AFP
Yunanistan’a Romeo Takviyesi

Yunanistan’a Romeo Takviyesi 13 Temmuz 2019

ABD, Yunanistan’ın çok rollü denizaltı harbi helikopteri tedariki talebine olumlu yanıt verdi. ABD Dışişleri Bakanlığı Askeri Dış Alım (Foreign Military Sale/FMS) yolu ile yedi adet MH-60R tipi helikopterin satışına onay verdi. Satışın toplam maliyeti 600 milyon dolar olacak. Yunanistan’ın sipariş listesinde MH-60R SeaHawk çok rollü deniz görev helikopterleriyle birlikte üçü yedek toplam 10 adet APS-l 53(V) Multi-Mode Radar, 18 adet T700 GE-401 C Motoru, yeni nesil telsiz, IFF, Gece Görüş Sistemi, sensörler, seyrüsefer sistemleri ile altı adet Hellfire’ın eğitim füzesi, 100 adet APKWS (Advanced Precision Kill Weapons System), bin adet AN/SSQ-36/53/62 Sonobuoy, 30 adet MK 54 torpido bulunuyor.

Halihazırda Yunan Donanması’nın envanterinde üç adet S-70B, sekiz adet S-70B-6 AegeanHawk (Ege Şahini) ve yedi adet AB212ASW bulunuyor.

Yunanistan tedarik edeceği helikopterleri AB212ASW’lerin yerine kullanacak.

Dışarıdan bakıldığında arka iniş takımının gövdeye daha yakın ve dik duruşu ile diğer Sea Hawk’lardan ayırt edilen MH-60R ( Kısaca Romeo) Helikopterleri çok daha dar alanlara, küçük platformlara inebilen yapısıyla deniz görevlerinde denizaltı harbinin yanı sıra özel kuvvetler ve arama kurtarma görevleri için ABD Donanmasının tercih ettiği bir helikopter. ABD, Sea Hawk’ların yerine Romeo’ları kullanıma sokmak istiyor.

Kısa Link : http://c4news.me/ql3fB
Paylaş:
85. Sayı

İLGİLİ HABERLER