AFP
Rusya’dan Beşinci Nesil Yeni Uçak

Rusya’dan Beşinci Nesil Yeni Uçak 16 Ağustos 2019

Rusya, 2018 yılından beri üzerinde çalıştığı beşinci nesil önleme uçağı MiG-41 projesini 2019 yılında tamamlamayı planlıyor. Rus uçak üreticisi Mikoyan-Gourevitch firmasının CEO'su Ilya Tarassenko “platformun uzayda uçabileceğini” söyledi.

Uçağın yeni silah türlerini kullanacağını ve yüksek miktarda silah taşıyabileceğini belirten Tarasenko, projenin 2019 yılında bitmesini planladıklarını söyledi.

Platformun, saatte üç bin 675 kilometre hıza ulaşması hedefleniyor. Rus Hava ve Uzay Kuvvetleri'nin eski komutanı Viktor Bondarev'e göre MiG-41, hipersonik füzeleri vurabilecek ve sınıfındaki en hızlı uçak olacak.

 

PAK DP olarak da adlandırılan platformun, faydalı kullanım ömürlerinin sonuna yaklaşan MiG-31 (NATO Kodu: Foxhound) uçaklarının yerini alması öngörülüyor.

Editörün Notu: Soğuk Savaş döneminde Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği üzerinde uçarken vurulan Yüksek İrtifa Gözlem Uçağı U-2  Dragon Lady 70 bin feet irtifada dolaşıyordu. ABD’nin SR-71 Black Bird ve A-12 uçakları yaklaşık 85 bin feet uçaklarına karşılık SSCB döneminden itibaren SR-71’e attığı radar kilidi ile adını duyuran Mig-25, 123 bin 523 feet ve 70 bin feet irtifada uçan Mig-31 uçakları yüksek irtifa uçuşu için biliniyor. CEO Tarassenko’nun uzayda uçma iddiasını bu yüksek irtifa uçaklarından yola çıkarak anlamlandırmak gerekiyor.

 

Kısa Link : http://c4news.me/ITryA
Paylaş:
84. Sayı

İLGİLİ HABERLER