Uluslararası Güvenlik Kongresi 23 Eylül’de Ankara’da Başlıyor
Eylül 18, 2021
“Büyük ve Güçlü Bir Türkiye Bölgenin Aydınlık Geleceğinin Teminatıdır”
Eylül 20, 2021
TSK’ya FNSS Üretimi Yeni Tank Avcıları

FNSS, Silah Taşıyıcı Araçlar Projesi kapsamında Türk Silahlı Kuvvetlerine yeni teslimat gerçekleştirdi.

Açıklama, Savunma Sanayii Başkanlığından yapıldı.

Sosyal medya paylaşımında, “Silah Taşıyıcı Araçlar Projemiz kapsamında @roketsan tarafından geliştirilen #OMTAS füzesi taşıyıcılı @FNSS_Savunma üretimi #KAPLAN ve #PARS STA’ların TSK’ya teslimatlarını sürdürdük.” denildi.

Silah Taşıyıcı Araçlar (STA) Projesi

Silah Taşıyıcı Araçlar (STA) Projesi kapsamında tanksavar füzeler ile donatılmış paletli ve tekerlekli araçların ve bu araçlara entegre edilecek tanksavar füze kulelerinin yurt içinde geliştirilmesi ve üretilmesi hedeflendi.

FNSS Savunma Sistemleri AŞ ile 2016 yılında imzalanan sözleşme kapsamında geliştirme faaliyetleri 2018 yılında tamamlandı.

Projenin yüksek balistik ve mayın koruma gereksinimleri, ağırlık ve boyutsal limitleri ve amfibi gereksinimi nedeniyle, paletli KAPLAN-STA ve tekerlekli PARS-STA araçları tamamen göreve özgü yeni araçlar olarak geliştirildi.

FNSS Kaplan STA

PARS-STA, genel amaçlı 4×4 araçlardan farklı olarak, arkada konumlanan güç paketinin sağladığı hareket kabiliyeti performansı ile tam bir tekerlekli tank avcısı olarak tasarlandı.

Proje kapsamında FNSS tarafından geliştirilen PARS-STA ve KAPLAN-STA araçları dört mevsim, bir yıldan uzun bir süre karada, suda, farklı koşullarda performans testlerine tabii tutuldu, kalifikasyonları başarıyla tamamlandı.

Kalifikasyon faaliyetleri kapsamında, FNSS tarafından geliştirilen KORNET-E ve OMTAS kulelerinin de tanksavar füze kabiliyetleri test edilerek, kalifiye edildi.

FNSS Pars 4×4 STA

2019 sonu itibari ile seri üretim faaliyetleri başladı, birçok araç yurt genelinde görev yerlerine sevk edildi ve Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından kullanılmaya başlandı.

Tanksavar füzelere ilave olarak araçların tamamında kulelere entegre 7,62 mm makineli tüfek de bulunuyor.

Araçlar, yerli zırh sistemi ile üstün bir koruma kazandı.

STA’lar ayrıca KBRN ortamında görev yapma kabiliyetine de sahip.

Notice: Trying to access array offset on value of type null in /var/www/html/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286 Teoman Korkmaz
Buy now