AFP
Suriye’den ABD Suçlaması

Suriye’den ABD Suçlaması 26 Aralık 2019

Suriye’de sular durulmuyor. Ülke içinde çatışma ve göç devam ederken, 21 Aralık’ta, Humusta bulunan petrol rafinerisi ve gaz tesislerini hedef alan saldırı düzenlenmişti.

Suriye, Humus petrol rafinerisi ve El-Rayan Benzin istasyonundaki İHA’lı saldırıların sorumlusu olarak ABD'yi suçladı. UAWire sitesinde, Suriye Dışişleri Bakanı Walid Muallem’in, "ABD, Al-Tanf'da illegal olarak kurduğu askeri üssü ile Humus'a İHA gönderdi ve petrol arıtma altyapısı üzerinde hava saldırıları düzenledi." açıklamasına yer verdi.

Anadolu Ajansı’nın geçtiğimiz haftalarda kaynaklarından aldığı bilgi doğrultusunda, ABD’nin Deyrizor kırsalında yer alan Ömer petrol sahasına Mısır ve Suudi Arabistan kökenli uzman göndereceğini yazmıştı. Suriye’nin en büyük petrol sahası olarak gösterilen bölgeyle ilgili Suudi devlet petrol şirketi Aramco, ABD’nin keşif için heyet gönderdiği iddiasını yalanladı.

Rusya Savunma Bakanlığı’nı ise ABD’nin bölgedeki koumlanmasını gösteren uydu görüntülerini paylaştı. Bakanlık sözcüsü, “uzay istihbarat görüntüleri petrolün Suriye dışında, ABD birliklerinin güvenilir koruması altında, IŞİD teröristlerinin yenilgisinden önce ve sonra aktif olarak çıkarıldığını ve büyük oranda ihraç edildiğini gösteriyor.” açıklamasında bulundu.

ABD Savunma Bakanı Mark Esper, Washington'un Suriye petrol sahalarını "İslam Devleti militanlarının eline geçmesini önlemek için" zırhlı araç ve birliklerin bölgeye göndereceğini söyledi.

Suriye’den ABD Suçlaması

Kısa Link : http://c4news.me/zl1qE
Paylaş:
85. Sayı

İLGİLİ HABERLER