AFP
Sırbistan Silahlanmaya Devam Ediyor

Sırbistan Silahlanmaya Devam Ediyor 20 Ocak 2020

Özellikle havacılık alanında Rusya ile geniş işbirliği içerisinde hava gücünü iyileştiren Sırbistan, hava savunma ağının berkitilmesi için harekete geçti. Belgrad, bu kapsamda yeni tedarik anlaşmasını duyurdu.

Geçtiğimiz Ekim ayında Rusya ile müştereken Sırbistan'da icra edilen Slav Kalkanı-2019 Hava Savunma Tatbikatı'nda Pantsir hava savunma sistemlerini inceleyen Sırbistan, Rusya'dan söz konusu sistemlerin tedarik edileceğini duyurdu. Tatbikat sırasında Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vučić, sistemleri yerinde inceleyeceğini ve ardından nihai kararın verileceğini ilk ağızdan açıklamıştı. Yapılan anlaşmanın içeriği detaylı olarak açıklanmazken, Sırp Ordusu'nun 1 batarya Pantsir-S1 teslim alacağı belirtildi. Yaklaşık altı adet Pantsir-S1 ve yardımcı platformlardan oluşan 1 bataryalık sistemin, 2020 yılı içerisinde teslim edileceği de gelen bilgiler arasında.

8x8 kamyona monteli olarak görev yapan Pantsir-S1'ler, azami 12 bin metre menzilde etkili olabiliyor. Daha yakın hedeflere karşı iki adet 2A38M 30 mm topa sahip olan platformlar, sahip oldukları radar ve elektronikler sayesinde bir birlikten bağımsız olarak da hava savunma görevlerini icra edebiliyor.

Sırbistan Silahlanmaya Devam Ediyor

Kısa Link : http://c4news.me/YaHff
Paylaş:
85. Sayı

İLGİLİ HABERLER