NATO SOCCE’den Gemiye Çıkma Eğitimleri
Ekim 12, 2021
REPKON Flow Forming Teknolojisi İle AUSA 2021’de
Ekim 12, 2021
“Değişimin Odağında Her Zaman İnsan Var”

ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Prof. Dr. Haluk Görgün, Bahçeşehir Üniversitesi 2021-2022 Akademik Yılının ilk dersini verdi.

Savunma sektöründeki değişim ve etkinlerin konu alındığı derste Görgün, “Değişim ve dönüşüme baktığınızda bizim değişim alışkanlıklarımızın bugünden sonrası için bize yetmeyeceğini anlatması anlamlıdır. Bunu iyi anlamak gerekiyor. İşte bir satranç oyununu düşündüğünüzde birinci hamle yapıldığında 400’den farklı, ikinci hamlede 72.000’in üzerinde farklı, üçüncü hamleden sonra 4 milyon, dördüncü hamleden sonra ise 318 milyar hamlenin olabileceğini hatırlatarak başlamak istedim.” dedi.

Prof. Dr. Görgün şöyle devam etti:

“Değişimi anlatmaya çalışırken tabii ki değişimin her zaman odağında insan var. İnsanın yaşantısındaki alışkanlıkları, yaşantı tarzı aslında bilimin ihtiyaçlarını, bilimin araştırma konularını belirliyor. Bilim bu araştırma konuları ile ilgili çalışmalar yaptıkça günlük hayata uygun teknolojiler gelişiyor. Teknolojiler gelişince bu sefer insanın yaşantı tarzı değişiyor, yaşantı tarzı değişince de yeni araştırma konuları ortaya çıkıyor. Bu böyle bir döngü, bitmeyecek bir döngü. İlk insanın yaratıldığı andan bugüne kadar baktığımızda sosyal olarak da teknolojik olarak da hep bu böyle olmuş durumda. Dolayısıyla değişimin, dönüşümün her zaman odağında insan olduğunu anlamak gerekiyor. Bugün uzayı konuşuyoruz. Bugün hava savunma sistemleri çok şükür yerli milli şirketlerimiz tarafından geliştirildi. Sevdiğim bir laf var, buraya da ekledim. Rüzgarın yönünü değiştiremediğin zaman yelkenlerini rüzgara göre ayarlamak durumundasın.”

fnss

Buy now