TEKNOFEST Heyecanı Devam Ediyor
Eylül 23, 2021
Sınır Güvenliğine Yönelik Teknolojik Çözümler ve Konseptler Ankara’da Zirve Yapacak
Eylül 24, 2021
Ambargoya Hatıra Fotoğraflı Cevap

Kısaltılmış adıyla CATS…

Common Aperture Targeting System…

ASELSAN CATS

ASELSAN tarafından geliştirilen ve yüksek performanslı elektro-optik keşif, gözetleme ve hedefleme unsurlarını bir arada barındıran bir taret.

Kanada firması L3Harris tarafından üretilen Wescam MX-15D taretler Bayraktar TB2 S/İHA’larda kullanılıyordu ancak Kanada, Karabağ Savaşı’nda kullanıldığı gerekçesiyle, Ermeni lobisinin de büyük baskısıyla Kanada bu ürünün Türkiye’ye satışını yasakladı.

WESCAM MX-15D

Kritik bir ürün olduğu için ASELSAN zaten bu ürünü geliştirmek için birkaç yol önce çalışmaya başlamış ve üretmişti.

Kanada ambargosu geldiğinde ürünün hemen seri üretimine geçildi; daha da geliştirilen ve ağırlığı azaltılan versiyonu da hemen arkadan geldi.

Prof. Dr. Haluk Görgün – ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü

Böylesine kritik bir teknolojiyi Türkiye’ye kazandıran stratejik kuruluş ASELSAN’ın Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Prof. Dr. Haluk Görgün, CAT taret entegreli Taarruzi İnsansız Hava Aracı (TİHA) AKINCI’nın önünde taretle birlikte hatıra fotoğrafı çektirdi.

Prof. Dr. Haluk Görgün – ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü

Bu hatıra fotoğrafı aslında belirli çevrelere verilen çok etkili bir mesajdı…

Prof. Dr. Görgün, sosyal medyadaki konuya ilişkin olarak, “Milli İHA’larımızın gözüyüz! Ambargolara yanıt olarak milli imkânlarla geliştirerek ürettiğimiz ASELSAN CATS Sistemi #TEKNOFEST2021’de @Baykar_Savunma İHA’larının üzerinde… Ülkemizin güvenliği için havada, karada, denizde görevdeyiz!” mesajını paylaştı.

Prof. Dr. Haluk Görgün – ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü
Notice: Trying to access array offset on value of type null in /var/www/html/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286 Teoman Korkmaz
Buy now