AFP
Yine İran, Yine Balistik Füze

Yine İran, Yine Balistik Füze 13 Şubat 2020

Nükleer çalışmaları ve balistik füze programları ile sıklıkla gündeme gelen İran, yeni bir balistik füzeyi daha tanıttı.

İran Devrim Muhafızlarının düzenlediği törende, Raad-500 satıhtan satha balistik füze ve yeni nesil roket motorları tanıtıldı. İran Devlet Televizyonu'ndan da yayınlanan törende görücüye çıkarılan yeni roket motorlarının balistik füze ve uydu taşıyıcı roket sistemlerine kullanıma uygun olduğu belirtildi. Merasime, Devrim Muhafızları Komutanı Tümgeneral Hüseyin Selami ve Devrim Muhafızları Hava-Uzay Komutanı Tuğgeneral Emirali Hacızade de katıldı.

Raad-500, Zuheyr motoru ile tahrik ediliyor. Fırlatma öncesinde hazırlık süresini oldukça kısaltan katı yakıt teknolojisini kullanan füzenin elyaf-karbon kompozit teknolojisi ile üretilen gövdesi ise bu alanda ülkede bir ilk. Muharebe ağırlığı yaklaşık 2 bin kilogram olan Raad-500, öncülü sayılabilecek metal gövdeli Fateh-110 füzelerinden daha düşük ağırlığa sahip. Bu sayede füze, 200 km daha uzun menzile erişerek 500 km mesafedeki hedeflere angaje olabiliyor.

Yine İran, Yine Balistik Füze

Kısa Link : http://c4news.me/ZwgyQ
Paylaş:
83. Sayı

İLGİLİ HABERLER