AFP
Uçak Gemisinde Bilanço: İstifa ve Görevden Alınma

Uçak Gemisinde Bilanço: İstifa ve Görevden Alınma 8 Nisan 2020

ABD Donanmasına ait USS Theodore Roosevelt uçak gemisinde yaşananlar dünyada ses getirmeye devam ediyor. Geminin komutanı Albay Brett Crozier'in, mürettebatın koronavirüs nedeniyle acilen tahliye edilmesini istediği yazısının basına sızdırılamsı nedeniyle görevi sonlandırılmıştı.

ABD Donanma Sekreter Vekili Thomas Modly’nin, geminin mürettebatına hitaben yaşananları değerlendirdiği konuşma basına sızdırıldı. Modly’nin sözlerinde, Crozier için "saf" ve "aptal" ifadelerini kullandığı ortaya çıktı.

Donanma Sekreter Vekilinin sözleri ABD’de büyük yankı uyandırdı. Temsilciler Meclisi Silahlı Hizmetler Komisyonu Başkanı Adam Smith Modly’nin görevden alınması çağrısında bulundu.

Modly, mürettebata yaptığı açıklamaların basına sızdırılmasının ardından söyledikleri için özür diledi .Ancak bu açıklama tepkilerin azalmasına yetmedi ve Donanma Sekreter Vekili Salı günü istifa etti. Savunma Bakanı Mark Esper, Modly'nin istifasını kabul ettiğini ve Ordu Müsteşarı James McPherson'ın donanma sekreter vekili olarak görevi devralacağını söyledi.

Albay Crozier, “Savaşta değiliz ve personelin ölmesine gerek yok”  ifadelerini kullandığı yazısının basına sızmaması için önlem almadığı gerekçesiyle görevden alınmıştı. Beş bin mürettebata sahip gemide şu an yaklaşık 230 kişiye virüs tanısı koyuldu.  

 

 

Kısa Link : http://c4news.me/MA7aj
Paylaş:
85. Sayı

İLGİLİ HABERLER