ASPİLSAN, Lityum İyon Silindirik Pil Hücresinin Avrupa Akreditasyonlarını Tamamladı
Mayıs 23, 2023
F-16’lar Ukrayna’nın Kaderini Değiştirecek mi?
Mayıs 23, 2023
Bakhmut Yeniden Artemovsk Oldu


Ukrayna ile Rusya Savaşının 452. Günü 22 Mayıs 2023
Şubat 2023 ayı sonuna kadar Putin’in alınmasını istediği Bakhmut’ta Rusya büyük bir bedel ödemesini ve yaklaşık 9 aylık bir Bakhmut kuşatması sonunda nihayet 20 Mayıs 2023 günü Rus Wagner unsurlarınca ele geçirildi.
Tam bir yıl önce Mariupol’ün kurtarıldığı gün olan 20 Mayıs’ta Rusların deyimiyle Bakhmut eski adı olan yeniden Artemovsk oldu. 

Rusya’nın Bakhmut’u ele geçirdiğini açıklamasına rağmen Ukraynalı yetkilileri, kasabanın güney batı ucunda hala savunmasına devam ettiğini açıkladı. Bu açıklama şüpheli karşılansa da bugün 22 Mayıs 2023 günü yapılan paylaşımlarda bazı UK Özel Kuvvet unsurlarının Bakhmut güney batı ucunda az sayıda bazı binalarda savunduğunu, Wagner unsurlarına zayiat verdirmeye çalıştığını görüyoruz. Bakhmut kasabasında savunan son UK unsurlarının Chasiv Yar, İvanıvske ile Khromove batısına çekildiği de bildirilmektedir. Wagner unsurlarının da şehir içinde kalan UK unsurlarından temizleme faaliyetine devam ettiği de açıklanmaktadır. 

Aynı zamanda Ukrayna kuvvetlerinin Bakhmut kuzey ve güneyinde kanatlara baskı yapmaya devam etmekte ve adeta Bakhmut’u ele geçiren Rus kuvvetlerin kasaba batısına doğru ilerlemesini tehdit etmektedir. Kanatların emniyetinin alınamaması, muharebe yorgunluğu, aşırı zayiatlar nedeniyle Wagner unsurların harekâtını kasaba batısında durduracağını tahmin ediyoruz. 

Zaten Wagner lideri Prigozhin de açıklamasında, Bakhmut’un ele geçirilmesine katılan Wagner personellerinin çoğuna rotasyon izni verileceğini belirtti. Wagner lideri ayrıca, bütün muharip birliklerine Bakhmut şehir merkezinde savunma pozisyonları kurma emri verdiği, 25 Mayıs günü şehir merkezinden çekilmeye başlayacakları ve 1 Haziran günü ise çekilmenin tamamlanmış olacağını belirtti. 

Prigozhin, 224 gün-8 ay aralıksız devam eden Bakhmut taarruzu ardından, 

-21 Mayıs günü Bakhmut Savaşı’nın sona erdiğini,
-Ukraynalı savaşçıların muazzam bir direniş sergilediğini ve 5 gün içinde bölgenin sorumluluğunu Rus ordusuna devredeceğini,
-Zayiatların karşılanması, yeniden tertiplenme-teşkilatlanma için geri bölgeye çekileceğini açıkladı.


Wagner Grubu’nun çekilmesine izin verilip verilmeyeceği veya Prigozhin’in görevi bırakması durumunda Rusya Savunma Bakanlığı’nın onu bir kez daha vatana ihanet suçlamasıyla tehdit edip etmeyeceği şu aşamada bilinmiyor. 

Ukrayna Kara Kuvvetleri Komutanı Oleksandr Syrskyi’de 21 Mayıs’ta bildirdiğine göre , Ukrayna birlikleri Bakhmut kanatlarında ilerlemeye devam ediyor ve Donetsk Oblastı’ndaki Bakhmut’un “taktik kuşatmasına” yaklaşıyor. Syrskyi ayrıca Ukrayna ordusunun Bakhmut’un “önemsiz” bir bölümünü kontrol ettiğini, ancak bu dayanağın “durum değişirse” harabe şehre girmek için yeterli olacağını söyledi. 

Bakhmut Sonrası 

Bakhmut sonrası Rus harekatının hedefinin neresinin olacağı, hangi istikamette ilerleyeceğini düşündüğümüzde, her ne kadar Rusya asıl hedefinin Donbas olmasına rağmen ilk olarak Chasiv Yar’a, Siversk’e, belki Kramatorsk ve Slovyansk’ın olabileceği görülmektedir. Ayrıca öncelikle Rusların Chasiv Yar veya Siversk’in yanından UK kanat tehditlerinin ortadan kaldırılması gerektiğini görmekteyiz. 

Bakhmut-Donetsk/Donbas batı idari sınırı arasının 86 km, Bakhmut-Slovyansk istikametinde Donbas batı idari sınırına 60 km olduğunu hatırladığımızda Rusya’nın Bakhmut-Kramatorsk-Slovyansk istikametini kullanabileceği, bununla beraber Donets nehri kuzeyi ile güneyinden de harekâtını geliştirmeye çalışabileceğini söyleyebiliriz. 

Ukrayna kuvvetlerini Bakhmut savunması süresince Bakhmut batısında Chasiv Yar’ın önündeki tüm taktik yükseklikleri neredeyse emniyet altına aldıklarına göre, UK’in kasabanın kuzey ve güneyinde Bakhmut’u bir girme cebine sokmak için sırtlar boyunca harekete devam edebilirler veya burada durup savunma harekâtını sürdürebilirler. 

Rusların Bakhmut sonrasında Donetsk şehri batısındaki bölgedeki şehirlere yönelik taarruzlarına hız verdiği, yoğunlaştığını görüyoruz. Özellikle Avdiivka, Pisky, Marinka ve Novomykhalivka’da taarruzlarına devam etmektedir. Beklentimiz Bakhmut sonrası bir süre sonra Wagner unsurlarının bu bölgede görebileceğiz. 

Genel Karşı Taarruz Öncesi Rus Kuvvetlerinin Şekillendirilmesi 

Ukrayna planladığı genel karşı taarruz öncesi düşmanı yani Rus kuvvetlerini şekillendirmek için bir süredir çeşitli faaliyetler icra etmektedir.
Buna yönelik HIMARS’ları kullanarak Ukrayna’nın ilk olarak Mariupol’a ateşle taarruz ettiği açıklandı. Bölgedeki çeşitli birlik ve lojistik tesislere zarar verildiği de belirtilmektedir. Buna yönelik Donetsk bölgesinde yer alan Vuhledar ve Zaporizhzhia bölgelerinde faaliyet gösteren Rus kuvvetlerinin üst düzey komuta noktası olarak kullanılan bir tesislerinde vurulduğu ve etkili olduğu da açıklandı. 

Başka bir HIMARS taarruzunun hedefi, Ukrayna’nın Zaporizhzhia Oblastındaki Tokmak kasabası oldu. Taarruzun etkili olduğu da her iki tarafça açıklandı. 

Rus bağımsız soruşturma kuruluşu, Ukraynalı bir HIMARS taarruzunun sonucunda Marinka’nın doğusunda 10 kadar T-90 tankını imha olduğunu bildirdi. Genel olarak, Ukraynalılar, Bakhmut’un kanatlarındaki durumu istikrarsızlaştırarak ve Rusları bu bölgeye takviye göndermeye zorlayarak, intikal esnasında tespit ettiği Rus birlikleri ağır zayiat verdiği belirtildi. Kanaatimizce HIMARS taarruzlarının sıklığı ve yoğunluğu artmaya devam edecek. 

Bu ve buna benzer faaliyetlerini sonrasında Ukrayna Genel Karşı Taarruzun başlayabileceğini de belirtmek lazım. 

***** Bugün gündeme düşen önemli bir gelişmede Ukrayna’nın Rusya topraklarında Belgorod bölgesinde taktik seviyede bir harekât başlaması. Kremlin Basın Sözcüsü Peskov, Belgorod bölgesindeki Ukrayna sabotajının amacı, dikkati Bakhmut’un yönünden başka yöne çekmek ve Ukrayna tarafının Artemovsk’u kaybetmesinin siyasi etkisini en aza indirmektir. Ukrayna Savunma Bakanlığı Ana İstihbarat Müdürlüğü (GUR), Rusya’nın Belgorod bölgesinde Ukraynalı sivilleri korumak için “güvenlik şeridi” oluşturulmasına yönelik harekatın sadece Rus vatandaşlarının katılımıyla gerçekleştirildiğini söyledi. Ukrinform’un bildirdiğine göre, Ana İstihbarat Müdürlüğü temsilcisi Andriy Yusov, Rus vatandaşlarından oluşan Rus Gönüllü Kolordusu ve Rusya’nın Özgürlüğü Lejyonu, Belgorod bölgesi topraklarını sözde Putin rejiminden kurtarmak ve düşmanı geri püskürtmek amacıyla belirli bir güvenlik şeridi oluşturmak için bugün bir operasyon başlattı şeklinde açıklama yaptı ancak harekât ile ilgili daha fazla bilgi vermediler. 

Akşam saatlerinde Ukrayna’nın yaptığı açıklamada Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Ofisi danışmanı Mykhailo Podoliak’a göre,
-Ukrayna liderliğinin Rusya’nın Belgorod Oblastı’nda Rus hükümet karşıtı gruplar tarafından 22 Mayıs’ta gerçekleştirilen bir muharebe operasyonuyla “ilgisinin olmadığı”, 

-Harekatta kullanılan silah-araçların Ukrayna’ya ait olmadığı, “Bildiğiniz gibi, herhangi bir Rus askeri mağazasında tanklar satılıyor ve yeraltı gerilla grupları Rus vatandaşlarından oluştuğu” belirtildi. 

Bugünün erken saatlerinde, Ukrayna’nın Uluslararası Lejyonu saflarında savaştığı iddia edilen Rus Gönüllü Birlikleri, üyelerinin Ukrayna sınırındaki Belgorod bölgesinde bir harekât düzenlediğini iddia etti. 

Grup, 22 Mayıs’ta gruplarının bölgedeki ve Rusya’nın Bryansk Oblastı’ndaki faaliyetlerini gösterdiğini iddia eden bir video yayınladı. Rusya’nın Özgürlüğü Lejyonu, Telegram’da Rusya’ya “eve döndüğünü” iddia etti ve Rus vatandaşlarını gelişlerine direnmemeye çağırdı. Daha sonra grup, Kozinka ve Gora-Podol yerleşim yerlerini ele geçirdiğini ve Belgorod bölgesindeki Grayvoron kasabasına saldırı başlattığını bildirdi. 

Savaşın Rus topraklarına aktarılması savaşın geleceği açısından bir felaket ile sonuçlanabilir. Ukrayna devamlı Rusya’yı savaş boyunca şaşırttı ve şaşırtmaya devam etmektedir. 

Tarafsızlık 

NATO genel sekreterinin bu ve buna benzer çok fazla açıklaması olmaktadır. Bu kapsamda NATO’nun Ukrayna’ya uzun süredir yardım ettiğini görmekteyiz. Ülkemizin de NATO üyesi olduğu ve NATO‘da kararların oy birliği ile alındığını yani ülkemizin de bütün bu faaliyet ve açıklamaları onayladığını hatırladığımızda, ülkemizin açıkladığı tarafsız politikasını acaba nasıl değerlendirmek lazım? NATO ülkesi olarak baştan taraf olan ülkemizin gerçekten tarafsız olması mümkün mü? 

Ukrayna Silahlı Kuvvetler Komutanı
Ukrayna Silahlı Kuvvetler Komutanı Valeriy Zaluzhny’nin 10 Mayıs 2023 günü Pavlograd yakınlarındaki Ukrayna Silahlı Kuvvetleri karargahına düzenlenen füze saldırısında ciddi şekilde yaralandığını bildirdi. Hatta bazı kaynaklarca öldüğü de söyleniyor. 

(E) Tuğgeneral Levent Köse 

Yazar Hakkında: 1960 yılında İstanbul’un Beykoz ilçesinde doğan Levent Köse’nin memleketi Giresun-Görele’dir. İlk ve ortaokulu bitirmeyi müteakip, 1977 yılında Kuleli Askerî Lisesi’nden, 1981 yılında Kara Harp Okulu’ndan mezun olmuş ve çeşitli birliklerde Takım ve Bölük Komutanlığı görevlerinde bulunmuştur. 1992 -1994 yılları arasında Kara Harp Akademisi öğrenimini tamamlayıp Kurmay Subay olarak çeşitli birliklerde ve karargahlarda Şube Müdürlüğü, Öğretim Elemanlığı, Tabur K.lığı, Alay K.lığı, Daire Başkanlığı ve Kurmay Başkanlığı görevlerinde bulunmuştur. 

Görevi esnasında, yurt içinde Temel Paraşüt, Atlatıcı Öğretmen ve Yer Ekip Komutanlığı, Serbest Paraşüt, Komando İhtisas, PPBUS kursları ile Silahlı Kuvvetler Akademisi’nde, Milli Güvenlik Akademisi’nde öğrenim görmüş ve yurt dışında Barışı Koruma Harekat Planlaması, İnsani Yardım konusunda Torino-İtalya’da kurs görmüş, Bosna-Hersek’de kısa süreli kurs öğretmenliği, Azerbaycan Türkiye Askeri İşbirliği ve Koordinasyon Kurul Kur. Bşk. lığı görevinde bulunmuş ve 2010 yılında Tuğgeneralliğine terfi etmesi sonrası, Hakkâri Dağ ve Komd. Tug. K. ve Balıkesir Bakım Okulu ve Eğt. Mrk. K. olarak görev yapıp 2014 yılında emekli olmuştur. 2017-2021 yılları arasında Kara Harp Enstitüsü’nde öğretmenlik yapmıştır. 2016 yılında, Selçuk Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde yüksek lisans yapmıştır. 

Buy now
Bu site deneyimlerinizi kişiselleştirmek amacıyla KVKK ve GDPR uyarınca çerez (Cookie) kullanmaktadır. Bu konu hakkında detaylı bilgi edinmek için tıklayınız.