Uzak Doğu’da Yeni Hamle
Aralık 26, 2017
Uzun menzil Rusya’nın vizyonunda
Aralık 28, 2017
B-52’ye yeni motor ve modernizasyon geliyor: 11.9 milyar Dolar

Amerikan Hava Kuvvetleri, soğuk savaş döneminin ikon bombardıman uçağı B-52 Stratofortress'i modernize etme planına bütçe ayırdı. İlk uçuşunu 15 Nisan 1952'de gerçekleştiren uçağın son versiyonu B-52H modeli programdan yararlanacak. ABD Hava Kuvvetleri envanterinde yer alan 76 adet Boeing B-52H uçağı için ilk önce motora karar verilecek. Uçağa gerekli gücü sağlayan 8 adet Pratt & Whitney TF33 turbofan motorların yerine 608 adet yeni turbofan motor gelecek. Bu değişim 11.9 milyar dolarlık bütçenin en önemli kalemi olacak. Bu değişimle uçağın yakıt giderinin yüzde 20-40 oranında azalacağı bekleniyor. Üretici firma Pratt&Whitney’in motor yenileme ve motor miktarını yarı yarıya düşürmek teklifi de kabul görmedi.

Uçağa motorun yanı sıra CONECT (Combat NEtwork Communications Technology) adı verilen 500 milyon dolara geliştirilen muharebe iletişim sistemleri kurulacak. SWING (Smart Weapons Integration Next Generation) programı çerçevesinde 150 milyon dolara geliştirilen yeni nesil küçük akıllı bombaların kullanımı ve gelecekteki entegrasyonu sağlanacak. Uçağa yeni nesil radar takılacak. Bu da Strategic Radar Yerleştirme programı (Strategic Radar Replacement Program) çerçevesinde yürütülecek. Uçağa elektronik harp yeteneği çerçevesinde karıştırıcı takılması da konuşuluyor. Ancak uçağın en önemli modernizasyonu 55 yıllık motorların yenilenmesi olacak. P&W’nin turbojet motor üzerinden geliştirdiği JT3D (Hava Kuvvetleri TF33 adını kullanıyor) firmanın ilk turbofan motor olma özelliği taşıyor. Firma bu motordan 8 binden fazla üretti.  Turbofan motor öncülü turbojet motora oranla havalanırken yüzde 50 daha fazla itki sağlıyor. Bu uçağa yüzde 25 daha fazla tırmanma gücü getiriyor. Uçak seyir süratinde yüzde 20 daha fazla güce sahip oluyor.

ABD’de toplam 102 adet B-52H envantere girdi ancak 76sı bugün uçuyor.

Notice: Trying to access array offset on value of type null in /var/www/html/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286 C4Defence
Buy now