Sırbistan Hava Sahasını Çin Füzeleri Koruyacak
Ağustos 3, 2020
A400M Gün Sayıyor
Ağustos 5, 2020
Isıl Pil İhracatında Yeni Sipariş

TÜBİTAK SAGE’nin ürettiği elektrokimyasal güç kaynağı ısıl pilin, ismi açıklanmayan bir AB ülkesine ihraç edilmesi gündemde.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank sosyal medyadan yaptığı açıklamada ısıl pillerin milli imkânlarla üretilmesi sayesinde 91 milyon Amerikan Dolarının Türkiye’de kaldığını açıkladı. Varank, güç kaynağının ihracatı hakkında, “Almanya'dan sonra bir AB ülkesinden daha ön sipariş aldık. Önemli bir sözleşmeyi imzalama aşamasındayız” dedi.

TÜBİTAK SAGE Enstitü Müdürü Gürcan Okumuş, mayıs ayında ısıl pilin ihracatına dair bilgiler paylaşmış; Almanya dahil olmak üzere bugüne kadar altı ülkeye ısıl pil ihraç edildiğini, yeni pazarların gündemde olduğunu belirtmişti.

Tek kullanımlık olan ısıl pillerin ihracatına 2012 yılında başlayan TÜBİTAK, Ukrayna, Brezilya ve Suudi Arabistan dahil birçok ülkeye bu pillerden verdi.

Isıl pil, füzeler, güdüm kitleri, güdümlü topçu mühimmatları, muharip uçak acil durum sistemleri, sivil havacılık uygulamaları, tapalar ve akustik karıştırıcılarda güç kaynağı olarak kullanılıyor.

Buy now