Sessiz Sedasız Projeye Sonik Patlama
Temmuz 23, 2018
SNC, UH-1N Filosu Yerine Teklifini Gönderdi
Temmuz 25, 2018
ABD Kongresi Türkiye’ye F-35 Teslimatı Askıya Alınmasına Karar Verdi

ABD Kongresi'nin iki kanadı Senato ve Temsilciler Meclisi, 716 milyar dolarlık 2019 savunma harcamaları yasa tasarısının nihai hali üzerinde uzlaşma sağladı.  Tasarı aynı zamanda Türkiye’ye teslim edilecek F-35 uçaklarının geleceğini de ele alıyor. Uzlaşıyı ABD Başkanı Donald Trump onaylarsa Türkiye'ye F-35 savaş uçağı teslimatı geçici olarak durdurulacak.

ABD Savunma Bakanı James Mattis’in Kongre'ye yazdığı mektup geçtiğimiz günlerde basına sızmıştı. Mektupta Mattis F-35 teslimatının durdurulmasının ABD'nin ve müttefik ülkelerin F-35 tedarik sürecine zarar vereceğini ifade etmişti.

Tasarının Temsilciler Meclisi'nde kabul edilen ilk versiyonunda Savunma Bakanlığı'nın raporu gelene kadar teslimatın geçici olarak durdurulması yer alırken, Senato'dan eklenen değişiklik maddesinde Türkiye'nin projeden tamamen çıkarılması öngörülüyordu.

Kongrenin oyladığı savunma harcamaları yasası onay için Başkan Trump'a sunulacak. Trump'ın imzalamasıyla birlikte yasa yürürlüğe girecek ve ABD Savunma Bakanlığı'nın Türkiye-ABD ilişkilerinin durumuna yönelik bir raporu 90 gün içinde Kongre'ye sunması gerekecek.

Buy now