Ukrayna ve Romanya Askeri ve Teknik İşbirliği Anlaşması İmzaladı
Eylül 9, 2020
ASELSAN Basın Duyurusu
Eylül 11, 2020
Kushner: Suudi Arabistan Hava Sahasını İsrail’e Açacak

ABD Başkanı Trump'ın Başdanışmanı Jared Kushner, Suudi Arabistan'ın, tüm ülkelerden İsrail'e yapılacak karşılıklı ticari uçuşlar için hava sahasının kullanılmasına izin vereceğini açıkladı.

Kushner, Birleşik Arap  Emirlikleri (BAE) ile İsrail arasında 15 Eylül'de gerçekleşecek imza töreni hakkında basını bilgilendirmek üzere bir toplantı düzenledi. ushner basın toplantısına telekonferans üzerinden katıldı.

Suudi Arabistan'ın Tel Aviv-Abu Dabi sivil uçuşlar için hava sahasını halihazırda açtığını anımsatan Kushner, “Suudi Arabistan Hükümeti, sadece İsrail ve Birleşik Arap Emirlikleri arasındaki uçuşlara değil, İsrail'e tüm doğu yönlü karşılıklı uçuşların hava sahasından geçmesine razı oldu” dedi..

Arap ülkelerinin, ilerleme süreçlerinin İsrail-Filistin çatışmasının kilitlenmiş olduğu gerçeğiyle kesintiye uğramasını istemediğini savunan Kushner, Filistin sorununa yönelik çözüm önerilerinin her zaman masada olduğunu vurguladı.

ABD Başkanı Trump, 13 Ağustos'ta İsrail ile BAE'nin “ilişkilerini tamamen normalleştirmek” için anlaşmaya vardıklarını duyurmuştu. BAE, Mısı ve Ürdün’ün ardından İsrail ile normalleşme anlaşmasına varan üçüncü Arap ülkesi olmuştu.

Suudi Arabistan 2 Eylül'de, tüm ülkelerden BAE'ye yapılacak karşılıklı uçuşlar için hava sahasının kullanılmasına izin vermişti. Suudi Arabistan yönetimi İsrail hava yollarına ait uçağın hava sahasını kullanmasına tarihinde ilk defa izin vermişti.

Suudi Arabistan, diplomatik ilişkileri bulunmadığı için İsrail'e ait uçakların hava sahasını kullanmasına izin vermiyordu.

Buy now