AFP
Tek Uçak Yerine Üç Muharip Jet

Tek Uçak Yerine Üç Muharip Jet 27 Mart 2020

Soğuk Savaş döneminde ülkelerin yükünü sırtlayan uçaklar faydalı kullanım ömürlerinin sonuna geliyor. Yeni platformların tedariki için başlatılan süreçler ise peyderpey devam ediyor.

Yakın gelecekte envanter dışına çıkması planlanan Tornado uçaklarının yerini alacak platform için Almanya, arayışını sürdürüyor. Almanya için bir problem hâlini alan bu çok bilinmeyenli denklem, çözüme yakın. Almanya'da yayımlanan bir haberde, adayların netleştiği belirtildi. Henüz teyit edilmeyen bilgiye göre Alman Hava Kuvvetleri (Luftwaffe), Tornado'ların yerini alması için üç farklı platform tedarik edecek. 

Luftwaffe, uzun yıllar süren görevin ardından emekliye ayrılacak olan Tornado jetlerinin yerine 90 adet Eurofighter Typhoon T3, 45 adet F/A-18 E/F Super Hornet ve 15 adet EA-18G Growler tedarik etmeyi planlıyor. Alman Savunma Bakanı Annegret Kramp-Karrenbauer'in tedariki henüz onaylamadığı belirtiliyor. Farklı uçakların gündeme geldiği süreçte bir önceki Bakan Ursula von der Leyen, nihai sayısını ikiye indirmiş ve Eurofighter Typhoon ile F/A-18 E/F Super Hornet arasında bir seçim yapılacağını belirtmişti. 

Almanya, 2040'lı yıllarla birlikte Fransa ile ortaklaşa geliştirilen yeni nesil FCAS uçaklarını envantere almayı planlıyor.

 

Haberde yer alan görseller temsilidir.

Tek Uçak Yerine Üç Muharip Jet

Kısa Link : http://c4news.me/Z6REp
Paylaş:
85. Sayı

İLGİLİ HABERLER