AFP
Su-57 Seri Üretimi Başlıyor

Su-57 Seri Üretimi Başlıyor 30 Temmuz 2019

Rusya Başbakan Yardımcısı Yuri Borisov Pazartesi günü TASS 'e verdiği demeçte, Sukhoi Uçak Şirketinin Su-57 beşinci nesil avcı uçağının Hava ve Uzay Kuvvetlerine teslimine ilişkin sözleşmenin uygulamaya başlandığını açıkladı.

Devlet sözleşmesi, 76 adet Su-57 avcı uçağının Rusya Hava Kuvvetleri'ne teslim edilmesini öngörüyor.

Başkan yardımcısının ofisi ayrıca, ilk Su-57 uçağını Hava Kuvvetine ulaştırmak için daha önce belirtilen süreyi doğruladı. "İlk uçak 2019 bitmeden müşteriye teslim edilecek."

Mayıs ayında, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ülkenin hava kuvvetleri tarafından işletilen Sukhoi Su-57 filosunun önemli ölçüde genişlemesine karar verdi.

Su-57, 29 Ocak 2010'da ilk kez göklere çıktı. Uçağın silahlanmasında özellikle hipersonik füzeler yer alacak. Beşinci nesil savaş uçağı Suriye'de gerçek muharebe koşullarında test edildi.

Rusya Savunma Bakanı Sergei Shoigu, Su-57 ve ilgili teçhizat başına birim maliyete ilişkin daha önce açıklanan maliyetin yüzde 20 oranında azaldığını açıkladı. 76 uçağın maliyeti yaklaşık 2,7 milyar dolar olarak tahmin ediliyor. Bu azalmanın nedeni hakkında bilgi yok.

Hindistan, 2018'de Su-57'nin ortak gelişim ve üretiminden çekildi. Rus hükümeti geçtiğimiz günlerde Hindistan'a uçağın ortak gelişimine tekrar katılmasını teklif etti.

Kısa Link : http://c4news.me/kfAeS
Paylaş:
83. Sayı

İLGİLİ HABERLER