AFP
Uzay Yarışında Boeing’den Beyaz Bayrak

Uzay Yarışında Boeing’den Beyaz Bayrak 23 Ocak 2020

Uzay yarışında, ses hızını aşan hipersonik sistemlerin üretimi her geçen gün yeni bir kapı aralıyor. Çin ve Rusya hipersonik silah geliştirmeye devam ederken, ABD’de bu gelişime yetişmek için adım atıyor.
ABD'nin İleri Savunma Araştırma Projeleri Ajansı’nın (Defence Advanced Research Projects Agency /DARPA) uzaya erişim üzerine devam eden çalışmalarından biri de Deneysel Uzay Aracı Programıydı (Experimental Spaceplane Program). Programda bir uzay aracının on gün içinde on defa uzaya çıkması ve kargo işlevi görmesi hedefleniyordu. Böyle bir platformun tasarımında faz 2 ve faz 3’e XSP adı verilmişti. Söz konusu platformu tasarlaması için 2017 yılında Boeing firması ile çalışılmasına karar verildi.
DARPA sözcüsü Jared Adams geçtiğimiz günlerde, Boeing’in programdan çekilme kararı aldığını açıkladı. Çalışmaların “derhal” sonlandırılması için karar alan firmanın neden bu kararı aldığı açıklanmadı.
Program dahilinde 2018 yılında Boeing ve Aerojet Rocketdyne, itki sistemiyle ilgili AR-22 motoruyla 10 kez, 100 saniye süren fırlatma testlerini icra etti. 2021 yılında ilk uçuş planını program takvimine koyan DARPA’nın, XSP için ilerleyen günlerde nasıl bir yol izleyeceği bilinmezken, Boeing’in gündeminde ise CEO değişikliği ve 737 Max krizi yer alıyor.

Kısa Link : http://c4news.me/LeYT8
Paylaş:
85. Sayı

İLGİLİ HABERLER