AFP
Türkiye’ye Yunanistan Alternatifi: F-35

Türkiye’ye Yunanistan Alternatifi: F-35 5 Nisan 2019

ABD, Joint Strike Fighter Program Direktörü, Amiral Mathias W. “Mat” Winter, ABD'li senatörlere “F-35 için gelecekteki potansiyel Askeri Satış müşterilerinin Singapur, Yunanistan, Romanya, İspanya ve Polonya” olduğunu söyledi.

Rus S400 Hava Savunma Sistemi tedariki kararı nedeniyle Türkiye ile karşı karşıya kalan ABD, F-35 uçakları için yeni müşteri arıyor. ABD, LM’nin F-35 savaş uçaklarını Romanya, Yunanistan ve Polonya dâhil olmak üzere beş yeni ülkeye genişletmeyi düşünüyor.

ABD Temsilciler Meclisi’ne sunulan yazılı ifadesinde, Pentagon’un F-35 ofisinin başı olan Amiral Yardımcısı Mathias Winter - “gelecekteki potansiyel Yabancı Askeri Satış alıcıları arasında Singapur, Yunanistan, Romanya, İspanya ve Polonya’yı var” dedi.

ABD Senatosu’nda gerçekleşen son savunma bütçe toplantılarında ifade edilen bilgilere göre, F-35'in satın alınması bakımından daha az maliyetli. ABD bu nedenle maliyeti dengelemek için daha fazla F-15 satın almayı tercih ediyor.

Yunanistan'ın envanterinde Girit'te konuşlu 150 km menzilli S-300P, Polonya'nın lokomotife konuşlu 150-180 km menzilli S-200 Angara hava savunma sistemleri bulunuyor.

Kısa Link : http://c4news.me/i3jxf
Paylaş:
85. Sayı

İLGİLİ HABERLER