AFP
Türkiye’nin İlk Elektrikli Zırhlı Aracı Testte

Türkiye’nin İlk Elektrikli Zırhlı Aracı Testte 22 Temmuz 2019

Türkiye’nin ilk elektrikli 4x4 yeni nesil zırhlı aracı Akrep IIe yol ve arazi şartlarında hareket testlerine başladı. Otokar'ın zırhlı keşif ve silah platformu olarak tasarladığı AKREP II elektrik, dizel ve elektrik –dizel hibrit gibi alternatif güç gruplarının kullanılmasını sağlayan bir alt yapıya sahip olarak geliştirildi. Platformda güç üretim ve aktarma sistemleri, sensörler, bilgisayarlar, haberleşme ve hedefleme sistemleri tek bir sisteme entegre edildi.

Platform, geleneksel zırhlı araçlara kıyasla çeviklik, düşük termal iz, yüksek hız ve sessizlik gibi farklılıklar sunarken, yakıt verimliliği, hareket, beka kabiliyeti ve entegre lojistik destekte de avantaj sağlaması bekleniyor. Ateş desteği görevi için platformun kulesine 90 mm top entegre edilebiliyor ve yerdeki muharip güçlere yakın ateş desteği sağlayabiliyor.

Otokar IDEF 2019'dan sonra, elektrik motorunun kalibrasyon çalışmasını gerçekleştirirken, hareketlilik testlerinin bir parçası olarak ise hızlanma, dişli ve tekerlek sistemi test edilmişti.

Kısa Link : http://c4news.me/AHVX1
Paylaş:
84. Sayı

İLGİLİ HABERLER