi, PİYADE


Ukrayna-Rusya Savaşının 332. Günü 21 Ocak 2023
Ukrayna Harekât Alanında Rus taarruzlarının Donetsk bölgesinde gelişerek devam ettiği, Donetsh nehri kuzeyinde Luhansk bölgesinde Ukrayna karşı taarruzlarının fazla gelişmediği, Zaporizhia bölgesinde Rusların yeni bir cephe açarak taarruza başladığı görülmektedir. Ayrıca Rusya’nın gittikçe Ukrayna’yı ciddiye aldığı, gerekli askeri tedbirleri aldığı ve buna örnek olarak Luhansk bölgesinde Svatove kasabası içinde savunma mevzileri hazırladığı, Moskova’da Hava Savunma tedbirleri aldığını görmekteyiz. 

Rus taarruz harekatının Donetsh nehri güneyinde Bakhmut başta olmak üzere Donetsk şehri batısı bölgelerinde gittikçe gelişmesi üzerine gelişen bu durum hem Ukrayna’da hem de Batılı müttefikler arasında endişe ile karşılandı. Putin’in hedef olarak belirlediği Donbas’ın tamamını ele geçirilmesini Mart ayına kadar tamamlanması isteği istikametinde Rus unsurları ilerlemektedir. Özellikle Bakhmut bölgesindeki Rus kuvvetlerin ilerleme hızlarının artması, Ukrayna kuvvetlerinin çok fazla zayiat vermesi nedeniyle Ukrayna acil olarak batıdan Tanklar, Zırhlı Personel Taşıyıcı, Hava Savunma Sistemleri ve Topçu Silahları istemektedir. 

Ukrayna’nın emniyetli bir savunma yapabilmesi ve belirli bölgelerde karşı taarruzlar yapabilmesi için Ukrayna bu gün desteklenmeli zira yarın geç olabilir.
Rus kuvvetlerin Donbas’ı ele geçirmek için Donbas batı idari sınırına yaklaşık 50 km lik mesafesi kaldı. Şu anda taarruz hızı çok yüksek olmasa da eğer Bakhmut’u Ruslar ele geçirip harekâtı kasabanın batısına aktarabilirse Rus taarruz hızı daha fazla artacak, Donbas batı idari sınırına ulaşma daha kısa sürede olabilecektir. Üstelik Ukrayna artık insan zayiatını karşılamakta zorlanmakta, kadınları temas hattı olmasa da geride artık çok fazla sayıda kullanmaktadır. 

İşte ABD bu gerçeği gördü ve müttefiklere baskı yapmakta, Zelensky’de yalvarmaktadır. 

****Zelenskiy, Almanya’da toplanana NATO Savunma Bakanlarına Ukrayna’ya tank göndermeleri için adeta yalvardı. Almanya’nın Ramstein kentinde 50 NATO ülkesinden Ukrayna’yı destekleyen savunma bakanlarının bir araya geldiği toplantının açılışında video bağlantısıyla konuşan Volodymyr Zelenskiy, 

-Tankların gönderilmesi konusunda en azından prensipte bir karar almanın sizin gücünüzde olduğunu, 

-Rusya Federasyonu’nun binlerce tankına karşı ordumuzun cesareti ve Ukrayna halkının motivasyonu yeterli olmadığını,
-Acil eylemin gerekli olduğunu, çünkü Rusya’nın, son günlerde güçlerini yoğunlaştırdığı, herkesi nefretin dünyadan daha güçlü olabileceğine ikna etmeye çalıştığını, 

-Silah tedarikinin hızlandırılması gerektiğini, çünkü Rusya ile savaşın özgürlük ve otokrasi arasındaki bir savaş anlamına geldiğini söyledi.


Ukrayna yapacağı koordineli taarruz için 300 tank, 600 adet ZPT7ZMA a ihtiyacı olduğunu öne sürerken, batılı analistler 100 tankın muhtemelen savaşın dengesini Ukrayna lehine değiştirebileceğini öne sürdüler. Ukrayna’nın istediği miktardaki Tank-ZMA-ZPT ler yaklaşık 8 Tank Taburu, 15 Mekanize Piyade Taburu yani toplam olarak (2 Mknz. P. Tb., 1 Tnk. Tb. dan oluşan) 8 Mekanize Piyade Tugayına tekabül etiğini belirtelim. 

Almanya’daki toplantıda baskılara rağmen Almanya Leopard tanklarının Ukrayna’ya verilmesine izin vermedi. 

ABD Savunma Bakanı, Almanya’nın güney batısındaki ABD Ramstein Hava Üssü’ndeki toplantının aralarında gazetecilere verdiği demeçte,


-Almanya’nın Leopard tankı söz konusu olduğunda ne zaman bir karar verileceğini ve kararın ne olacağını hâlâ söylemeyeceklerini, 

-Almanya’nın Batılı müttefikler arasında Leoparların Ukrayna’ya nakledilmesine direnen tek kişi olmadığını söyledi ve Berlin’in tank sevkiyatını tek başına engellediği yönündeki suçlamaları kabul etmediğini,
-Kısa vadede bir karar çıkacağından eminim, ancak kararın nasıl görüneceğini bilmediğini, 

-Almanya’nın tank stoklarını incelemesini istediği için, Almanya’nın Ukrayna’ya Leopard tedarik etmeye karar vermesi halinde “hemen” hareket edebileceğini,
-Ukrayna’nın daha fazla bölgeyi özgürleştirmek için bahara doğru bir karşı taarruza başlama fırsatına sahip olabileceğini, 

-Müttefiklerin Ukrayna’nın Harekât Alanında başarılı olmak için “gerekli yeteneklere ve savunmalara” sahip olmasını sağlamaya odaklandıklarını söyledi.
Austin’in tahmini, Ukrayna’nın askeri istihbarat şefi Kyrylo Budanov’un bir röportajda Kiev’in Mart ayında “en sıcak” çatışmayı ve ilkbaharda “büyük bir çatışma” beklediğini söylemesinden birkaç hafta sonra geldi. Yine Almanya’daki toplantıda ABD’li General Mark Milley ise, Ukrayna’nın Rus kuvvetlerini ülkenin tamamından itmesinin “çok zor” olacağını söyledi. 

****Başkan Volodymyr Zelensky, Ramstein toplantısının arifesinde, aralarında Polonya, Finlandiya, Portekiz ve İspanya’nın da bulunduğu birçok ülkenin tank sağlamaya hazır olduğunu ancak Almanya’dan ekipman transferi için izin vermesi gerektiğini sözlerine ekledi. 

Almanya’nın tanklarla ilgili kararı askıda kalırken, Almanya Savunma Bakanı Pistorius 20 Ocak’ta ülkesinin Ukrayna’ya 1 milyar avroluk (1,1 milyar dolar) askeri yardım paketi sağlayacağını duyurdu. 

Ramstein toplantısına bizzat katılan Ukrayna Savunma Bakanı Oleksii Reznikov, olası tank transferi konusunda hala “iyimser bir gelişme” olduğunu söyledi.
Ukrayna Savunma Bakanı yaptığı açıklamada, savunma liderlerinin toplantıda Leopard 2 tanklarına sahip ülkelerin transfer sürecini hızlandırmak için Ukrayna birliklerini eğitmeye başlayabilecekleri konusunda anlaştıklarını söyledi. Reznikov, Liga’ya yaptığı açıklamada, Tabii ki Alman tarafının kararı önemli olmakla birlikte, mürettebatımızın ortak ülkeler tarafından eğitilmesinin, ordumuzun Leoparlar konusunda eğitilmesinin önünde hiçbir engel olmadığına dair anlaştık. 

*****Ukrayna’yı destekleyen müttefik ülkelerin paylaştığı ve vermeyi söz verdikleri askeri yardım listesi,


-İngiltere 12 Challenger- 2 tankları, 8 adet AS90 topu , 100 zırhlı ve korumalı araç (Bulldog personel taşıyıcıları dahil), 28 milyon £ değerinde mayın tarlasından geçit açma sistemleri, Ukrayna topçu silahlarını desteklemek için 20 milyon £ değerinde düzinelerce mürettebatsız hava sistemi, 100.000 top mermisi, yüzlerce gelişmiş füze (GMLRS roketleri, Starstreak hava savunma füzeleri ve orta menzilli dahil hava savunma füzeleri) ve 100’e kadar Ukrayna tankını ve piyade savaş aracını yenilemek için yedek parçalardan oluşan bir ekipman destek paketi, 

-ABD 50 Bradley ZMA, 100 Stryker TTZA-Zırhlı araç, 1 adet Patriot Bataryası,
-Kanada, Ukrayna için 406 milyon dolar değerinde Ulusal Gelişmiş Karadan Havaya Füze Sistemi (NASAMS) satın alacak, 200 Senatör zırhlı personel taşıyıcı,
-Almanya 40 adet MARDER ZMA
-Polonya 13 adet T 72
-Çekolavakya 72 adet T 72 Tank
-Hollanda 2 adet Patriot Bataryası.
Bunların toplamı manevra olarak yaklaşık 2 Tank Taburu, 12 Mekanize Piyade Taburu toplam olarak ise (3 Taburdan oluşan) 5 adet Mknz. P. Tug. a tekabül etmektedir. 

****Bloomberg’in bildirdiğine göre , Rusya’nın Ukrayna’yı işgaline başladığı 24 Şubat 2022’den bu yana, müttefikleri Ukrayna’ya, 4.000’den fazla zırhlı araç, ağır top, uçak ve diğer silah sistemleri sağladı.


Ukrayna’ya şimdiye kadar,
-410 Sovyet yapımı tank,
-250’si Sovyet tasarımı olmak üzere 300 ZMA,
-1.100 adet ZPT-Zırhlı Personel Taşıyıcı,
-925 adet TTZA-Mayına Karşı Kısmi Korumalı araç,
-1.540’tan fazla çok maksatlı Mknz. P. Aracı,
-300 adet çekili obüs, 95 MLRS ve 59’dan fazla hava savunma sistemi sağlandı. 

Bunlar yaklaşık, 10 adet Tank Taburu, 31 adet Mekanize Piyade Taburu, 54 adet Piyade Taburu, 13 Namlulu Topçu Taburu, 15 MLRS Bataryasına tekabül etmektedir.
Bloomberg, Ukrayna’nın ısrarla istemesine rağmen Rusya ile doğrudan bir çatışmaya yol açabileceğine inandıkları için henüz hiçbir ülkenin Ukrayna’ya Rusya’nın derinliklerindeki hedefleri vurabilecek- 150 km den uzun menzilli -uzun menzilli füzeler sağlamadığını veya sağlamayı kabul etmediğini bildirdi. 

****Rusya Moskova’da ilave hava savunma tedbirleri almaktadır. 

Rusya’da Ukrayna Hava Taarruzlarına karşı Moskova şehir merkezindeki birkaç savunma ve idari binanın tepesine Hava Savunma Silahlarının yerleştirildiği görülmektedir. Perşembe günü sosyal medyada yayınlanan fotoğraflarda, Moskova Nehri boyunca Rusya savunma bakanlığı tarafından kullanılan sekiz katlı bir binanın çatısına Pantsir füze sisteminin kurulduğu görülüyor. Başka bir videoda, hava savunma sisteminin Kremlin’in 2,5 mil güney doğusundaki Moskova’nın Taganka semtindeki bir eğitim binasının çatısına kaldırıldığı görülüyor. 

Rusya güvenlik konseyi başkan yardımcısı olarak önde gelen bir şahin haline gelen eski cumhurbaşkanı Dmitry Medvedev, “Bir nükleer gücün konvansiyonel bir savaşta yenilmesi bir nükleer savaşın başlamasına neden olabilir” diye açıklama yaptı. Perşembe günü Kremlin yanlısı blog yazarları, Moskova’da füze sistemlerinin ortaya çıkmasının, Rus askeri liderliğinin artık kendi şehirlerine yönelik saldırılardan endişe duyduğunu gösterdiğini söylediler. 

****Rusya’nın Mart ayında ele geçirdikten sonra karşılıklı hiçbir taarruzi harekatın olmadığı Zaporizhia bölgesinde Rusya yeni bir cephe açtı. 

Zaporijya Oblastı’ndaki Rus kuvvetleri, Dinyeper nehri doğu kıyılarında kuzeye doğru birkaç istikametten ilerleyerek bazı kasaba-köyleri ele geçirdiği iddia edilmektedir. Ukrayna’nın bölgedeki bazı kuvvetleri çekip Bakhmut bölgesine göndermesi sonrası Rusya’nın bu durumu değerlendirdiği sanılmaktadır. Harekatın gelişiminin birkaç gün içinde belli olabileceğini söyleyebiliriz. 

Günün sözü olarak Rus Vostok Taburu Komutanı Alexander Khodakovsky’e ait.
‘’Batı Ukrayna’ya ne kadar teçhizat sağlarsa sağlasın ne tedarik ederse etsin, muharebe sahasının kraliçesi yine de piyadedir.’’ 

(E) Tuğgeneral Levent Köse 

Yazar Hakkında: 1960 yılında İstanbul’un Beykoz ilçesinde doğan Levent Köse’nin memleketi Giresun-Görele’dir. İlk ve ortaokulu bitirmeyi müteakip, 1977 yılında Kuleli Askerî Lisesi’nden, 1981 yılında Kara Harp Okulu’ndan mezun olmuş ve çeşitli birliklerde Takım ve Bölük Komutanlığı görevlerinde bulunmuştur. 1992 -1994 yılları arasında Kara Harp Akademisi öğrenimini tamamlayıp Kurmay Subay olarak çeşitli birliklerde ve karargahlarda Şube Müdürlüğü, Öğretim Elemanlığı, Tabur K.lığı, Alay K.lığı, Daire Başkanlığı ve Kurmay Başkanlığı görevlerinde bulunmuştur. 

Görevi esnasında, yurt içinde Temel Paraşüt, Atlatıcı Öğretmen ve Yer Ekip Komutanlığı, Serbest Paraşüt, Komando İhtisas, PPBUS kursları ile Silahlı Kuvvetler Akademisi’nde, Milli Güvenlik Akademisi’nde öğrenim görmüş ve yurt dışında Barışı Koruma Harekat Planlaması, İnsani Yardım konusunda Torino-İtalya’da kurs görmüş, Bosna-Hersek’de kısa süreli kurs öğretmenliği, Azerbaycan Türkiye Askeri İşbirliği ve Koordinasyon Kurul Kur. Bşk. lığı görevinde bulunmuş ve 2010 yılında Tuğgeneralliğine terfi etmesi sonrası, Hakkâri Dağ ve Komd. Tug. K. ve Balıkesir Bakım Okulu ve Eğt. Mrk. K. olarak görev yapıp 2014 yılında emekli olmuştur. 2017-2021 yılları arasında Kara Harp Enstitüsü’nde öğretmenlik yapmıştır. 2016 yılında, Selçuk Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde yüksek lisans yapmıştır. 

Buy now
Bu site deneyimlerinizi kişiselleştirmek amacıyla KVKK ve GDPR uyarınca çerez (Cookie) kullanmaktadır. Bu konu hakkında detaylı bilgi edinmek için tıklayınız.