HAVELSAN’dan Katar Çıkarması
Ağustos 9, 2017
SSM Proje Duyurusu
Ağustos 11, 2017
Anafartalar’ın 102’nci yılı kutlu olsun

Gazi Mustafa Kemal ve silah arkadaşlarının Çanakkale’nin geçilmezliğini bir defa daha ispatladığı Anafartalar Zaferi’nin 102ncisi kutlu olsun.Çanakkale’yi denizden geçemeyen Birleşik Krallık rotasını karaya çevirmişti. 25 Nisan 1915 günü başlayan büyük kara taarruzlarının sonuncusu, Anafartalar Savaşı'nda gerçekleşti. Müttefik Ordular Komutanı General Hamilton'un son büyük taarruzu olan Anafartalar Savaşı, Mustafa Kemal'in komuta ettiği kuvvetin karşısında hüsrana uğratıldı ve General Hamilton'un da bölgeden alınmasına neden oldu. Bu başarıdan sonra büyük taarruzlar durdu. 9 Ocak 1916'ya kadar siper savaşlarına dönüldü. Mustafa Kemal bu savaşta sağ göğsünden şarapnelle yaralanarak gazi oldu.

Birinci Anafartalar Muharebesi, Gelibolu'daki Müttefik Kuvvetleri'ne ulaşan takviye kuvvetleri ile gerçekleşen Suvla Koyu çıkarması ardından bu birliklerle Osmanlı kuvvetleri arasında 9 Ağustos 1915 tarihinde gerçekleşen muharabelerdir.

İkinci Anafartalar Muharebesi, Çanakkale Savaşı'nda son müttefik taarruzudur. 21 Ağustos günü müttefik kuvvetlerce girişilen ve Çanakkale Savaşı’nın son büyük çatışması olan muharebeler, İkinci Anafartalar Muharebesi olarak geçer.

Notice: Trying to access array offset on value of type null in /var/www/html/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286 Özgür Ekşi
Buy now