EUROASIASPI 2021 Konferansı
Ekim 1, 2021
Türk Savunma Sanayiinin Bağdat Çıkarması
Ekim 2, 2021
“Kıbrıs’ta Federasyon Teslimiyettir, Kıbrıs Türk’ünün Yok Oluşuna Yol Açar”

Kıbrıs Türk Ticaret Odası (KTTO), Avrasya Ekonomik İlişkiler Derneği (EkoAvrasya) ve Avrasya Yönetici Sanayici ve İş Adamları Derneği (AYSİAD) tarafından düzenlenen Türkiye-KKTC Ekonomik İş birliği İmkânları Toplantısı Girne’de yapıldı.

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar toplantıda, aynı milletin evlatları olarak Türkiye ile gönül ve kader birliğinin ve verilen mücadelenin kutsallığına vurgu yaptı. 

Milli ve ekonomik çıkarların iş birliğini daha da güçlendirmesi gerektirdiğini kaydeden Tatar, “Doğu Akdeniz’de Toroslar ile Beşparmakları ayıran bir deniz var ama Mavi Vatan’ın yakınlığı aynı coğrafyada yaşayan bizleri daha da yakınlaştırarak bir araya getirmiştir.” dedi.

KKTC’de ithalatın büyük bir bölümünün Türkiye’de üretilen ürünlerden oluştuğunu memnuniyetle söylediğini belirten Cumhurbaşkanı Tatar, KKTC’de üretilen ürünlerin Türkiye’de pazarlanmasının hedeflendiğini ve yapılan çalışmalar sonucunda KKTC ekonomisinin Türkiye ile daha da entegre olduğunu ve olmaya devam ettiğini söyledi.

“Oynanan Oyun Açık ve Nettir”

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Kıbrıs Türklerinin yıllarca yaşadığı zorluklara dikkat çekti ve 1974’ten sonra Kıbrıs Türkleri’nin kendi devletleriyle yola devam ettiklerini belirtti ve yıllardır verilen egemenlik mücadelesinin öneminin altını çizdi.
 
Rum tarafının, Rum Cumhuriyeti’ne dönüşmüş olan Kıbrıs Cumhuriyeti’nin kalıcı hale gelmesini ve sinsi planlarla KKTC’yi ortadan kaldırma, Kıbrıs Türklerini adada yalnızlık içinde bırakarak zamanla yok olmalarını sağlama ve AB’de yer almayan Türkiye’yi adadan uzaklaştırma planları yaptığını vurgulayan Tatar, “Oynanan oyun budur. Açık ve nettir” ifadelerini kullandı.

“Federasyon Teslimiyettir”

Cumhurbaşkanı Tatar, 1571’den 1923’e kadar adanın egemenliğinin Türklerde olduğunu, 1960’ta İngiltere’nin adadan ayrılırken egemenliği iki ayrı halka devrettiğine dikkat çekti.

Cumhurbaşkanı Tatar şöyle devam etti:

“Federasyon bir teslimiyettir. Teslimiyet de Kıbrıs Türk halkının yok oluşuna ve Türkiye’nin de adadan çekilmesine yol açacaktır.” 

“Akritas Planı’yla Kıbrıs Türk Halkını Yok Etmeyi Hedeflediler”

Kıbrıslı Rumların 1960 sonrası Akritas Planı’yla Türk ulusunun uzantısı olan Kıbrıs Türklerini yok etmeyi hedeflediğini belirten Tatar, 20 Temmuz 1974’te Türkiye’nin müdahalesiyle Kıbrıs Türk halkının bağımsızlığına ve özgürlüğüne kavuştuğunu hatırlattı.

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin bugün turizmiyle, yüksek öğrenimiyle, Türkiye’den yapılan su temini ile tarımsal ve altyapı faaliyetleriyle ve gelecekte de Kıbrıs Türk halkının teminatı olacak bir yapıyla yola devam ettiğini kaydetti.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne Yatırım Çağrısı

Cumhurbaşkanı Tatar, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin bir “turizm adası” olarak yabancıların ilgisini çektiğini ve Türkiye’den yapılacak yatırımların artmasını hedeflediklerini kaydetti.

Türkiye’ye bu yönde çağrı da yapan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı, “Anavatan, Garantör ve bölgenin en güçlü ülkesi” olarak nitelendirdiği Türkiye için KKTC’nin varlığının ve yapılacak iş birliklerinin önemli bir değere sahip olduğunu söyledi.

fnss

Buy now