AFP
Yunan F-16’larına Modernizasyon İmzası

Yunan F-16’larına Modernizasyon İmzası 28 Aralık 2019

Yunanistan, ABD savunma firması Lockheed Martin ile önümüzdeki yedi yıl içinde F-16 uçağı filosunun modernizasyonu için anlaşma imzaladığını söyledi. Savunma bakanlığı satın alma ajansı Cuma günü yaptığı açıklamada, Lockheed'in bir Yunan taşeronu kullanmasının ayrıntılarını kesinleştirerek anlaşmanın Salı günü imzalandığını duyurdu.

Yunanistan Savunma bakanı Nikos Panagiotopoulos, bu ayın başlarında 84 adet F-16 jetinin 2027 yılına kadar 1.5 milyar dolarlık bir programda modernize edileceğini söyledi.

F-16V, aktif bir elektronik olarak taranan dizi radarı (EASA) , yeni bir görev bilgisayarı ve elektronik savaş paketi, otomatik yer çarpışma önleme sistemi ve çeşitli kokpit iyileştirmelerini içeriyor.

Anlaşmanın duyurusu, eski Başbakan Alexis Tsipras'ın ABD Başkanı Donald Trump ile yaptığı ziyarette Beyaz Saray'da yapıldı.

Modernizasyona ilişkin 2.4 milyar dolar fiyat etiketi güçlü bir muhalefetle karşılaştı ve anlaşma 1.45 milyar'a indi.

Güncelleme planına göre modernizasyon 2027'de tamamlanacak.

Ekim ayında Atina'ya yaptığı ziyarette ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Yunanistan ile ABD askeri faaliyetlerini üç Yunan üssünde genişleten ve ABD'nin Girit adasındaki Souda Körfezi'ndeki bir deniz üssünde operasyonlarını artıran revize bir savunma işbirliği anlaşmasını imzaladı.

Kısa Link : http://c4news.me/jH5ln
Paylaş:
83. Sayı

İLGİLİ HABERLER