AFP
T129 Atak Yerine Çin Helikopteri

T129 Atak Yerine Çin Helikopteri 28 Şubat 2020

ABD'den AH-1Z Viper satın alan ve Türkiye ile T129 Atak taarruz helikopteri için tedarik anlaşması imzalayan Pakistan, alım sürecinin seyrinin değişebileceği sinyalini verdi.

Pakistan'dan bir yetkilinin yaptığı açıklamaya göre ülkenin taarruz helikopteri tedarik sürecinde yol haritası değişebilir. Malzeme eksikliğinin yanı sıra bütçesel sorunlarla da boğuşan İslamabad, T129 Atak helikopterleri ve AH-1Z Viper alımından vazgeçilebileceğinin sinyalini verdi. ABD ve Türkiye'nin teslimat taahhütlerini yerine getirememesi durumunda ise rüzgâr, Çin üretimi Z-10ME'lerden yana dönebilir. Plaformların hâlen opsiyon olarak tutulduğunu belirten yetkili, henüz bu konuda alınmış bir kararın bulunmadığını da belirtti.

İslamabad, Ocak 2016'da, Bell ile 12 adet AH-1Z tedariki için anlaşma imzalandığını açıklamıştı. İlk üç platformun 2017'de teslim edileceği belirtilmesine rağmen ABD, henüz hiçbir helikopteri Pakistan'a yollamadı. Gecikme konusunda iki taraftan da resmi bir açıklama ise gelmedi. Pakistan, envanterindeki demode AH-1 Cobra'ların 8 bin feet üzeri irtifalarda yetersiz kalması nedeniyle özellikle Hindistan sınırında düzenlenen operasyonlarda kullanmak üzere yüksek rakımda görev yapabilecek helikopterlere ihtiyaç duyuyor. 

T129 Atak Yerine Çin Helikopteri

Kısa Link : http://c4news.me/UZS3l
Paylaş:
85. Sayı

İLGİLİ HABERLER