AFP
ASELSAN’ın AESA’sı Önce İHA’da Görev Yapacak

ASELSAN’ın AESA’sı Önce İHA’da Görev Yapacak 4 Ekim 2018

ASELSAN, bir süredir yürütülen Aktif Elektronik Dizin Taramalı ( Active Electronically Scanned Array /AESA) radarı çalışmasının İHA üzerinde versiyonunun yürütüleceğini açıkladı.  AESA radarının ilk kullanım yerine ilişkin bilgiler iki gün boyunca Ankara’da yürütülen Askeri Radar ve Sınır Güvenliği Zirvesi’nde geldi. Kullanıcı kuvvetlerin yakından ilgi gösterdiği Zirvede ASELSAN yetkililerinin bir sunumunda AESA Radarına ilişkin çalışmalar paylaşıldı. Buna göre Aselsan, tasarım ve üretim çalışmalarını Baykar Makina’nın üstlendiği çift motorlu Akıncı İnsansız Hava Aracına uygun özel bir radar geliştiriyor. Radar hem hava-hava hem de hava-yer tarama görevlerinde kullanılacak.

Akıncı’da ilk aşamada 2019-2020 arasında radar mekanik yönlendirmeli olacak. İzlenecek yöne mekanik olarak hareket edecek sistemin iki yıl sürecek testlerinin ardından 2021’den sonra Akıncı’ya AESA radarı monte edilecek. AESA radar anten yüzeyi hareket etmiyor. Sabit duran yüzeyde değişik açılarda konumlanmış elektronik dizin radar elektromanyetik radar dalgaları sayesinde hem aynı anda farklı yönler taranabiliyor hem de çok daha detaylı bilgi alınıyor.

Beşinci nesil uçakların temel gereksinimlerinden biri olduğu için Milli Muharip Uçak için başlanan çalışmalarda böylece ihtiyaç duyulacak geliştirme ortamı da Akıncı sayesinde elde edilmiş olacak.

Kısa Link : http://c4news.me/xn8Fa
Paylaş:
81. Sayı

İLGİLİ HABERLER