AFP
Yakın Hava Desteği'nde Kiralık Sektörü Genişliyor

Yakın Hava Desteği'nde Kiralık Sektörü Genişliyor 31 Mart 2020

Özel girişimlerin askeri operasyonlar piyasasındaki payı gün geçtikçe artıyor. Uzun yıllardır sahada aktif olarak görev yapan özel askeri firmaların faaliyet alanları, silahlı hava aracı piyasasında da genişliyor.

ABD'de faaliyet gösteren ve yakın hava desteği alanında ihtisasını özelleştiren Blue Air Close Air Support firması, envanterini genişleteceğini açıkladı. Hâlihazırda bünyesinde çok sayıda silahlı uçak ve helikopteri bulunduran şirket, yedi adet ilave OV-10D+ ve OV-10G Bronco tedarik edecek. Uzun yıllar ülkelerin hava kuvvetlerine hizmet veren platformlar, görevlerini Blue Air envanterinde anlaşmalı olarak sürdürecek.

Mayıs 2015'ten bu yana firmaya ait iki adet OV-10 Bronco ile Irak ve Suriye'de IŞİD'e karşı sürdürülen Kararlı Çözüm Operasyonu'nda 120 muharebe sortisine iştirak etti. Genellikle ABD'ye bağlı özel birimlere destek sağlayan platformlar; sekiz adet serbest düşüşlü bomba, yedi roket, 2 bin adet mermi taşıyor. Bronco'lar, Link-16 muharebe sütine ek olarak FLIR görüntüleme sistemine de sahip.

Blue Air, geçtiğimiz haftalarda Kraliyet Avustralya Hava Kuvvetleri'nin hizmet dışına çıkardığı altı adet PC-9'u satın aldığını açıklamıştı.

Yakın Hava Desteği'nde Kiralık Sektörü Genişliyor

Kısa Link : http://c4news.me/BATXR
Paylaş:
85. Sayı

İLGİLİ HABERLER