AFP
Hint Donanması'na Suudi Helikopteri

Hint Donanması'na Suudi Helikopteri 26 Mart 2020

Donanma helikopteri piyasası, okyanuslardaki dengeler nedeniyle genişliyor. Bu kapsamda sipariş veren ülkelerin teslim alacağı platformların konfigürasyonları da belirli oluyor.

Hindistan, geçtiğimiz Şubat ayında 24 adet MH-60R donanma helikopteri tedarik edeceğini açıklamıştı. Altı AH-64 Apache ve 24 MH-60 Romeo'yu dâhilinde barındıran ve toplam maliyeti 2,12 milyar Amerikan Doları olarak açıklanan anlaşma kapsamında Yeni Delhi'nin teslim alacağı platformların modeli açıklandı. Hint helikopterler, Suudi Arabistan'ın sipariş ettiği 10 adet MH-60R ile aynı sistemlerle donatılacak ve benzer konfigürasyonda olacak.

Hint Donanması envanterine alınacak helikopterler, AN/AAS-44C(V) çok spektrumlu hedefleme sistemi, AN/AVS-9 gece görü sistemi, AN/SSQ-36/53/62 sonoboy, Raytheon Mk 54 torpido gibi donanımlara sahip olacak. Tek kaynaktan sağlanacak tedarik kapsamında baz konfigürasyondaki platformlar; AGM-114R Hellfire II ve APKWS sistemleriyle silahlandırılacak. Tüm bunlara ek olarak Hint Romeo'larının Kongsberg üretimi NSM ile donatılacağı belirtiliyor. Böylece platformlar, NSM uzun menzilli gemisavar güdümlü mermisi ile donatılan ilk helikopterler olacak. 

Hint Donanması'na Suudi Helikopteri

Kısa Link : http://c4news.me/eXiIV
Paylaş:
85. Sayı

İLGİLİ HABERLER