AFP
Stratejik Bombardıman Gücü "Yetersiz"

Stratejik Bombardıman Gücü "Yetersiz" 17 Mart 2020

Soğuk Savaş'ın son bulmasıyla birlikte Batı'nın düştüğü rehavet durumu, 2010'lu yıllara dek kuvvet çarpanlarının azalmasına ve başta ABD olmak üzere NATO ve müttefiki ülkelerin askeri güçlerinin hiç olmadığı kadar zayıf düşmesine neden oldu.

ABD'de yayımlanan bir haberde Amerikan Hava Kuvvetleri'nden Emekli General John Loh, ülkenin hava kuvvetleri üzerine değerlendirmelerde bulundu. Loh, Modern askeri harekâtların olmazsa olmazlarından biri olarak değerlendirilen hava gücünün en zayıf dönemini yaşadığını belirtti. Yaşanan büyük çaplı bütçe kesintileri, Soğuk Savaş Dönemi'nde Batı'nın stratejik gücünün bel kemiğini oluşturan ve git gide yaşlanan ağır bombardıman uçaklarının envanter dışına çıkarılmasına neden oldu. General Loh'un değerlendirmelerine göre ise bu durum, kuvvette hem nitelik hem de nicelik olarak zaafiyet meydana getirdi. Soğuk Savaş'ın sona ermesinin ardından yaşanan ilk geniş çaplı harp olan Körfez Savaşı'nda ABD envanterinde 400 adet bombardıan uçağı olduğu ancak hâlihazırda bu sayının yalnızca 140 adete düştüğüne de değinen emekli general, Amerikan Hava Kuvvetleri (United States Air Force / USAF)'nin 2021 bütçe talebinde ise durumun daha da içler acısı hâle geleceğine değindi. Bu kapsamda kuvvet, yeni nesil B-21 Raider stratejik bombardıman uçaklarının Ar-Ge bütçesinin artırılması için envanterindeki B-1B Lancer'ların önemli bir kısmının emekli edilmesine ve B-2 Spirit'lerin yarı ömür modernizasyonlarının iptalin karar vermişti. 

B-21 Raider platformlarının nükleer faydalı yük sertifikasyonlarının tamamlanarak 2030'lu yıllarda tam operasyonel kabiliyete erişebileceği düşünüldüğünde, söz konusu bütçe kesintilerinin önemli bir zaafiyete yol açabileceği tahmin ediliyor.

Stratejik Bombardıman Gücü "Yetersiz"

Kısa Link : http://c4news.me/vz3la
Paylaş:
85. Sayı

İLGİLİ HABERLER